Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyek azok a nyelvek, amelyek...

Melyek azok a nyelvek, amelyek raccsolós R-betűt ejtenek?

Figyelt kérdés
Francia, német, angol (másképp raccsolva) biztos. De hallottam az új Volvo reklámot, amelyben (gondolom svédül) raccsolós R-rel beszélt egy férfi. Hát akkor több is van? Melyek a raccsolós nyelvek?

2014. jún. 26. 14:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mielőtt elkezdem, megemlítem hogy nem r betűt ejtenek, mert az r betű az pár vonal egy lapon, az r hang padig egy hang.


Namármost direkte a kérdésre válaszolva el lehet kezdeni:

Uvuláris R

-francia

-német

-holland (itt a g betű a raccsolós r, a r pedig pörgetett)

-portugál (meghatározott pozícióban)

-arab

-héber

-dán (?)


Egyszer pörgetett r:

-magyar (csak röviden)

-holland

-osztrák német

-szláv nyelvek többsége

-spanyol

-portugál (meghatározott pozíciókban)

-baszk

-török

-koreai* és japán*


(itt a r hang egyenlő az l hanggal, sokszor ezt az átírás is követi)


Többször pörgetett r:

-magyar (hosszan)

-olasz

-spanyol (hosszan)


Alveoláris approximáns r:

-sztenderd angol

-örmény

-újgörög

-vietnámi


Remélem a laikusok nem írtak valamit amíg ezt beírogattam meg wikipédiáztam :D


Egyébként érdekes megfigyelni hogy a sok különböző r fonetikailag egymástól milyen távol áll

2014. jún. 26. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ja, Bocsi, tudtam, hogy hang, csak bágyadt kedvemben írtam ki a kérdést. Tehát a svéd nem ejt franciás R hangot?
2014. jún. 26. 21:14
 3/8 anonim ***** válasza:
81%

#2: De :D A skandináv nyelvek igen


Pont őket sikerült kihagyni :D

2014. jún. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mustafa33 ***** válasza:
Bár nem beszélem a holland nyelvet, de hallva a beszédüket a g-t nem mondanám r-nek. Az inkább a német és szláv ch (x).
2014. jún. 26. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 mustafa33 ***** válasza:
Már bocs első a kötekedésért, de te mint "nem laikus" a wkipédiáról keresed a választ? ☺
2014. jún. 26. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#4-5 Senki sem jegyezheti meg mindet :D A legtöbbet pedig fejből írtam, csak az alveoláris approximánsra kerestem rá hogy ne csak az angol árválkodjon ott :D


Egyébként hiába nem hangzik r-nek, az vagy zöngés uvuláris réshang [ʁ], vagy zöngés veláris réshang [ɣ], ami a német ch zöngés párja.

Bár ami hangmintát én hallottam neten abból kiindulva az uvuláris a valószínűbb.

2014. jún. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 mustafa33 ***** válasza:
Jó, akkor nem laikus módon magyarázva úgy van ahogy te mondod, elfogadom. De én meg mint laikus, mégis élőben pontosann olyannnak hallottam mint a 4 éves koromban utcán tanult német és óvodában tanult szláv ch-t, és ez maradjon subjektív érzésem.
2014. jún. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#7: Nyilván, általában az általunk nem ismert hangokat egy ismerttel társítja az ember, innentől egyre nehezebb különbséget tenni.
2014. jún. 28. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!