Akik az Osztrák-Magyar Monarchia idején éltek, perfekt
beszélték a német nyelvet? (a magyarok) Hogy lehet hogy
az utána következő generációk nagy része már nem
beszéli a németet? Miért nem? Most, ebben a válságban
jobban jártunk volna, nem?
a "mindenki" egy kis egyszerűsítés. Kimaradt pár év a történelemből:
Trianon után szigorúan ellenőrzött határok.
A II. Világháború után vasfüggöny, a "baráti" országokba is csak látogatóba, vagy turistaként mehettünk. Bármilyen nyelvismeret csak korlátozottan volt használható.
2014. ápr. 6. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
Az 1-est kiegészítve: illetve megpróbálták elfelejteni az elnyomást: lásd, amíg itt voltak az oroszok, addig kötelező volt, majd rendszerváltás és azóta nem is tanítják. Ha valaki oroszt akar tanulni, keressen magánembert, aki megtanítja.
2014. ápr. 6. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
Bárcsak akkor éltem volna! :(
2014. ápr. 6. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
Azért, mert a két nép szétvált. Nyilván fontos volt a nyelvismeret, de nem kizárólagos, az ország belügyeit magyarul, 1844 előtt pedig latinul intézték. A válság nem ettől függ.
2014. ápr. 6. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
A nyelv akkor örökítődik átt az utódokra, ha azt családi körben is használják. Magyar polgári családokban a német inkább a "ne a gyerek előtt" téma nyelve volt. Persze csak amíg a gyerek meg nem tanulta. Iparosok, kereskedők, hivatalnokok családjában a nyelvtanulás általánosan megszokott módja a cseregyerek módszer volt. Magyar gyerek ment a Szepességre mondjuk Lőcsére vagy Iglóra a zipserek közé "német szóra", a zipser gyerek ment viszont Miskolcra "magyar szóra". Vagy szlovák vidékre "tót szóra". Apám Tapolyhermányban volt egy fél évig tót szón. Az ottani tanító fia meg ugyanakkor nagyanyáméknál magyar szón. Anyám Lőcsén "német szón", a lőcsei cukrász lánya meg ugynakkor nagyanyáméknál magyar szón. Ilyen egyszerű volt ez még a háború előtt is, mikor már pedig fel volt osztva az ország. Azután jött a cseh "demokrácia", a németeket kiűzték, a magyarokat is megpróbálták, a nyelveket tiltották, ennek nyomában a gyűlölet és félelem...
2014. ápr. 6. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
Kedves mustafa33, nagyon érdekes, amit írtál, köszönöm!
2014. ápr. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
A Monarchia idején a parasztság körében nem nagyon terjedhetett el a német nyelv. A polgárság és a nemesség tudott németül, sőt, sokuknak ez volt az anyanyelve. Magyarország lakosságának 20%-a német ajkú volt. Elmagyarosodtak, aztán a két világháború, meg a kitelepítések lecsökkentették a németek lélekszámát.
A szocializmus idején ellehetetlenítették a polgárságot és a nemesség maradékát, ami házitanítókat tudott fogadni. Igaz, voltak, akik tanították a nyelvet fű alatt. Az iskolában visszaszorították a németet.
2014. ápr. 6. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
Mivel a monarchia hadseregében német volt a nyelv, a hadifogság meg orosz, így nagyapa 3 nyelven beszélő falusi kovácsmester lett:)
2018. máj. 14. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
Apu családja Németországból jött valamikor a század elején. Az ő apja még valamennyit beszélt németül, azonban mivel semmire sem tudták használni a gyereknek se tanították meg.
aug. 5. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: