Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik szórend a jó? Vagy...

Melyik szórend a jó? Vagy esetleg mindkettő? Er hätte die Reise mitmachen müssen, wenn er darüber einen Aufsatz hätte schreiben wollen. Vagy: Er hätte die Reise mitmachen müssen, wenn er darüber einen Aufsatz schreiben wollen hätte.

Figyelt kérdés
2011. jún. 18. 12:29
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Az én párom meg NÉMET,de ezt irtam is.Tehát ha ő azt mondja hogy jó akkor az jó
2011. jún. 20. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Akkor a jövő idő így néz ki, igaz? "Er wird mitkommen, wenn er darüber einen Aufsatz wird schreiben müssen."

És így nem jó? "Er wird mitkommen, wenn er darüber einen Aufsatz schreiben müssen wird."

Mert "két infinitívet megelőz a ragozott segédige". Stimmt?

2011. jún. 20. 19:11
 13/17 anonim ***** válasza:
Nem, ez a szórendcsere csak az Ersatzinfinitiv esetében van. A jövőidőnél a wird a mondat végére kerül.
2011. jún. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Az első jó. És az ilyet bizony már a felvételi vagy emelt szintű érettségi előtt illik tudni. Nem még hogy "hol szerezte a diplomáját?" :D
2011. jún. 20. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Napokig vártam a helyes válaszokra, sajnos hiába.

Ezt a kérdést azért tettem fel, mert itt ezen a fórumon igen sokan rendelkeznek "perfekt" német nyelvtudással, legalábbis állításuk szerint. Akkor hol maradtak a "perfekt" válaszok? És a némettanárok? Hogy lehet az, hogy nem ismerik a szabályt? De azért egymást kritizálják! Erről le kellene szokni, és a diplomák értékességének kétségbe vonása helyett inkább a problémára kellene koncentrálni.

Tehát a kérdésre adott válasz a magyarázatokkal együtt:

1. Egy mellékmondatban a ragozott alak általában a mondat végén áll.

Pl: Es freut mich, dass ich Sie kennen gelernt habe.

2. Több igéből álló állítmány esetén azonban ettől a szabálytól eltérhetünk ill. el kell térnünk a módbeli segédigével alkotott

a) Perfekt, b) Plusquamperfekt, c) Konjunktiv Plusquamperfekt esetében

Pl.: a) Er konnte das nicht machen, weil er nicht hat Urlaub bekommen können.

Pl: b) Nachdem er das Buch in der Bibliothek hatte ausleihen können, machte er sich gleich an die Arbeit.

Pl: c) Obwohl du uns hättest helfen können, hast du es nicht getan.


3. Ha egy állítmány két főnévi igenevet tartalmaz, amelyik a "werden" segédigével áll, akkor a "werden" segédige a főnévi igenevek elé kerülhet, vagy az általános szabályoknak megfelelően a mondat végére. Tehát mindkét szórend jó!

Pl: Wenn ich euch werde kommen sehen, werde ich die Tür gleich öffnen.

És a másik szórend: Wenn ich euch kommen sehen werde, werde ich die Tür gleich öffnen.

2011. jún. 21. 08:46
 16/17 anonim válasza:
Teljesen egyetértek az előttem szólóval, mindenkinek ilyen pontossággal kellene tudni a nyelvet, aki már komolyabban foglalkozik vele.
2011. jún. 21. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kedvességedet!
2011. jún. 21. 19:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!