Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hol lehet cigány nyelvet tanulni?

Ladik kérdése:

Hol lehet cigány nyelvet tanulni?

Figyelt kérdés
Komolyan kérdezem nem viccből

jún. 24. 17:03
 1/6 anonim ***** válasza:
16%

Hős utca

Ilyen madárhallgató berendezéssel érdemes menni ha a nyelvükre vagy kiváncsi. Főleg sötétedés után merészkednek elő. Célszerű azonban mindig résen lenni, mert ha fenyegetve érzik magukat, könnyen beléd márthatják a pillangókésüket. MDMA kristályra azonban barátságosan reagálnak és viszonylag közel engednek magukhoz.


Legegyszerűbben a végtagjaik hosszából lehet őket megkülönböztetni az emberszabású majmoktól, illetve hogy megrekedtek a különböző hörgések szintjén, míg az orángutánok és csimpánzok képesek jelbeszéddel is kommunikálni.

jún. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Borsodban angoltanárként találkoztam valami néprajzos fickóval, aki mellesleg cigány nyelvet is oktatott. Nagyon szegényes, házilag nyomtatott vagy képelt kifejezés-gyûjtemény volt a "tankönyv", de igazából annyira csak magolni lehetett belõle, hogy tanár ehhez felesleges is.

Õ azt mondtam, annyira bonyolult a nyelvtan, meg olyan sok ragozási tábla (nyelvtani "nem"), de ezek alól olyan rengeteg kivétel van, hogy szabályokat kár is megtanulni, hanem az egyes szavak alakjait (többes szám, stb) külön-külön a célszerû. Ugyanakkor a saját szavaik mellett mindig használják az adott befogadó ország szavait is. Pld a számokat Magyarországon csak magyarul mondják.

Legenda, hogy lováriból könnyû megszerezni a nyelvvizsgát. Felsõfokú meg szerintem egyáltalán nincs is belõle. Szóval ha "olcsón" akarszmegynbármilyen random nyelvet a diplomádhoz, vagy egyetemi felvételihez, tegyél le róla.

Ha viszont kultúrális érdeklõdés hajt, akkor tényleg a leghatékonyabb az lehet, ha te is néprajzosnak állsz, és elvegyülsz közöttük, de ez sem lesz könnyû.

jún. 24. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Biztos Te is tudod, hogy a Magyarországon élő roma etnikum nyelvileg nem egységes. A legnagyobb számban a mára már teljesen elmagyarosodott, csak magyar nyelven beszélők, a romungrók vannak. A romák kb. 20%-a beszéli ma is a romanit (annak is legelterjedtebb változatát, a lovárit, tehát ezt érdemes tanulni); egy kisebb csoportjuk, a főként Dél-Baranyában élő beások pedig a mai román államnyelvnek egy archaikus, óromán változatát használja.


Ezt a könyvet ajánlom első körben: A lovári nyelv kiskátéja - 500 kérdés-felelet a lovári nyelvről


A nyelviskolák a gyors nyelvvizsgára való felkészülésre hajtanak. Az sem baj, de előbb talán érdemes könyvek által belemélyedni a nyelvbe.

jún. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A romasoron tesó......
jún. 24. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem nehezebb a nyelvtana a közepesen gazdag morfologiájú indoeurópai nyelveinél, igaz, nem is könnyebb. Aki a latint, szláv nylveket, németet meg hasonlókat ismeri, nagy meglepetés nem éri. Igazából már 1989-ben lehetett jól tanulni önáállóan is cigányul Choli Daróczi József ,,Zhánes románes'' c. könyvéből, az olvasmányos is volt, én is akkor kezdtem a cigány nyelvtanulást, még gyerek voltam, minden érdekelt akkoriban, a kommunizmus építése, a természeti népek ősközössége, néprajz, természettudomány, nyelvek, számítógépek, matematika, ilyenek, szóval ezek között érdekelt a cigányság mibenléte is. Sajnos 90-ben a sajnálatos rendszerváltás után volt is lehetőségem kipróbálni, szomorú időszak volt az az életemben, a kommunizmus feladását látni, súlyos depresszióba is estem fiatal felnőttként, de a cigányok iránti érdeklődésem ezután is megmaradt, és nemcsak családokhoz, közösségekbe kezdtem járni élő cigány nyelvet hallgatni a könyvekből való tanulás mellett, de az akkoriban Budapestre áramló erdélyi és vidéki cigány koldusokkal is beszélgetni kezdtem. Most az elmúlt hónapokban meg az indiai kolégákkal szórakoztam úgy, hogy olyan cigány szavakat idéztem föl előttük, amikoről tudtam, hogy a szanszkrit megfelelő szavakhoz közeli hangzásúak, és íme föl is ismerték őket.
jún. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A pécsi egyetem romológia szakán pl. Persze lehet egyszerűbb, ha találsz valami hobbit azon a nyelven, vagy egy telepen önkénteskedsz, ahol cigányul beszélnek.


De nyelvtanárokat is találsz, Budapesten, Pécsen tuti...

júl. 21. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!