Mit jelent az, hogy "esik eső karikára"?
Nem 100 %, de úgy emlékszem, hogy a leeső vízcseppek formája miatt: Nézd meg egyszer, hogy mi történik a vízcseppel vagy az esőcseppel, miután "földet ér".
Ja, és itt karika = kör. Tehát kör formát vesz fel. :)
Az is igaz, erre is gondoltam; de az említett magyarázat, amit olvastam valahol (vagy hallottam?) tényleg az esőcseppek formájáról szólt. :)
Szóval, ott tartunk, hogy az esőcsepp a kör alakú karimára pottyanva kör formában terül el. :)
"A majd’ mindenki átal ismert Kossuth-nóta így kezdődik: „Esik eső karikára, / Kossuth Lajos kalapjára.” Ez a karika szó vajon Kossuth Lajos karika alakú kalapjának karimáját jelenti?” Aligha, ugyanis sem a kalapot, sem a karimáját nemigen hívták soha kariká-nak. Ellenben a karikára a népnyelvben – főleg a Dunántúlon – azt is jelenti: ’körben, körös-körül’. Beborult karikára – hallani például Balatonfőkajáron, de Szabadhídvégen, Lajoskomáromban, Perkátán és másutt is, s ennek jelentése: körös-körül felhős az ég, az egész látóhatár. Nagyon valószínű, hogy a Kossuth-nótában is ilyen értelemben szerepel a szó."
Ezt itt találtam: [link]
Részemről szívesen. :)
A 3. válasz is tetszik; még most is használatosak a teljesség kifejezésére a (kör) --- kerek --- kerekség szavak, pl. a föld kereksége szókapcsolatban mesékben.
Tehát összefoglalva: Egy adott helyen mindenhol, a teljes látóhatárig (körben) esik az eső, kör alakú foltot hagyva a kör alakú kalapkarimán. :)))
"Ez egy dalba van benn a Kossuth Lajos azt üzente"
Nem mondod? Egyébként meg dalbaN.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!