Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tirpák, alpári. Honnan származ...

Tirpák, alpári. Honnan származnak ezek a szavak? Pontosan mit jelentenek?

Figyelt kérdés
2009. júl. 29. 22:05
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

tirpák - [trpk, trpak - szláv]

"A név e jelentésbeli első előfordulását Szivós Gézánál találjuk. Az ő közlése szerint a tirpák név magyaros tót parasztot jelent. Az ő nyomában Simkó Gyula határozza meg ezt a népnevet és szerinte a "Békés megyéből Nyíregyházára telepített tótajkú népet, amellyel a Felvidékről és külföldről jövő szintén tótajkú telepesek egybeolvadtak közös néven tirpákoknak nevezik". Ferenczi István tanulságos kis földrajzkönyve szerint a tirpák népnév tót származású magyart jelent. Dienes István azt írja, hogy a tirpák "nem nyírségi tót-ot jelent, ahogy azt lexikonok határozzák meg, hanem tirpák mindenki, aki ennek a városnak a határain belül született, a sajátosan kevert nyelvet ismeri". Ma már tehát nemcsak a város tótajkú telepeseinek leszármazottait nevezik tirpáknak, hanem azt is, aki ennek a városnak falai közt lakik […]Nyíregyházán még napjainkban is élnek olyan öreg emberek, akik azt mondják, hogy tirpák név azokra illik rá, akik se magyarul, se tótul nem beszélnek helyesen. A tirpák tehát körülbelül 'tört' vagy 'kevert nyelven beszélőt' jelentett. Ismerik ezt a szót a Békés megyei Szarvason is és ott az olyan tótot nevezik így, aki valami "furcsa tótsággal beszél". A furcsaságot főleg abban látják, hogy a tót beszédet "idegen szavakkal keveri". A Pest megyei Domony községben azt az embert nevezik trpáknak, aki össze-vissza beszél. ("Do sveta trepe.") A Nógrád megyei tótok közt a tirpáknak 'jött-ment' jelentése van." valamint "Faragatlan, otromba, h.lye (ember) k.csög. Nyíregyházi, szabolcsi ember. Vidéki [pestiül]. Faragatlan, modortalan ember. forrás: Népszótár"

Az egész szócikket a

[link]

oldalon találtam.

2009. júl. 29. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
95%
Az előzőt még annyival kiegészítem, hogy Nyíregyet pont emiatt csúfolják Tiregynek (többek közt én is, mert ezt szoktam meg...)
2009. júl. 29. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az Alpár egyébként egy férfinév, van ilyen nevű ismerősöm :)
2009. júl. 29. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
az alpári szó ahogy írták, egy névből ered. Volt egy ilyen képviselőnk is a 19. században. arrogáns viselkedése volt, innen származik az alpári szó
2009. júl. 29. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem vannak Tirpák vezetéknevű őseim. Most már a jelentését is tudom. :-)
2009. júl. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Alpár egy falu, tirpák pedig egy népcsoport.
2009. júl. 30. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Nyíregyi haverjaim nevezték magukat és egymást tirpákoknak, először röhögtem, de elmagyarázták, hogy ebben az értelemben nem "taplót" jelent. :D
2009. júl. 30. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
77%
alpári jelentése: nem igazán tudom, máskor hallottam, hogy volt egy ilyen képviselő vagy mi, akinek ilyen elég bunkó modora volt. És amúgy Alpár egy falu, vagyis egy nagy község, ahol lakok. És a neve már nem Alpár, hanem Tiszaalpár, mert egyesült Tiszaújfaluval.
2011. nov. 30. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Én Nyíregyházi vagyok, itt is születtem, de semmiért nem hagynám el Nyíregyházát, imádom a várost. Mondjanak/nevezzék bárhogy. :)
2012. szept. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Zoboky Tamás válasza:

Nekem a legjobban tetsző eredet az alpári kifejezésre itt olvasható:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..

2015. aug. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!