Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyiket érdemesebb előbb...

Melyiket érdemesebb előbb tanulni: a latint vagy az újlatin nyelvek (olasz, spanyol stb.) közül valamelyiket?

Figyelt kérdés
Ha párhuzamosan tanulom a latint és néhány újlatin nyelvet, akkor nagy kavarodás történhet az elmémben?

aug. 27. 00:27
 1/7 anonim ***** válasza:

Párhuzamosan ne tanulj közeli újlatin nyelveket! Intenzitástól függően 3-6 hónap eltolás minimum legyen köztük.

Ha mindenképp meg akarsz tanulni latinul is, mert a latint használni akarod önmagában is valamire (nem csak ugródeszkának egy újlatin nyelvhez), akkor azzal kezdd!

aug. 27. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mansour ***** válasza:

Ez egyéni beállítottság kérdése. Van, akit nagyon összezavar, ha két rokon nyelvet tanul egyszerre, van akinek meg kifejezetten segítség. Én például az utóbbi kategóriába tartozom. De azért azt hozzá kell tennem, hogy ha az ember egy adott nyelvben magasabb szintet akar elérni, akkor egy idő már inkább hátráltat több nyelv párhuzamos tanulása, mint segít. Egy bizonyos szint felett már teljesen arra az egy nyelvre kell fókuszálni.

És egyébként többet segít egy másik újlatin nyelv ismerete vagy párhuzamos tanulása, mint a latiné. A latint csak akkor tanuld, ha valamihez szükséges, vagy ha annyira szereted, hogy úgy érzed, nem tudsz élni nélküle. Mert az újlatin nyelvek tanulásában olyan sokat nem segít, ugyanis azok nem közvetlenül a latinból, hanem a vulgáris latinból fejlődtek ki, az pedig sok mindenben eltér a klasszikus latintól.

aug. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Mansour ***** válasza:
*egy idő után már inkább hátráltat
aug. 27. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Latint felejtsd el, nem jó semmire szinte. Újlatin nyelvekből egyet tanulj meg, ha hozzá tanulsz mégegyet még évek múlva is keverni fogod. Inkább legyen egy, de az pöpecül menjen. Második nyelvnek válassz másik nyelvcsaládból.
aug. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A latin és egy újlatin nyelv között szerintem nem lesz nagy keveredés, már megvan az a távolság, hogy ez ne legyen olyan nagyon zavaróan jellemző. Egy-két konrét esetre kellhet figyelni mondjuk olasz és latin esetén (saltare vs salire), de a nyelvtanulás egészét nem fogja átszőni.


Én latinnal kezdtem a 80-as években, de talán más kor volt, nem volt tétje, engem a nyelv maga érdekelt. A fancia kicsit érdekelt anyám foglalkozása miatt, a román meg a régió iránti érdeklődésem miatt. Az olaszba csak érintőlegesen kezdtem bele, de nem azért, mintha a latin közvetlenül zavarta volna. Inkább csak családi kötődésem nem volt hozzá.

aug. 27. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A latin nyelvet nem a propedeutikai értéke miatt érdemes tanulni (ezt Thorndike megcáfolta 100 évvel ezelőtt), hanem amiatt, mert az európai elitek ezt a nyelvet használták közvetítőnyelvként egészen a kora újkorig.
aug. 27. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én tanultam latint és hülyeség, hogy nem volt jó semmire. A tesóm pap lett, én orvos. Van köztünk tolmács és jogász is. Nekik is jól jött a latin. Még az angol, német nyelvet is segíti. Nem beszélve a kulturális csemegékről.
szept. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!