A Kérdés a Finnugor nyelvrokonság felfedezése óta máig ugyan az: MELYIK NYELV, NYELVEK és régi, ősi NÉP, NÉPEK nyelvi hatására jött létre északi kultúrájú finnugorok és lovas nomád sztyeppei kultúrájú magyarok között?
Nagyon szép ez a nyelvrokonság meg minden, és egyáltalán nem degradáló szerintem sőt büszkék lehetünk rá.
Itt az a gond, hogy még senkinek sem sikerült bemutatni bizonyíthatóan és hitelesen, hogy hogyan jött létre ez a nyelvi hasonlóság a történelemben, egy biztosan lovas nomád kultúrájú nép a magyarok ősei és az Északi-Eurázsiai északi kultúrájú úgynevezett finnugor népek között.
A nyelvrokonság ténye adott a kialakulásának bemutatásával vannak gondok, történetesen nem tudják, még nem sikerült a kialakulását ábrázolni, rekonstruálni a történelemben a két különböző kultúrát(lovas nomád sztyeppei kultúra, északi Eurázsiai kultúra) és különböző genetikai ősöket felvonultató Eurázsiai csoport között. Állítások ellentmondanak egymásnak a nyelvrokonság történeti kialakulását és a népi, legendás, regés és krónikás történeti hagyományunkat illetően.
Ez a gond.
A nyelvelmélet történeti ellentmondása a legendás, regés és krónikás történeti hagyományunkkal szemben mihamarabbi hiteles bemutatást és feloldást igényel.
Hitelesen és bizonyos bemutatást igényel a nyelvünk kialakulásának és a nyelvrokonság kialakulásának története mely értelem szerűen nem mondhat ellent a népi, legendás, krónikás, regés hagyománynak ugyanis akkor már két különböző népről kellene beszélnünk.
Ez idéz elő skizofrén állapotot, megmagyarázhatatlan dolgokat népünk történetét és nyelvét illetően.
Cél a Finnugor nyelvrokonság és a finnugor nyelvcsalád kialakulásának hiteles történeti ábrázolása ez az ami még nem valósult meg érdemben a nyelvrokonság felfedezése óta. Ezt kellene megfejteni, hogy hogyan keletkezett és akkor szerintem biztosan érthetővé válna minden a magyar történelemmel őseinknek történetével és hagyományával kapcsolatban, minden kulturális és nyelvi ellentmondás feloldódna.
A finnugor nyelvrokonság szép és büszkék vagyunk rá csak az a gond, hogy nem tudunk semmit felmutatni a történeti kialakulását illetően népünkre nézve a szavakon kívül.
A Kérdés a finnugor nyelvrokonság felfedezése óta máig ugyan az: MELYIK NYELV és nép hatására jött létre?
"A Kérdés a finnugor nyelvrokonság felfedezése óta máig ugyan az: MELYIK NYELV és nép hatására jött létre?"
Alapjaiban nem értem a kérdést. Hogyhogy melyik nép és nyelv hatására jött létre a nyelvrokonság? A nyelvrokonság nem létrejön valami nép vagy nyelv hatására, hanem van egy ősnyelv, ami "szétmegy" nyelvjárásokra, először nincsenek nagy különbségek, majd ezek a nyelvjárások egyre inkább eltávolodnak egymástól, és külön nyelvek jönnek létre, és beszélőik már meg sem értik egymást.
A finnugor (ill. uráli) alapnyelvet csak rekonstruálni lehet, mivel nem maradtak fent róla írásos feljegyzések. Hogy abban az időben, amikor ezt a nyelvet beszélték, milyen népek voltak ott, azzal a történettudomány foglalkozik. Ha jól sejtem, a kérdés inkább történelmi, mintsem nyelvi/nyelvészeti vonatkozású.
Zavaros a kérdés. A nyelvi hasonlóság nem "létrejön", hanem, mint írtam, adott egy alapnyelv, ami "szétmegy" különböző nyelvekre.
"Alapjaiban nem értem a kérdést. Hogyhogy melyik nép és nyelv hatására jött létre a nyelvrokonság? A nyelvrokonság nem létrejön valami nép vagy nyelv hatására, hanem van egy ősnyelv, ami "szétmegy" nyelvjárásokra, először nincsenek nagy különbségek, majd ezek a nyelvjárások egyre inkább eltávolodnak egymástól, és külön nyelvek jönnek létre, és beszélőik már meg sem értik egymást."
Így gondolom a kérdést:
A latin hatás pont jó példa nyelvrokonság kialakulására olyan nyelvek között amelyek a latin hatás előtt egyáltalán nem voltak nyelv rokonok mint a jelenlegi rokon neolatin nyelvek.
A Kelta-Gall az Illír-Trákkal nem volt rokon nyelv a latin hatásig.
Latin hatás után nagyon leegyszerűsítve lett a Kelta-Gallból a Francia alapja az Illír-Trákból pedig a Román alapja így két olyan nyelv alakult át rokon nyelvvé latin hatásra amelyek annak előtte nem voltak azok, persze más hatások is érték de elenyészőek az alapjuk ugyan az a latinhoz nagyban hasonló nyelvtan némi eltéréssel más hatások miatt. A népek akik beszélik a rokon neolatin nyelveket genetikailag teljesen különböznek mint ahogy a magyarok és a finnek is különböznek egymástól genetikailag.
A finnugor nyelvrokonságot is így képzelem el, hogy nem egy egységes ősnyelv szétdarabolódásából alakultak ki a különböző finnugor nyelvek hanem egy nagyobb Eurázsiai nyelv hatására mint a latin hatás példában.
Tehát én azt feltételezem hogy a finnugor nyelvek már megvoltak csak nem hasonlítottak és nem egymásból fejlődtek ki hanem szűkség volt egy nagyobb nyelvi hatásra ami létrehozta a nyelvrokonságot mint a latin neolatin példában.
Tehát a kérdés ugyanaz: MELYIK NYELV, NYELVEK és régi, ősi NÉP, NÉPEK nyelvi kulturális, hatására jöhetett létre?
Valahogy így tudom elképzelni a finnugor nyelvrokonság kialakulását is és nem pedig egységes ősnépből egységes ősnyelvvel amely szétdarabolódott további népekre és nyelvekre, ez genetikai hasonlóságot közös vér szerinti antropológiai ősöket feltételez a magyarok és különböző finnugor népek között amit a genetika ki tudna mutatni nagy pontossággal ha ilyen lett volna de nem tudja kimutatni mert nincs nem létezett, tehát csakis valakik valamely nyelv kulturális nyelvi hatására jöhetett lére a nyelvrokonság, nem pedig közös finnugor ősnépből meg közös finnugor alapnyelvből kikövetkeztetve és eredeztetve.
Továbbra is a hatás érdekelne amely létrehozta. Kultúra nép hordoz nyelvet tehát lenni kell egy hatásnak kultúrának ami létrehozott nyelvrokonságot a különböző finnugor nyelvek között.
"Továbbra is a hatás érdekelne amely létrehozta. Kultúra nép hordoz nyelvet tehát lenni kell egy hatásnak kultúrának ami létrehozott nyelvrokonságot a különböző finnugor nyelvek között."
Egy ősi kihalt nyelvre és népre kulturális hatására gondolok mely hatására létrejött a finnugor nyelvrokonság.
Talán a nagy Szkíta vagy pre-szkíta kultúra és kihat nyelve nyelvi hatásra váltak rokonná az Eurázsiai finnugor nyelvek több előtte nem rokon nyelvből?
"Egy ősi kihalt nyelvre és népre kulturális hatására gondolok mely hatására létrejött a finnugor nyelvrokonság."
Tehát úgy mint a latin nyelv és a neolatin nyelvek esetében.
Tehát olyasmire gondolsz, hogy az ősi finnugor nép leigázott bizonyos, teljesen másmilyen nyelvű népeket, és a leigázott népeknek el kellett hagyniuk a saját eredeti nyelvüket és fel kellett venni azt az ősi finnugor nyelvet? Vagy valami hasonló?
Lehetséges valami ilyesmi, de a szubsztrátum nyelvek nem hiszem, hogy lényegesen befolyásolják ezt az egész nyelvrokonságot.
"Tehát olyasmire gondolsz, hogy az ősi finnugor nép leigázott bizonyos, teljesen másmilyen nyelvű népeket, és a leigázott népeknek el kellett hagyniuk a saját eredeti nyelvüket és fel kellett venni azt az ősi finnugor nyelvet? Vagy valami hasonló?
Lehetséges valami ilyesmi, de a szubsztrátum nyelvek nem hiszem, hogy lényegesen befolyásolják ezt az egész nyelvrokonságot."
Igen ilyesmire gondolok, hogy vagy meghódítás vagy pedig kulturális és kereskedelmi érintkezés útján jöhetett létre átvéve nyelvi dolgokat a kulturálisan magasabb, minőségibb szinten lévő népességtől, hogy kereskedni érintkezni tudjanak velük így bizonyos fokú erősebb nyelvrokonság alakulhatott ki a múltban az említett szubsztrátum (talán egy ősi szkíta nyelnek) köszönhetően.
Most tudományos bizonyítékok nélkül:
A törökös nyelvű nomádok túlszaporodtak. Ilyenkor a fiatalok közül néhányan elindulnak friss legelőt keresni. Az ifjaknak megtetszettek a finnugor lányok, és feleséget raboltak közülük. Így született az ugor nép.
Pár dolog az elméletedhez:
- a sztyeppei lovasnomádok legalább négy nyelvcsalád nagyon különböző nyelveit beszélik, az indoeurópait (iráni), altájit (türk), mongolt és tunguzt (mandzsu), vagyis a lovas kultúrát sok nép egymástól függetlenül megtanulta.
- a francia nem a gallból származik, minimális a behatása (kb 200 szó, szemben mondjuk a germán frank akár 7500 szavával).
- és a kelta rokon a trákkal, mindkettő indoeurópai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!