Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A jelenlegi lista szerint...

A jelenlegi lista szerint melyik a világ legnehezebb nyelve?

Figyelt kérdés
Már ha meg lehet válszolni....

okt. 8. 18:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Erre nincs objektív mérce. Egy kínainak az angol nehéz, egy angolnak a kínai.
okt. 8. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
82%
Nem lehet. Az, hogy kinek melyik nyelv nehéz, nagyban függ az anyanyelvétől. Onanntól kezdve viszont nem létezik, nem létezhet objektív rangsor.
okt. 8. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
37%

Azt hallottam, az Ithkuil. De az mesterséges nyelv. Természetes nyelvek terén talán valamelyik poliszintetikus tipológiájú pápua nyelv. Már nem tudom, Stephen Pinker vagy Jared Diamond írta, hogy még egy olyan tudós is csk igen részlegesen tudta megtanulni, aki minden idejét erre fordította. Lehet hogy van egy kis túlzás a dologban, de természeti népek nyelvei közül egyesek valóban igen összetett ragozásúak tudnak lenni. Itt Európában is meg lehet nézni a grúzt, vagy a koppenhágában élő kisebb eszkimó diaspórát, de lehetnek ennél nehezebbek is. Amit szemléletesen mutatni tudok:


[link]


ebből látszik egy kis ízlítő

okt. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
52%

(Visszatérve az Ithkuilra: még saját megalkotója is - aki évtizedek óta foglalkozik vele, - még ő is csak öt-tíz perc alatt tud egy mondatot összeállítani állítólag, és mivel saját értékelése szerint nem folyékony beszélő, így ma nem ismert folyékony beszélője a nyelvnek.)


[link]

okt. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#3: akkor most én rögtönzök egy nyelvet, ahol egyetlen szó van: ni. De attól függően, hogy hány herzes rezgéssel ejted ki, mást jelent. Na nem konkrét szavakat, hanem elvont fogalmakat fejezek ki vele.

Ennyiből áll egy nehéz nyelvet kitalálni, de ez szerintem a fingereszelés kategória.


Szerintem a Kérdező nem erre volt kíváncsi.

okt. 8. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Az Ithkuil ennél azért kicsit több nyelvészeti alaposságal lett összeálltva, teljesen valós nyelvek jelenségeit összegzi korrektül, ráadásul elsősorban nyelvtani jelenségek összegzéséről van szó.


A dolog meg szorosan összekapcsolódik valós népek nyelveivel is, csak persze ezek jelentős része mindeféle afrikai meg egyéb kisnépek nyelve.


Ha valaki nem szereti az Ithkuilt mint keretet, foglalkozhat külön-külön is élő poliszintetikus nyelvekkel is, azok teljesen természetes nyelvek, lényegében akkor is hasonló nyelvi munkát kell elvégeznie

okt. 8. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Valamelyik ergatívuszi szerkesztésű nyelvet érdemes megnézni. Nem lesz kifejezetten nehéz, sőt vannak közöttük könyebbek is, de egy kis ízelítőt abból, milyen nyelvtani jelenségek léteznek a világ nyelvei között, ami úgy spontán nem jutna az ember eszébe.
okt. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
A baszk nem lesz a legnehezebbek közt, sőt, talán még a nehezek közt sem, kifejezetten szabályos, jól összegezhető nyelv, viszont sokat mutat abból, hogy milyen is tud lenni egy olyan kisnép nyelve, amely sokáig elszigeteltségben élt és nem rokona ismert nagynyelveknek. Mivel viszonylag közel élnek a mi kultúrkörünkhoz, és jól elérhető tananyag van róluk, ezért nem annyira meredek megnézni, és tud újat mutatni a nyelvük.
okt. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#3: vajon mi értelme egy Nehéz mesterséges nyelvet megalkotni?
okt. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha valós nyelveket összegez és mutat fel, miért ne? A távcső sem mesterséges, csak azért, mert fémből vagy üvegől öntik. Amíg jó szakmai alapokon állva a valóságot mutatja, addig rendben van, akkor tulajdonképp a természet egyfajta meghosszabbításának tekinthető. Főleg ha az esetleges eltéréseket, hibákat egészséges módon kezelni lehet (pl. a távcső színhibája is javítható algoritmikusan).


Az Ithkuil megalkotójáról, Derridáról nem sokat tudok, csak annyit, hogy valódi nyelvész, vlódi nyeltudományos munkát végzett, és ezt is alaposan, évtizedeken át vitte át mintákba, példákba. De pl Tolkien, a másik ismert mesterséges nyelv profi alkotó pl. szakmailag, hagyományosan is széles körben elismert nyelvész volt, és,,mesterséges'' nyelvei korrekt és természetes nyelvek alapján összegzett jelenségeket mutattak be. A Quenyában pl nincs semmi, amit nyelvész érdeklődési ember akár egy percig is elvesztegetett időnek tekinthetne.


Én azonban most nem annyira szorulok az Ithkuil összegző keretére, mint eleinte gondoltam, mert néhány általam fontosnak tartott körben közvetlenül is meg tudom nézni, amit szeretnék. Sikerült a eszkimó-aleut ágban legaább a grönlandiról, a középső alaszkai jupikrül és a szibériai jupikról terjedelmes anyagot szerezni. Sajnos az idő is véges, ezért ebből inkább csak a szibériai jupikból lesz valami, mert azt nem most hanem még 1997-ben kezdtem.

okt. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!