Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért mondja azt a fél ország,...

Levander kérdése:

Miért mondja azt a fél ország, hogy "máma"?

Figyelt kérdés
A szüleim is folyton ezt mondják és nem bírom javítani őket, hogy az ma és nem máma. Akármerre mentem eddig, délre, keletre, északra, mindenfelé sűrűn hallottam ezt a helytelen, nem létező "szót".
2011. jún. 2. 09:51
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
94%
Mer eztet hallották otthol.
2011. jún. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
De létező, régi forma: "máma már nem hasad tovább..." ismerős? És még sok hasonló szavunk van, amiket még öreganyáinktól hallottunk, elvétve még ma is használják. Ja, és a helyesírás ellenőrző sem húzta alá :-)
2011. jún. 2. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
89%
Régies, de létező, és nem helytelen. Nem csak a pesti dialektus létezik.
2011. jún. 2. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
78%

mark86


szeget szegnek hívod?

2011. jún. 2. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
66%

pesti?? az semmivel sem jobb :D evvel, avval

a hideg kiráz tőle

2011. jún. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Na ez a szeg egy érdekes példa, mert Nem csak Szegeden mondták szögnek régen, hanem más vidékeken is. Még a dédim is így mondta, pedig fejér megyei. Sőt, még ma is hallom így. Azzal helyett azt is mondták: Avval. Ez is helyes,de "máma" már nem használják.
2011. jún. 2. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
87%

mark86


elvileg szeg,de engem ettől ráz a hideg! csípem az "álpestieket"is akik annyira büszkék hogy nem parasztok hogy :tejfel,keménymag...stb!

2011. jún. 2. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Mondják így is, úgy is. Én is. Elmentem szeget venni. Bele tört a szög. Attól függ előtte milyen magánhangzó van.
2011. jún. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 hollófernyiges ***** válasza:
29%
Magyarázd el a nyolcvanöt éves beregi nagymamámnak hogy a tejfel meg a keménymag csak álpestieskedő affektálás.
2011. jún. 2. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
37%

mark86


semmi gondom a nagymamáddal,nem is a beregiekre gondoltam hanem pesti gyökér 30-as korosztályra!

(tisztelet a kivételnek)

2011. jún. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!