Ha egy szó szótagszámát a magánhangzók száma határozza meg, akkor a "s" szó hány szótagú?
Jó kérdés. De az biztos, hogy költészetben nem számít szótagnak, azért is alkalmazzák elég gyakran az "s"-t az "és" helyett, hogy kijöjjön a szótagszám.
De ettől függetlenül nyelvtanilag még lehet, hogy szótagnak számít. Tényleg nem tudom.
Nem alkothat önálló szótagot.
Eleve egy olyan kötőszó, mely feltételezi, hogy jön utána valami, és azzal akar egybeolvadni, azzal egyetlen szóként ejtjük ki. Önállóan nem is fordul elő.
A szótagok száma leginkább éneklésnél derül ki. A kottafejek alá írt dalszövegnél is fontos a szótagolás, hogy egy hang alá egyetlen szótag kerüljön. A Himnuszban is a "múltat s jövendőt" résznél sem alkot külön szótagot.
A szótagoknak még pl. a skandálásnál van szerepe, például tüntetésen, de ott sem alkot külön szótagot.
Bár ezt szakirodalommal nem tudom alátámasztani, de ez tűnik logikusnak.
Amikor verselemzésnél nézi az ember a szótagszámot (meg a szótagok időtartamát: hosszú szótag, rövid szótag), olyankor az, hogy a szavak különálló egységek, elhanyagolható. Egy szó vége elemezhető egy szótagként a közvetlenül utána jövő szó elejével, ha épp úgy adódik.
Élőszóban pedig, mivel mássalhangzó, tehát egy másik hanggal (egy magánhangzóval) együtt ejthető csak ki, egy szótagnak fog hangzani. Annak a kis rövid hangnak, ami követi, a nyelvészetben svá (héberül azt jelenti, hogy semmiség) vagy semleges magánhangzó a neve, mert nem is magas hangrendű és nem is mély hangrendű. Kiejtve leginkább egy egészen rövid ö-re, esetleg ü-re hasonlít. "Sö".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!