Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szleng kifejezéssel mit...

Szleng kifejezéssel mit jelent a "tirpák" kifejezés?

Figyelt kérdés
2011. jan. 16. 18:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
40%
Azt, hogy valaki: paraszt
2011. jan. 16. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
paraszt:D
2011. jan. 16. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
67%
Nyíregyházi..
2011. jan. 16. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
77%
igazából egy népcsoport,amúgy kocsog paraszt
2011. jan. 16. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
29%
Türhő.
2011. jan. 16. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Csak a szlengben használt magyarázata érdekel? Kérlek, ne terjeszd úgy, ahogy megmagyarázta neked néhány válaszoló. Sértő, ha egy népcsoportot paraszt, köcsög jelzőkkel azonosítunk. Van az értelmező szótárakban hivatalos,irodalmi értelmezése is ennek a kifejezésnek (egy Níregyháza környékén élő szlovák népcsoport).
2011. jan. 16. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Előző válaszoló: ezért kérdezte úgy a kérdező, hogy "Szleng kifejezéssel".
2011. jan. 17. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt hogy tapló/bunkó/suttyó és tényleg egy szlovákhoz közeli szláv nép nevéből ered.


Mind a bantu, bambuc, hottentotta, busman, cigány, etc. mind jelent egy népet vagy népcsoportot és egy szleng durvaságot.

2012. szept. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Zengővári Dávid válasza:
72%

A tirpákok a XVIII. Század közepétől az l. világháború végéig a Felvidékről az Alföldre, pontosabban Nyíregyházára és annak határába települt szlovák anyanyelvű népességet jelentik. A tirpákság azonban magát leginkább tótnak, és nem szlováknak vallja.

Első nagyobb csoportjuk 1753-ban gróf Károlyi Ferenc hívására került mai lakóhelyére Békés megye néhány településéről /Békéscsaba, Szarvas, Mezőberény, Orosháza/. Evangélikus vallásúak. Ez különböztette meg leginkább őket a későbbi, mintegy másfélszáz év alatt lassanként ide szivárgó szlováktól, akik nagyrészt a római katolikus vallást követték.

Mivel Nyíregyháza nagy kiterjedésű határának megművelése napi ki- és hazajárással nem volt megoldható, egy sajátos településtípus alakult ki, a bokortanyák vagy tanyabokrok. Itt 10-15 lakóépület és a hozzátartozó gazdasági egységek egy tömböt alkotva települtek meg a nyíregyházi határban, körülöttük a megművelendő szántóföldekkel. A várost a bokortanyák egész sora fogta és fogja ma is körül /pl.Salamonbokor, Antalbokor, Benkőbokor, Vajdabokor, Tamásbokor, Verbőczibokor, Sulyánbokor, Kazárbokor, Rókabokor, Mandabokor, stb/.A tírpák lakosság életmódja a betelepüléstől kezdve kettős volt: tavasztól őszig a bokortanyákon, télen pedig a városban laktak. Kinn csak az állatokra felügyelő cselédek, vagy családtagok maradhattak. Gazdálkodásukat kezdetben az állattenyésztés jellemezte, s ezért a legeltetés idejére nyári szállásokat építettek. Az állattartás fellendülésével azonban szükségessé vált, hogy a jószágot télen is kint tartsák. Ez pedig szükségessé tette, hogy az ember is egész évben kint éljen. A földművelés terjedése is hozzájárult a bokortanyák állandó népességének kialakulásához. Állandó jelleggel elsősorban a tirpák gazdák cselédei, majd a tirpák gazdák utódai is itt laktak.

A tirpákság soraiban a századfordulón még erős társadalmi különbségek mutatkoztak, voltak rangos gazdák, taksások.

A legrangosabb gazdák azok voltak, akiknek ősei Békés megyéből származtak ide, ugyanis ők a legjobb földeket szállták meg. A Felvidékről betelepült tirpák családok már csak a városhoz közeli, homokos részeket foglalhatták el. A harmadik réteget a taksások képezték, azok, akik a tirpák gazdák szolgálatában állottak, földdel egyáltalán nem, vagy csak kevéssel rendelkeztek. Ez utóbbiak római katolikus vallásuk miatt is elkülönültek az evangélikus többségű bokortanyákon élő népességtől.

Az l. világháború után ez a vallási, rangbéli, vagyoni elkülönülés a polgárosodás, városiasodás eredményeként fokozatosan feloldódott.

A tirpákságnak, mint néprajzi csoportnak a kialakulása hosszabb fejlődés eredménye. Ez a népcsoport itt kovácsolódott önálló néprajzi csoporttá, itt alakult ki sajátos „tirpák” öntudata és életmódja.

2012. nov. 28. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az a népcsoport akik a Himalján csicska módjára cipelik fel a nyugati turisták götheit a csúcs felé.
2023. jún. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!