Ahogy előtte írták, a mesékben lehet. Egyébként van vörösfülű ékszerteknős, csőrösmellű teknős, fekete teknős, kérgesteknős, stb. Nem pedig fekete teknősbéka.
Egyébiránt a magyar állatnevek sok esetben a végletegik egyszerűek, és rosszul jellemzik az adott állatot (szarvas, farkas, értsd, nem csak neki van farka, mégis őt hívják így, a szarvasnak pedig még csak szarva sincs), összetett szavak esetében is: lódarázs, lótetű, lószúnyog, csak azért, mert nemzetségeik általában legnagyobb képviselői, tehát nagyok, mint a lovak. Ami elég szerény gondolkodásmódra utal névadójuk tekintetében.
Víziló esetében pedig azt tartja a hagyomány, hogy az állat fejének a vízből kilátszó része ló fejére emlékeztette az épp arra járó Afrika-kutatókat. Aztán persze rájöttek, hogy semmi köze a lóhoz, de rajta ragadt a név.
Viszont csak azért, mert vannak elég gagyi nevek (ha fogalmazhatok így) a magyar nyelvben, az nem azt jelenti, hogy innentől bárki előállhat bármi hülyeséggel. Pláne hogy az adott dolognak már neve is van. Ez kb olyan, mintha bankrablás után azzal védekeznél a bíróságon, hogy más is kirabolta már azt a bankot... lehet, de ettől még téged is lecsuknak ugyanúgy, ahogy az előző delikvenst ;)
Nem, mivel a rovásírás elég jó név.
És nem rúna.
És nem csak a parasztok használták. Főleg a 15. századtól inkább a mesteremberek (ácsok, kőművesek), és humanista írástudók körében terjedt el.
A honfoglaláskori emlékeken (tűtartó, tegez, nagyszentmiklósi kincs) is azt mutatja, hogy nem a parasztok, hanem a szakralitással valamiképpen kapcsolatban álló ötvösök, iparosok használták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!