Ha a fakanál a jövőben nem fából lesz, akkor is fakanálnak fogják hívni?
Ez mit keres az Önismereti kérdések rovatban?
Te most ezt a humorba gondoltad, vagy most jöttél a Marsról?
Fakanál már az én gyermekkoromban is készült műanyagból, pedig én lassan 60 éves leszek.
A nyelv nem mindig követi a formális logikát, de legalábbis nem mindig és könnyen tetten érhető. Pl. szárny nélkül is tudunk felszállni járműre.
Sok olyan szavunk és kifejezésünk van, amelyik úgy épült be a nyelvbe, hogy az nem tűnik logikusnak.
Teaszűrő. Ez nem teából van. Krumplinyomó. Ez sem burgonyából készül. Hát a fakanál sem. (Ezeket a párhuzamokat kicsit viccnek szánom, de azért picit komoly is).
A konyhában használatos eszközünk évszázadokon át fából készült. Sőt, nem csak a főzéshez való, hanem fából készült kanálfélével ettek is emberek, fa tálból, fa kupából ittak stb.
A főzéshez használt fakanál annyira jól belesimul a nyelv szövetébe, hogy felesleges – legalábbis köznapi használatra – mást kitalálni. Nyilván hivatalos termékleírásban van szakszerű elnevezése, de az nyilván hosszú. Mondjuk: Hő-, sav- lúgálló, káros anyagoktól mentes, formatervezett négy ágú keverőkanál Cikkszám m897453. De azért mi csak fakanalat mondunk rá.
A nejlonharisnya sokszor nem nejlon, nem poliamid, hanem más. A teflon serpenyő is csak tapadásmentes serpenyőt jelent a konyhában, bármi is az a bevonat.
Azért nehezen tudom elképzelni, hogy az a dédid, aki párhagymát, foghagymát, ugorkát, kalarábot stb. evett, casserolt használt a konyhában, álmatlanul gyötrődött, hogy minek fogják nevezni a fakanalat a jövőben.
A 3. válaszban írt szösszenetemhez kiegészítés a Nyelv és tudomány weboldaláról:
Karácsony előtt a piacon sétálva láttam a feliratot: bükkfakanál. Értettem, hogy a felirat arra utal, hogy bükkfából készült fakanalakat árulnak, de valahogy ez helyesírásilag nem stimmel. Gondolkoztam: bükk-fakanál vagy bükkfa-kanál? Egyik sem tökéletes. A legjobb talán a „bükkfa fakanál” lenne, de a két „fa” egymás mellett nem esztétikus (bár ez nem nyelvészeti kategória).
A „fakanál” szó már annyira összeolvadt, hogy szinte észre sem vesszük hogy összetett szó (mint pl. a „rendőr” szó esetében). Akár lehetne olyan fakanál is, ami nem fából, hanem műanygból készült.
A műszaki szakirodalomban például létezik az első pillantásra abszurd „vasbeton talpfa” kifejezés hasonlóan a fentiekhez. Eredetileg ugyanis a sínek alatt elhelyezett alátámasztó fából készült, később váltotta ezt fel a nagyobb teherbírású és tartósabb vasbeton.
Hasonló jelenség, mint az "üveg". Ez eredetileg az anyagra vonatkozik, de aztán a borosüveg, sörösüveg is egyszerűen csak üveg lett.
Amikor pedig bejöttek az első szelektív hulladékgyűjtők, nagyon sokan az "üveg" és "műanyag" konténerek közül az "üveg"-be dobták a pillepalackokat is, mert hát a pillepalack az "üdítős üveg" :)))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!