Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hány féle 'h' hangunk van? -...

Hány féle 'h' hangunk van? - Kötőmód - de mikor? Általános alany az mi lesz a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Szó és szótag végén gyakran elnémul a h. A tipikus példák, amelyeket a helyesírási szabályzat is felsorol, mert írásbeli következménye is van az elnémulásnak: céh, cseh, düh, juh, méh, pléh, rüh (kiejtése: cé, cse, dü, ju, mé, plé, rü). Ha az ilyen szónak a folytatása mássalhangzóval kezdődik, akkor továbbra is néma marad: csehnek (csenek), csehvel (csevel), ha azonban magánhangzóval, akkor rögtön életre kel: csehül, csehet, juhász, rühös.

Kivéve, ha összetett szóról van szó, és magánhangzóval kezdődik: pléhedény, juheledel stb. Ugyanakkor megemlíthető, hogy a latinból átvett szavainknál ma már nem is igen írunk h betűt. Pl: (h)óra, ostya (hostia) de hóráskönyv.

Külön téma lehetne a sok-sok indokolatlan kötőmód – zömmel Románából áttelepülteknél megfigyelhető: Megyek, hogy adjam fel a csomagot. Magyarul főnévi igenév dukál: Megyek feladni a csomagot. Vagy a főnévi igenév teljes eltűnése: Kell, hogy menjek... – Mennem kell.. helyett. Illetve az általános alany Többes szám első, vagy harmadik személy helyett szinte általánossá válik az egyes szám 2. személy. Ha fuszujka levest akarsz enni, így csináld. – Ha bablevest akarunk enni, így kell elkészíteni. stb...


Várom mások hozzászólását. Üdvözlettel, G.I.



2015. szept. 2. 10:12
 1/2 anonim ***** válasza:

A magyar nyelvben a 'h' hang egyértelműen egyetlen önálló hang, az más kérdés, hogy bizonyos helyzetekben nem ejtjük. Nagyjából aszerint a szabályrendszer szerint, ahogy azt le is írtad.


A görög nyelvben például a h-t nem tekintik önálló hangnak, a hehezetet csak az magánhangzók alternatív ejtésmódjának tekintik, írásban nem is jelölik, max. aposztroffal.


A kötőmód egy tájnyelvi kifejezésmód. Valóban Erdélyben a gyakoribb, de úgy tudom, hogy nem a román nyelv hatása (bár a román nyelv is gyakran él vele), hanem attól független jelenség. Úgy rémlik, hogy több száz éves nyelvi emlékekben is van rá példa.


Az irodalmi nyelv viszont abból a nyelvjárásból alakult ki, ahol a kötőmód helyet a főnévi igeneves szerkezetet használták. Aki nem ezt szokta meg, hanem a kötőmódot, annak viszont a főnévi igeneves szerkezet cseng idegenül.


Ezt az általános alanyos kérdést nem igazán értem.

Mert a példamondat megszólíthatja konkrétan az E/2 személyt, nem biztos, hogy általános alanyról van szó.


Másfelől pedig az általános alanyt az összes személlyel kifejezhetem, tehát a "ha bablevest akarunk enni" is lehet általános alany adott szövegkörnyezetben.

2015. szept. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 webnyelv ***** válasza:

A magyar nyelvben egyetlen "h" hang van tudtommal. Ezért sem könnyű számunkra a német "ch" kiejtését megtanulni. De bizonyos helyzetekben előfordulhat más h-szerű hang, pl. a "hihihi"-féle nevetésnél olyan "h" van, amit a német ejt az "ich" szóban. És pl. a "lépj" szóban a "j" zöngétlenedik, ez is olyan lesz ilyenkor, mint a német "ch".

Tudtommal pl. a "doh" szóban ki kell ejteni a h-t, és talán itt más h-t is kéne ejteni, mint egyébként. Talán valahol azt írják, hogy ez olyan "h", mint a német "ch" pl. az "acht" szóban. De én sosem tudtam ezt így kiejteni, amíg nem tanultam németet.

De lehet, a kérdés nem erre vonatkozott. Szerintem a düh, doh, pech szavak végén kiejtjük a h-t erősen, más szavak végén nem, ahogy a kérdező is írta.


Máshol is megfigyelhető, hogy az egymás közelében beszélt nyelvek hatnak egymásra. Így van olyan nyelvváltozata a magyarnak, ahol a kötőmódot (valaki szerint ez csak felszólító mód, ebbe nem megyek bele) többször használják. Ez kb. olyan, hogy a svájci németben is sok átvétel van a franciából, pl. Danke helyett merci-t mondanak.


Az általános alanyt a magyarban T/3-mal fejezik ki leginkább. (Pl. javítják a vezetéket.) Erre sok más nyelvben külön alany létezik, vagy szenvedő szerkezet is használható. Szerintem még elvétve előfordulhat az E/2 is általános alanyként, pl. "Na, az milyen hely! Belépsz, és nézed, mi van." Ez szerintem szlenges. A "Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel" is általános alany lehet.

2015. szept. 13. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!