Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az olasz nyelv vagy a német...

Az olasz nyelv vagy a német nyelv hasznosabb angol mellett?

Figyelt kérdés
Csak annyira lennék kíváncsi, hogyha már tanulom az angolt, akkor mellette olaszt, németet, oroszt érdemes-e beszélni? Most leszek kilencedikes, így majd választanom kell, de nem tudom... Mivel sokan azt mondják, hogy a németnek nincs sok értelme, mert hasonlít az angolra, az olaszt és az oroszt pedig nem tudom, hogy pontosan még hol beszélik...

2014. jan. 7. 18:34
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
Németet.Igaz, többen is beszélik, de a német gazdaság nagy mérete miatt igen valószínű. hogy hamarabb találsz olyan állást, ahol a német kell, mint az olasz.
2014. jan. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Olaszt főképp Olaszországban beszélik, oroszt pedig ugye adja magát, hogy Oroszországban, Közép-Ázsiában, és Kelet-Európa azon országaiban amelyek a SZU tagjai voltak.
2014. jan. 7. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

Egyértelműen, toronymagasan a német. Európában határozottan a német a leghasznosabb nyelv az angol mellett, de ha nem utazás miatt tanulod, hanem mondjuk külföldi sajtó olvasása miatt, akkor világszinten is. Ha ésszerű, hasznos választást akarsz, egyértelműen a németet kell, hogy válaszd.



Az olasz még az újlatin nyelvek között sem számít hasznos nyelvnek. Pár szigetet meg Ticino-t leszámítva csak olaszok beszélik, tehát még azt sem lehet mondani rá, hogy igaz, hogy távoli és elmaradott országokban, de legalább beszéli egy kontinensnyi ember (mint a spanyolt) és nincs jelentősége se az üzleti, se a politikai életben (szemben mondjuk a franciával). És szerintem érdekesnek se érdekes, szemben a portugállal. Ha újlatin nyelvet kellene választanom, az olasz lenne az utolsó, amit választanék, de ez persze csak személyes vélemény. Mindenesetre az tény, hogy az olasznak kb. semmi gyakorlati haszna nincs, ha nem ott akarsz élni, vagy nem az operát akarod eredetiben élvezni.



Orosz: teljesen más tészta, jóval hasznosabb, mint az olasz, bár nem annyira, mint a német. Az orosz egy (szerintem) elég időigényes nyelv, sokat kell seggelni az elején, aki nem tanult szláv nyelvet előtte, annak általában nem hasonlít egy nyelvre sem, amit előtte tanult, mivel az újlatin meg a germán nyelvekben nincs olyan komoly névszóragozás, mint ott, illetve az igék sem egyszerűek.


Már előre szólok, hogy azt az érvet, miszerint a cirill betűk megtanulása és használata nehéz lenne, felejtsd el, nem ez a nehéz az oroszban.



Viszont az orosz is elég hasznos világszinten nézve, mert 1. Oroszországban és a legtöbb volt szovjet tagköztársaságban beszélik valamennyire (nem itt, Kelet-Európában, hanem Ázsia országaiban. Olyan helyeken, mint Kazahsztán vagy Türkmenisztán, nem boldogulsz mással európaiként, csak az orosszal. Ott ez a lingua franca, mint a világon általában az angol).



2. Állítólag az orosz kultúra nagyrészt ismeretlen az európaiak előtt, és az orosz sok ilyen rejtett dologhoz nyit kaput. Ezt nem én állítom, de ettől még elhiszem, hogy így van. Egyébként az is igaz, hogy az oroszok mindent feltöltenek netre, így ha oroszul tudsz, kb. bármilyen tartalom elérhető


3. És ez egy nagyon fontos gyakorlati szempont: megkönnyíti a többi szláv nyelv tanulását, megértését. Én pillanatnyilag csak tanulok oroszul, mégis, ha meglátok egy szlovák (!) feliratot (ami nem is a szláv nyelveknek abban az ágában van, ahol az orosz), már van fogalmam róla, miről van szó. És ez nagyon komoly előny, mert bármely szláv országba mész, orosz tudással érteni fogsz rengeteg szót.



Szóval összefoglalva: ha nem érdekel kifejezetten az orosz kultúra, akkor is érdemes lehet tanulni, mert bár igaz, hogy az olyan országok, ahol még összekötő nyelvnek számít (Közép- és Kelet-Ázsia) nem számítanak szokásos úticélnak, viszont a többi európai szláv országhoz is kaput nyit. Egyébként érdekes, takarékos, logikus nyelv. Aki elkezdi tanulni, és eljut odáig, hogy megértse, milyen sok bonyodalom van benne, talán megrémül tőle, de cserébe egy szint után már nem is tűnik olyan nehéznek.



"Mivel sokan azt mondják, hogy a németnek nincs sok értelme, mert hasonlít az angolra"



Ezt úgy, ahogy van, felejtsd el. Nemcsak azért hülyeség ez, mert nincs így, hanem azért, mert még ha így lenne, se lenne jó érv. Egyébként se lehet azzal semmit kezdeni, hogy "hasonlít az angolra". Miben, és mennyiben? Szókincsben, nyelvtanban, kiejtésben? Egy nyelvcsalád, az igaz, de a gyakorlatban a francia sokkal több mindenben hasonlít az angolra. A holland is.



Egyébként pedig nem ez alapján kell kiválasztani, hogy melyik nyelvet tanuld, hanem a hasznossága alapján. Biztos fogsz még ilyeneket hallani, mint pl. "németül nem érdemes tanulni, mert a németek úgyis tudnak angolul". Ezt is felejtsd el nyugodtan. Amikor ilyeneket hallasz, akkor mindig azt nézd, ki mondja. Az ilyen kérdésekben nyelvészeknek, nyelvtanároknak kell hinni, nem a hozzá nem értők körében terjedő pletykáknak. Sajnos nagyon sok ilyen tévhit van.



Ha rám hallgatsz, összességében azt mondom, tanulj németet. Nehezebb persze, mint az angol, de hát annál melyik élő nyelv nem? Biztos sokan fognak riogatni a derdiedas-szal, de ezektől sem kell megijedni; vannak módszerek, amikkel gyerekjáték a nemeket megtanulni. Ha akarod, segíthetek ebben, illetve segíthetek neked abban, hogy kedvet kapj a német tanulásához. Egy jó nyelvtanárral, azt belátva, hogy sok dologban hasonlít az angolhoz és a magyarhoz, illetve, hogy a névelőkben sincs nagy ördöngösség, nem olyan nehéz a német.

2014. jan. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Tényleg egyértelműen a német. Elárulom, hogy én hat európai nyelven értek az anyanyelvemen kívül, németül azonban éppen nem, és igen sokszor érzem, hogy ez nagy hátrány.
2014. jan. 8. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ja am. a hatba az olasz és az orosz is beletartozik, az olaszt nagyon szeretem, de eddig kb. semmi hasznát nem vettem. Az orosz valóban hasznos lehet, de csak bizonyos körülmények között.
2014. jan. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Utolsó: csak kíváncsiságból: melyik hat nyelven beszélsz? Milyen szinten? Hol tanultad meg őket? Hogyan tartod karban őket? Mihez használod őket? (inkább sztem privátban válaszolj, ne offoljunk sokat)



Kérdező: a hosszú válasz írója vagyok. Elfelejtettem hozzátenni, hogy nagyon sok ismerősöm, aki középsuliban spanyolt tanult, most már németet akar tanulni, mert rájött, hogy az a hasznosabb, és bánják, hogy a spanyolt választották. Egyébként ez rám is igaz: amikor a te helyzetedben voltam (nyelvet kellett választani), majdnem spanyolt választottam, dacára annak, hogy németet általánosban is tanultam már (csak akkor még utáltam). Kimondhatatlanul örülök, hogy a német mellett döntöttem. Nemcsak, hogy megszerettem, de meg is értettem egy kiváló tanár révén olyanokat, amiket addig nem tanultam meg tisztességesen. Ma már minden nap foglalkozom valamennyit a némettel, szinte kizárólag német rockot hallgatok (szerintem a legjobb rockot ők csinálják a világon, mindenkinek ajánlom pl. a Frei. Wild nevű zenekart), és imádom magát a nyelvet.



Persze ez a te egyéni beállítottságodtól is függ. Sokan falra másznak a némettől, azonban sajnos szerintem a legtöbb németellenes túl felszínesen, túl hamar ítéli el a nyelvet, megijednek az állítólagos csúnya hangzásától (ez mondjuk részben ízlés kérdése, de egy csini osztrák pincérnőtől egyáltalán nem hangzik rosszul) és az olyan mítoszoktól, mint hogy "aderdiedasazaztánmegtanulhatatlan". Nem kell annyira félni a némettől. Ha akarod, én segíthetek neked ebben, ha a német mellett döntesz.

2014. jan. 8. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindegyik választ :) Akkor nagy valószínűséggel a német mellett fogok dönteni. :)
2014. jan. 9. 06:49
 8/8 anonim ***** válasza:
Gute Entscheidung! Viel Spaß mit dem Lernen! :D
2014. jan. 10. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!