Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Add már oda a telefonod vagy...

Add már oda a telefonod vagy add már ide, melyik a helyes?

Figyelt kérdés
én É-K. Mo.n élek és ha magamnak szeretném elkérni, akkor az utóbbit használom. de egy filmben azt hallottam hogy Add már oda a telefonod, pedig ő is saját magának kérte, és nem egy harmadik embernek...melyik a helyes?
2008. szept. 18. 14:52
 1/9 anonim ***** válasza:
97%
szerintem ide:)
2008. szept. 18. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
95%
Ha magamnak kérem, akkor "ide", ha másnak, akkor "oda".
2008. szept. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%

igaza van az előttem szólónak, de azt is tudni kell, hogy a beszélt nyelv és az "akadémiailag" helyes nyelvtan, nem egyszer erősen szétválik.

a beszélt nyelvben mindkét kifejezés elfogadható, mindenesetre sokkal kevéssé fülsértő, mint pl. az ikes igék helytelen használata (eszeK, iszoK...), vagy az "e" kérdőszócska rossz alkalmazása (pl. meg- e van), stb...

2008. szept. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
96%
Ha nekem, akkor ide, ha másnak akkor oda. Így a helyes, hiszen az itt a közeli, az ott a távoli. De azt vettem észre, hogy a pestiek mondják, hogy add oda, ha saját maguknak kérnek akkkor is.
2008. szept. 18. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
85%
Az ide a helyes, de ebben a formaban mindketto bunkosag.:)
2008. szept. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
94%

Mindegy hol élsz a nyelvtani szabályok helyes alkalmazásában, ha neked bármire szükséged van azt ide kell kérni, mint pl ide kérem, add ide stb.

Kívált a helymeghatározás, pl, ha valakinek azt mondod jöjjön egy helyre ahol majd találkoztok, ésépp nem vagy ott te sem, akkor mondhatod, hogy: Gyere oda...pl a parlament elé.

Én is igen furcsán beszélek itthon a barátok közt, mert így szoktunk egymással "szlengelni", de az sosem hivatalos...ha olyan helyen vagyok mindig helyesen próbálok beszélni.

Baráti szokincsemben szerepel az : odakapom? idealszok..stb szó is, de ezt nem használhatom egy idegennel szemben.

Barátról lévén szó pedig ha csak a társaságban használja miért lenne baj? Erre van a szleng.

2008. szept. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

bunkóság?! köszi :D:D:D

a filmben volt igy hú melyikben is...valamelyik csányis-ban talán a csak szex és más semmiben hogy add már oda a telód mert az enyém lemerült...

és ezért is értek egyet a negyedik hozzászólóval mert a pestiek gyakran az oda-t használják "saját célra" való elkéréskor is.

köszi a gyors válaszokat!

2008. szept. 19. 11:50
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
én ettől az ide-odától kapok mindig idegrohamot. É-M országon kívül nem tudják használni az emberek :S NAGYON szomorú...
2008. szept. 26. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ettől én is idegrohamot kapok.A páromat nem győzöm javítani,szól nekem:Add oda a ...!Én meg nézek hülyén,hogy kinek?Ez egyébként ugyanolyan hibás,mint amikor valaki arra a kérdésre,hogy: Jössz? azt mondja :Jövök. pedig a megyek a helyes.
2010. márc. 25. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!