A "nincs" milyen szófajnak számít?
Nyilván a "van" ellentéte, vagyis "nem van", de lehet ezt igének mondani, amely az első és második személyben nem ragozható? (Én nem vagyok, te nem vagy, DE ő nincs, mi nem vagyunk, ti nem vagytok, DE ők nincsenek... pl. a szobában)?
Ugyanakkor főnévként is lehez ragozni, holott nem az. (Megduplázzuk a nincset, "Lázáros, szomorú nincseimre", a nincsből nem lesz kenyér stb.)
Akkor hogy is van ez?
várom én is a választ, de a ragozásnál rendhagyó a "nem van"- nak meg 1.sz 3. személye nincs( vagyis van, a 'nincs':)
"de lehet ezt igének mondani, amely az első és második személyben nem ragozható?"
- Természetesen. Attól még, hogy hiányos a paradigma, attól még nem kérdéses a szófaja, hiszen lehet egyes számban és többes számban is (nincsenek). Vagy ha nem, akkor keressünk más szófajt neki (ne keverjük ide az Ady-idézetet, mert az egyszerű költői eszköz, Ennyi erővel "sein" létige is főnév lehet, mert a filozófiában megszokottá vált). Ugyanígy ige a "fénylik" vagy a "csuklik" annak ellenére is, hogy nincs felszólító módjuk.
Egyébként ha tovább gondolod, akkor kiderül, hogy nagyon sokszor nem lehetne a nem vagyok/-tok stb.-ra kicserélni a nincs/nincsenek-et. Pl. Nincs nekem pénzem. ?Nem vagy nekem? Szóval nem olyan egyszerű ez a párhuzam.
"A nincs alapból ige"
Elhiszem, de akkor ezek szerint a főnévi igenév a "lenni" lenne. :D
Hogyan alakulhatott a "nem van" ilyen furcsán a nincs alakra?
A francia használja pl. a "ni...ni" formát a "sem...sem"-re, de nem hiszem, hogy ilyen messzire kellene mennünk ennek az eredetéhez.
Latinos voltam, de nem jut semmi olyasmi eszembe, ami ezt a latinra vezethetné vissza. Esetleg a német "nicht"?
Egy finnugor nyelvet nem próbálj indoeurópau nyelvekből megérteni. Sok szempontból teljesen máshogy működnek, ami például a lótigék viselkedésób mutatkozik meg.
Az etimológiai szótár szerint a "nem" és egy "(e)s" nyomatékosító szó összeolvadásából ered. Eredete homályos, de mindenképp belső fejleménynek tűnik, nem átvételnek, vagy finnugor örökségnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!