A középkor folyamán milyen arányban beszélték a magyarok a kisebbségek nyelveit?
gondolok itt a vegyes lakosságú területekre és a nyelvterületek határára
azt tudom hogy a kisebbségek jórészt beszélték a magyar nyelvet, de mégis milyen mértékben volt ez igaz fordítva?
ha lehet forrást, pontos számadatot/ vagy geográfiailag körülírt leírást is kérnék
minden értelmes választ nagyon köszönök!
Ahol együtt éltek, ott minden magyar beszélte az adott kisebbség nyelvét. Mai fogalmak szerint a felnőttek legalább középfokon, persze leginkább csak szóban.
Kivéve, ha az adott területen szórványban volt a kisebbség.
Akkoriban ilyen felmérések nem készültek, mert a nemzetállam és nemzetiség fogalma még nem volt annyira fontos, mint ma.
A földesurat és a királyt nemigen érdekelte, hogy milyen nyelven beszélt az, aki a földet művelte.
Egyébként a közemberek körében, főleg a városban lakók, a kereskedők és a katonák között általános volt a 2-3-4 nyelv társalgási szintű ismerete.
De ez nem csak a magyarokra volt igaz, a nyugati német és olasz ajkú kereskedők is bírták a magyar nyelvet, mert akkoriban még nem alakult ki a mai nyelvsoviniszta nézet, hogy ha elmegyek egy országba, akkor elvárom, hogy ott beszéljék a nyelvemet.
Mindenki megtanulta azt a nyelvet, amit azon a területen beszéltek.
Így asszimilálódott rengeteg német, szlovák, szerb, horvát, kun stb, akiket pl. a rendesen kipusztított Alföldre telepítettek a tatárjárás utáni évszázadokban.
A vegyes lakosságú területeken szerintem általános volt a két nyelv ismerete, ugyan úgy, mint ma pl. a hajós környéki, vagy a mecseki német, vagy a déli határ menti rác, vagy a tót eredetű lakossággal bíró falvakban.
Hát... eloszor is a kissebbségek még a 19. században sem igazán tudtak magyarul. Pont emiatt is volt szukség Apponyi Albert torvényeire. A nyelvhatárok is olyanok voltak, hogy ritka volt a tobbnyelvu terulet. Németek, zsidok városokban éltek, jászok, kúnok Jászságban Kúnságban, románok, szlovákok hegyekben, a szerbeket a torokok még nem uzték észak felé (ami pedig volt, azok a bánságban éltek), cigányok ossze-vissza vándoroltak stb.
Tehát nem igazán volt szukség arra, hogy a lakosság jelentos része tobbnyelvu legyen. Érvényes ez a magyarokra és a kissebbségekre is.
Az alfoldi szlovák, szerb lakosság pedig a torokok kiuzése után kerult oda, ami ugyebár már nem a kozépkor
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!