Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan írják magyarul helyesen?

Hogyan írják magyarul helyesen?

Figyelt kérdés

A Víz Világnapja

a Víz Világnapja

a víz világnapja

a Víz világnapja


2011. ápr. 13. 12:53
 1/8 anonim ***** válasza:
A mozgalmak, programok nevét általában kisbetűvel írjuk. (pl.: a magyar nyelv hete stb) Tehát, ha mondatot kezdesz, akkor: A víz világnapja, mondat közben: a víz világnapja.
2011. ápr. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az is kérdés számomra, hogy "a víz" vagy a "víz" világnapjáról van-e szó, mert nem tudom melyik a hivatalos név, és mindnhol máshogy látom
2011. ápr. 13. 16:15
 3/8 anonim ***** válasza:

helyes írás:

a víz világnapja


A programok, események neve mindig kisbetű.

2011. ápr. 13. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hogy névelővel, vagy anélkül írjuk, az függ az esemény magyar nyelvű változatától:


Betegek világnapja, de A béke világnapja.

Rákellenes világnap, de Az anyanyelv nemzetközi napja

Színházi világnap, de A víz világnapja, stb..


Az angol nyelvű változatokban nem szerepel a "The".


A víz világnapja = World Water Day

A béke világnapja = International Day of Peace stb..


Visszatérve a nagybetű-kisbetű kérdésre: azért írják sok helyen nagy kezdőbetűkkel, mert az angol nyelvben ezeket nagy kezdőbetűkkel írják, és onnan vették át ezt a formát.

2011. ápr. 13. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

És honnan tudom meg a hivatalos nevet, mert a neten is sok helyen sok féle képpen van, a wikipédia sem mérvadó ebből a szempontból.


Egyébként akkor a karácsony is kisbetű?

2011. ápr. 14. 09:10
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, az ünnepeket, történelmi eseményeket is kisbetűvel írjuk, (karácsony, húsvét, mohácsi vész stb..) még akkor is, ha ezeknek az érzelmi töltése nem csekély.


"És honnan tudom meg a hivatalos nevet," - ezt nem értem; ha tudod, hogy milyen eseményről van szó, akkor milyen hivatalos nevet kell megtudnod?

2011. ápr. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Pl hogy "a viz" vagy "viz" világnapja?
2011. ápr. 14. 15:59
 8/8 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, hogy hangzik el:

1. Egyszerű címként: "A víz világnapja." (És nem "Víz világnapja.")

2. Mondatban: "Holnap lesz a víz világnapja." Nem pedig "Holnap lesz az a víz világnapja." Amikor a rendezvények, programok, mozgalmak neve eredetileg is névelővel kezdődik, akkor a mondatban, a névelőtorlódás elkerülése érdekében, a címet megelőző névelőt elhagyjuk. De a könyvek, filmek stb. címénél is így kell eljárni.

2011. ápr. 14. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!