Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen, nem túl pejoratív,...

Milyen, nem túl pejoratív, szinonimát ismertek a parasztra?

Figyelt kérdés

A paraszt (manapság) elsősorban lekicsinylő, becsmérlő, pejoratív kifejezés.

Milyen szavakat ismertek, amelyek ugyanazt jelentik, csak nem hordoznak ilyen lenéző mellékzöngét?

Nekem a földműves jutott eszembe.

Tudtok még egyebet?


2009. dec. 30. 18:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
54%

jobbágy, cseléd, mezőgazdasági proletár, béres, szegényparaszt, zsellér, parasztember, kisparaszt, törpebirtokos

szántóvető

2009. dec. 30. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

A jobbágy kicsit más és szintén nem túl dicsérő.

A szegényparaszt, parasztember, kisparaszt meg miben különbözik a paraszttól?

A szántóvető viszont egész jó

2009. dec. 30. 18:34
 3/12 anonim ***** válasza:
60%
Gazdálkodó
2009. dec. 30. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
73%

Régen pórnak is hívták.

Az első hozzászólót kijavítanám:

Jobbágy már századok óta nincs,ahogy zsellér sem.

Mg.proletárt soha nem mondtak.

A béres pedig állatokkal foglalkozott többnyire.

A Rákosi-rezsim előtt azokat nevezték parasztnak,akik földművelésből éltek.

A földnélküli parasztok voltak a gazdáknál alkalmilag dolgozó napszámosok,arató munkások stb,

A kisparasztnak volt néhány hold földje,amit ő és a családja művelt,nem volt más alkalmazottja.

A középparaszt már foglalkoztatott embereket,bár ő is a földön dolgozott a családjával.Nekik max. 100 hold földjük volt.

Az ettől több földdel rendelkezők voltak a nagygazdák,nagybirtokosok.Őket már senki nem nevezte parasztnak,és ők nem is végeztek mezőgazdasági munkát.

Az uradalmakban dolgozókat uradalmi cselédeknek hívták,parasztnak viszont nem.

2009. dec. 30. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%
Földműves, gazdálkodó.
2009. dec. 30. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
60%
Első vagyok: a mezőgazdasági proletár szlengkifejezés...
2009. dec. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
A paraszt megfelelő szövegkörnyezetben nem pejoratív. Én büszke vagyok a paraszti származásomra.
2009. dec. 31. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%

"jobbágy, cseléd, mezőgazdasági proletár, béres, szegényparaszt, zsellér, parasztember, kisparaszt, törpebirtokos, szántóvető"


Teljesen mást jelent a jobbágy, mint a cseléd, az megint mást, mint az agrárproletár, az is mást, mint a béres, az is mást, mint a szegényparaszt stb. stb.


Szóval ezek nem szinonimák.


A paraszt szó parasztot jelent. A földműves talán az, ami még leginkább szinonimája lehet, de pl. a gazdálkodó már nem megfelelő szó, mert a paraszt nemcsak gazdasági kategória, hanem kulturális is, egy életforma neve. Egy mai kombájnos, traktoros mezőgazdasági vállalkozó pl. nem paraszt, hanem jellegzetesen vállalkozó. Kétlem, hogy a 21. században bárkire illik még az a szó, hogy "paraszt" (mármint Európában).

2009. dec. 31. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem is a gazda, gazdálkodó.
2009. dec. 31. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a paraszt sem pejoratív. Egy jelző amivel a cigányok a magyarokat illetik, mivel a magyarok helyhez kötve földművelésből éltek, a cigányok meg vándortolvajként.
2010. aug. 12. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!