Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nektek nem bántja a fületeket?

Nektek nem bántja a fületeket?

Figyelt kérdés
Egyre többet hallom főleg a TV-ben az "az miatt", "ez miatt" alakokat. Mi a véleményetek erről?

#nyelv #nyelvjárás #celebpofázás
2013. márc. 31. 23:54
 1/9 anonim ***** válasza:
79%
Én falnak megyek. Az miatt, ez miatt, avval evvel, nem-e? ba be ban, ben helyett. Primitív emberek...
2013. ápr. 1. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
58%
... akarnak értelmesebbnek látszani.
2013. ápr. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Engem is zavarnak ezek a dolgok, de én valahogy úgy érzem, hogy egy icipicit másféle jelentést ad a szövegnek az ez miatt az emiatt helyett. Valahogy... nem is tudom elmagyarázni, egy picikét nyomatékosítja talán. Viszont ahogy mondtam, engem is zavar, épp úgy, mint az evvel, avval, nem-e, új és ujj keverése, vagy amikor nem képesek az emberek rendesen rövidíteni, rendesen írni, országneveket rendesen használni... (3-om, 3-rom, pl-ul, h, v, vok, osztrákba, horvátba, stb...) Szoktam is mondani, hogy a vokból épp az hiányzik, ami a használóiknak is: az agy.
2013. ápr. 1. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

De, bántja.

Ahogy az is, ahogy a híradóban beszélnek: zsaruk, hulla...

És a legidegesítőbb: nem-e, -ban, -ben helyett: -ba, -be.

2013. ápr. 1. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy érzem, hogy egyszerűen az irodalmi magyar és a tájszólások közötti különbségről van szó. Valamelyik tájszólásban úgy mondják, hogy "emiatt", valamelyikben úgy, hogy "ez miatt", de az irodalmi magyarban mindig "emiatt".


Én, személy szerint, mondjuk egy TV-bemondótól vagy egy riportertől elvárom, hogy az irodalmi magyar beszélt változatát használja. Tehát ha a riporter mondja, hogy "ez miatt", az engem is nagyon zavar.


De egy interjúalanytól meg pont azt várom, hogy úgy beszéljen, mint egyébként is. Legfeljebb műveletlennek fogom gondolni, de ez sem feltétlenül igaz, mert sokszor meg jó hallani, hogy valaki ízes tájszólással beszél. Nemcsak a primitívség, hanem a helyi identitás is lehet az oka annak, hogy valaki tájszólással beszél. És ugyanez igaz a társadalmi osztályokra is. Ha valaki büszke arra, hogy munkásember, akkor lehet, hogy azt fogja mondani, hogy "iszok", még akkor is, ha tudja, hogy az "iszom" az irodalmi forma.


Ehhez képest engem sokkal jobban zavar, amikor a képzetlen riporter vagy a nagyon műveltnek látszani akaró riportalany annyira igyekszik "szépen" beszélni, hogy totál zagyvaságokat mond. Én ettől annyira a falra mászok, hogy inkább nem is nézek tévét. Pl. "Bementünk a kórteremben", "naponta edzem", "mindenki számára osztjuk ki", "a terület biztosított" stb.

2013. ápr. 1. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Engem is nagyon zavar főleg akkor, ha tv riporter beszél így. Pl. hagy a hadd helyett, egyenlőre az egyelőre helyett stb.
2013. ápr. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, azon én is mindig kiakadok, hogy hogy lehet egy riporter beszédhibás... meg egy "rocklegenda" beszédhibás... semmi bajom ezekkel a "fogyatékosságokkal", nekem is van hasonló, de aki nem tudja fizikailag kiejteni a szavakat, az ne menjen se riporternek, se énekesnek. Én pl. gyorsan beszélek. Nem hadarok, mert minden szót szépen kimondok, csak nagyon gyorsan. Én ezt nem veszem észre magamon, de sokan mondták már. Felolvasni is gyorsan szoktam, ha pl. mesét olvasok az unokahúgaimnak, van, hogy szólnak, hogy lassabban, és külön oda kell erre figyelnem. Ettől függetlenül élvezik, mert hangsúlyozni jól tudok, csak gyorsabban beszélek és olvasok, mint sokan :)
2013. ápr. 1. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Van még, ami nagyon zavar: itt Dunántúlon az "add ide" helyett az "add odá"-t használják.


Köszönöm a válaszokat, jó tudni, hogy mások is ezen a véleményen vannak!

2013. ápr. 1. 12:30
 9/9 anonim ***** válasza:
De, a falra tudok mászni tőle. Hányinger.
2013. ápr. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!