Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem képesek tenni az...

Miért nem képesek tenni az emberek az "-e" kérdőszócska és az azt megelőző szó közé kötőjelet?

Figyelt kérdés
Nem vagyok az a fajta ember, aki beleköt a kérdések/válaszok helyesírásába, de ez nagyon idegesít. Már csak azért is, mert csomószor ír valaki egy ilyen szöveget, és mindenki kijavítja a helyesírását, de ebbe nem kötnek bele, mintha ők se vennék észre. nem tudom eldönteni, hogy ez ugyanolyan netes szleng-e, mint az, hogy "vok", "tom" és társai, vagy mint hogy az angolok nem tesznek aposztrófot, ha gépelnek, és nem hivatalos helyre kell, csak úgy dumálnak, vagy tényleg nem tudják az emberek. Ennek akkor lenne értelme, ha a kötőjelet nehéz lenne lenyomni, pl. Shift kellene hozzá, de semmi ilyesmi.
2012. aug. 8. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
Bárha ez lenne az egyetlen tipikus helyesírási hiba... Bár több nyelvtanóra lenne az iskolákban. Aki az -e szócska helyes használatát nem ismeri, az nagy valószínűséggel sok más szabályt sem, ez részben az egyén hibája, másrészt az oktatás hiányossága.
2012. aug. 8. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát lehet, de engem ez idegesít. Amúgy én nem mindig szeretem ezt az "oktatás hibája" mondatot, bár tény, hogy nem a legtökéletesebb, de én se valami extra szuper általánosba jártam, mégis megtanultam írni, és felvettek egy tök jó gimibe. Ugyanannyi órám volt, mint másoknak, mégis tudok írni, hát na. attól még lehet igazad, van rossz tanár, rossz iskola, tény. csak nem kell mindig erre hivatkozni.
2012. aug. 8. 22:25
 3/8 webnyelv ***** válasza:

Régebben engem is felháborítottak a helyesírási hibák, de már nem foglalkozom velük.

Állítólag csak ige után kell kötőjel az "e" elé, ezt hallottam, de szerintem mindig van előtte kötőjel. Most akkor melyik jó? Pl. Van-e? Létezik-e? Ügyes-e? Piros-e az alma? (Szerintem az utóbbi kettőnél is kell.)

2012. aug. 8. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Szerintem azért gondolod ezt, mert sokan úgy fogalmazzák meg a szabályt, hogy az igéhez teszik az "-e"-t, pedig az állítmányhoz tesszük. Mindig kell. Minek különítenénk el az igéket?
2012. aug. 8. 22:40
 5/8 anonim ***** válasza:
Mert lusták, és/vagy nem tudnak helyesen írni. Tényleg nem olyan megterheő pedig, de bár ez lenne az egyetlen hiba. Nem csak igéhez kell kötőjel...
2012. aug. 9. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Persze, tudom, nem mindig az oktatásé a hiba, de sokszor igen :) A többi meg az emberek igénytelen nemtörődömsége. Szerintem az alapműveltség első állomása, hogy az ember a saját anyanyelvét megtanulja használni.


Tyű, második válaszoló, ilyet se hallottam még, hogy csak ige után kellene a kötőjel! Ezt is valaki olyan találta ki, aki képtelen és nem is hajlandó megtanulni a nyelvünk szabályait... Ááááá. Az utcán szórólapok helyett helyesírási szabályzatokat kellene osztogatni.

2012. aug. 9. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Engem az jobban idgesít, hogy a -d végű igéket nem tudják felszólító módba tenni. Kezdd helyett kezd, mondd helyett mond stb.
2012. aug. 9. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Utolsó, ez engem is idegesít nagyon! Meg az ikes igék, ha már itt tartunk.
2012. aug. 10. 02:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!