Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar helyesírás szabályai...

A magyar helyesírás szabályai hogyan egyeztethetők össze a tájszólásokkal (pl tányért-tányérat, ez miatt-emiatt)?

Figyelt kérdés
2009. szept. 7. 16:35
 1/3 anonim ***** válasza:
70%
Sehogy.A helyesírási szabályok az un.irodalmi nyelvet veszik alapul.A tájszólásban beszélők pedig nem az irodalmi nyelvet beszélik.
2009. szept. 7. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
25%
Amiket írtál, az nem helyesírási kérdés, hiszen nem kell őket leírni, hanem nyelvhasználati. Az "ez miatt"-tal a világból ki lehetne kergetni engem, ez nem tájszólás, hanem gondolkodás nélküli primitívség.
2009. szept. 7. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
76%

Nem értöm mi a kérdésöd! Attul, hogy az embör tájszólásban beszél, mögmarad a magyar ragozás, sőt a hangrend szerinti égyeztetés is (itt egyébként nem "tiszta" é van a szó elejin - itt meg nem tiszta í :). Most nem jut eszömbe olyan példa, amibül akár még az archaikus alak is kidomborodik tájszólásban, miközben az irodalmi nyelvben nem. Ahhoz hasonlóra gondolok, mint a magyar tanárok által kedvelt férfi és pisilni szavak mélyhangrendűsége. (Na pl. ez érdekös! Az igazi Szöged környéki sose mondana olyat, hogy mélyhangröndű, közben mög a szénát röndre kaszálják, az elintézött ügy röndben van, a mögbízható embör röndös...)

Az irodalmi nyelvben azonos alakú szavak elkülönülésére pl. az Antal Imre által oly sokszor emlögetött [1.] mentek (vagyok a vádaktol én), [2.] mentök (én valakit a vízből), [3.] möntek (ők reggel a piacra), [4.] möntök (ti most a boltba).


Na de hogy lögyön tájszavas mondat is:

Hetfüre az ebédhöz vöttem három kótyot. Azelőtt, hogy betöttem volna a hűtőbe a kótyokat, mögmostam űket.


Van valami szerinted ezökben a mondatban, ami a magyar helyösírás szabályaival nem égyeztethetők (itt is ë van, kétpontos e) össze?


Mögkérdözném: a nógrádi meteorológus időjárás jelentése nem írható le a magyar helysírás szabályainak áthágása nélkül???


Egyébként ajánlom, a...

Na igen! Egyébként ajánlom - mondták az öregök, de amikor kritizáltak valakit: ögyéb dóga sincs, mint hogy...

Egyébként ajánlom a zalai tájszólás mellik (melyik) millen (milyen) stb. szavait mindenkinek. Sokat segítenek a ly használatának megjegyzésében (illetve mögjegyzésében, mert a zalaiak is enyhén őznek). Hozzátöszöm: neköm még vót szöröncsém olyan zalai öregökkel beszélni, akik füllel hallhatóan kétféle j hangot ejtöttek, azaz ejtötték a jét és bizony ejtötték az ly-t. Úgyhogy a helyesírás szabályai sokszor jobban összeegyeztethetők a tájszólással, mint az irodalmi nyelvvel.


Amirül té (të) beszélsz, az -- miként a második hozzászóló is nagyon helyösen mögállapította -- az igénytelenség.

2009. szept. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!