Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy hívják azt, amikor egyes...

Hogy hívják azt, amikor egyes nyelveken elhanyagolják a betűk kiejtését?

Figyelt kérdés

Leginkább az angol nyelvre gondolok, mivel ezzel az idegen nyelvvel találkozom a legtöbbet. Hallgatom a Rádió 1-et és pl az egyik, sokat játszott szám dalszövegében a "remember" szót így ejti: "rimembö". A végén az "ö" hangzás is csak jelzésértékű. Oké, hogy az "e" betűt "i"-nek mondja az elején, de nem azt mondja, hogy "rimembör", vagy "rimember", hanem "rimembö".

Ennek a jelenségnek van neve? Pl elhanyagolt kiejtés vagy lenyelt betűk? Vagy hasonló?



2024. ápr. 22. 11:11
 1/10 anonim ***** válasza:
75%

Soha nem a betűket ejtettünk ki, hanem a szavakat alkotó hangokat. Az más kérdés, hogy a szavakat aztán valamilyen rendszer szerint lebetűztük. Amikor megváltozott az angol szavak kiejtése, akkor az írást nem igazították hozzá, ezért vannak olyan betűk a szavakban, melyek ma már semmilyen hangot nem jelölnek, csak hagyományból és megszokásból írják le őket.

A mai angol kisgyerekeknek fogalmuk sincs arról, hogy a remember végén van (vagy valaha volt) egy r hang is, nekik meg kell tanulniuk az iskolában ennek a szónak (meg sok másnak) a helyesírását.


A mássalhangzók eltűnése átlalában nem hirtelen történik egyik napról a másikra. Sokszor a hang lágyulásával, gyengébben ejtésével kezdődik, mert így kevesebb erő kifejtésével lehet ugyanazt az információt átadni, azaz gazdaságosabb a közlésforma, ami egy teljesen természetes és gyakori jelenség a nyelvekben.

Aztán egy idő után esetleg már ennek a lágy hangnak a kiejtése sem fontos, ha anélkül is érthető marad a szó, így végül teljesen, akár nyom nélkül is eltűnhet a hang. A szóvégi ill. mássalhangzó előtti r-rel ez történt a brit angolban.

2024. ápr. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
85%

A non-rhotic akcentusok esetén (pl. brit Received Pronunciation) a szótagvégi r kiesik, és helyette meghosszabbítja az előtte álló magánhangzót. Ilyen szempontból írásban sem hagyható ki az r, hiába nem az r hangot jelöli.


Hasonló a szó végi néma E esete is: szisztematikus, kiejtésbeli különbséget jelöl a kiejtett magánhangzóban: mad/made, plan/plane etc.


Ez nem hanyagság.


Arra pedig, hogy a betűk miért nem mindig ugyanazt a hangot jelölik, az egyes már válaszolt neked.


A hagyomány nálunk is közrejátszik, egyébként. Ha tényleg teljesen fonetikus lenne a magyar írás, akkor olyanokat írnánk, hogy teccik, haccsereg, kissebb stb.

2024. ápr. 22. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
75%
Azt érdemes megjegyezni, hogy a nyelvekben a kiejtés az első, míg az írás csak másodlagos. Betűt nem ejtesz ki, hanem a kiejtést (a hangot) tudod leírni vele. Összességében nincs sok köze a kettőnek egymáshoz abból a szempontból, hogy a betűk olyan hangokat jelölnek, amit az adott nyelv jónak lát, nincsen rá szabály. A magyar R meg az angol R meg a német R három külön hang, amit történetesen ugyanaz a szimbólum jelöl. Ne magyar füllel keress logikát abban, hogy egy másik nyelv milyen betűt milyen hang jelölésére használ, mert egész egyszerűen két külön, egymástól független rendszerről van szó, amik történetesen ugyanazokat a jeleket használják.
2024. ápr. 22. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen és külön köszönet, hogy az eddigi válaszok korrekt, segítőkészek voltak, semmi gyk-s bántás.
2024. ápr. 22. 13:54
 5/10 A kérdező kommentje:

Egy kis humor reagálás:


"A hagyomány nálunk is közrejátszik, egyébként. Ha tényleg teljesen fonetikus lenne a magyar írás, akkor olyanokat írnánk, hogy teccik, haccsereg, kissebb stb."


Látok ilyet is sokszor. Vannak akik így írják :D :D :D


Headset=hedszet=hecet :D

2024. ápr. 22. 13:56
 6/10 anonim ***** válasza:

Nagyon szép és jogos kérdés. Az, hogy a remember szóban ,,kiesik'' az r, annak ugyanis a tisztán beszélt nyelvben is van egy nyoma mégiscsak, tehát bizonyos értelemben, mégha nem is egészen tudatosan, de az angolul beszélő kisgyerek tudatában is benne lehet.


Ha ugyanis a remember szó ilyen alakba kerül, hogy remembering, akkor ott meg ,,benne van'' az r. Ilyen értelemben még a nyelvtanra és írásra tudatosan nem reflektáló ember, tehát a gyerek elméje, ,,agy-gépe'' is ,,tárol'' valamiféle szabályt az r ,,kieséséről''.


A kérdés jogos, de a pontos választ nem tudom, vagyis hogy épp szabályt hogy hivjákk. Azonban kicsit tágabban nézve, morfofonológiai szabályoknak hívják azokat a szabályokat, amelyek efféle,ehhez hasonló jellegű dolgokat ,,tárolnak'' az elme számára. Fontos, hogy a morfofonológiai szabályok léte független az írásképtől (tehát vadnépek nyelvei és gyermekek nyelvelsajátítási folyamata esetére nézve is kutatható), ugyanakkor mégsem véletlen, hogy a hétköznapi ember számára többnyire az íráskép kapcsán merülnek föl a morfofonológiai szabályok létével kapcsolatos kérdések. Az írás ugyanis, esetlegessége és elvi függetlensége ellenére is sokszor valóban visszatükröz bizonyos morfofonológiai szabályokat, részben nyelvtörténeti okokból, részben meg azért, mert neki is hasonló a végső célja mint a beszédnek (a szabályok mentén tömöríthető ábrázolásmód).


Az angolban viszonylag jól megfogható számú morfofonológia szabály van, egyes nyelvek viszont, például egyes ragozós, és méginkább, bizonyos poliszintetikus nyelvek, valóságos bőségszarui a morfofonológiai szabályok tömkelegének. Ezekben ragok százai, ezrei léteznek, és még konkrét ragozott ige-példák eseteében is simán összeakaszkodik 5-10-15 darab rag egyetlen tő után. Természetesen ezek többnyire nem egészen változatlan formában kerülnek egymás mellé, szabályok sokasága mondja meg, pontosan mi történik a tucatyi rag egymáshoz passzintása során a köztes hagok kiejtésénél. A kezdő nyelvtanuló számára először zavarba ejtően végtelennek és kaotikusnak tűnnek az itt előálló jelenségek, mintha a nyelv csakis csupa kivételek tömkelege lenne. Valójában azonban ezek többségét jól meg tudja fogni pár tucatnyi szabály, és egészében véve az egész nyelv is leírható pár ezer oldalas könyvekben.

2024. ápr. 23. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az angolnál a szóvégi r hang viselkedése valószínűleg még a morfofonológiai szabályoknál is mélyebb szinten, tehát már a fonológiai szabályok szintjén is megragadható. De ezen a téren nem igazán vagyok otthon sajnos.
2024. ápr. 23. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Javíítás: szóvégi r absztrakt fonéma
2024. ápr. 23. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

6: "az angolul beszélő kisgyerek tudatában is benne lehet (…) a gyerek elméje, ,,agy-gépe'' is ,,tárol'' valamiféle szabályt az r ,,kieséséről''"

Nem, nincs a tudatában, és nem, nem kiesésről tárol, hanem épp ellenkezőleg: beszúrásról.

Az ő agyában (és a mai felnőttekében is) az van, hogy ha egy szó /ə/ hangra végződik, akkor ha azt rögtön egy magánhangzó követi, akkor egy /r/ közebeiktatásával kapcsolja össze a kettőt:

remember + ing = /rɪˈmɛmbə/ + /ɪŋ/ = /rɪˈmɛmbərɪŋ/.

És ez akkor is így működik, ha a szó végén soha nem is volt /r/, pl.

Stella is = /ˈstɛlə/ + /ɪz/ = /ˈstɛlər ɪz/, azaz "Stellar is".


Ez mutat rá, hogy már nem tudják, melyik szó végződik történetileg /r/-re, és melyik nem, a kettőt ma már nem tudják megkülönböztetni, csak és kizárólag az íráskép nyújt nekik támpontot, aminek elsajátítása aztán okoz is nekik fejfájást – nagyobbat, mint nekük a J-LY esete.


De ez az /r/-beszúrás nem csak az /ə/ hangra igaz: az /ɑː/ és az /ɔː/ hang is ugyanígy viselkedik. Pl. a bar/bra vagy a door/draw szavak egyikéről sem tudják, hogy van-e eredetileg /r/ a végükön – számukra ma már nincs, ezért egy utánuk következő magánhangzó előtt mindegyik után ejtenek egy /r/ hangot is:

bar is = /bɑː/ + /ɪz/ = /bɑːr ɪz/

bra is = /brɑː/ + /ɪz/ = /brɑːr ɪz/ azaz "brar is"

door is = /dɔː/ + /ɪz/ = /dɔːr ɪz/

draw it = /drɔː/ + /ɪt/ = /drɔːr ɪt/, azaz "drawr it".

És ehhez a jelenséghez még szóhatár sem kell, ténylegesen elegendő az utána álló magánhangzó, pl.

draw + ing = /drɔː/ + /ɪŋ/ = /drɔːrɪŋ/, azaz "drawring".


Ez mind persze csak a brit angolt beszélőkre jellemző, az amerikai angolt beszélők pontosan tudják, melyik szó végződik /r/ hangra, hiszen ők minden esetben kiejtik a szóvégi /r/ hangot. Ha viszont egy szó végén nincs /r/, akkor azt egy követő magánhangzó elé sem fogják beszúrni.

bar is = /bɑːr/ + /ɪz/ = /bɑːr ɪz/

bra is = /brɑː/ + /ɪz/ = /brɑː ɪz/

2024. ápr. 23. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Köszönöm szépen, ezt nem tudtam, azt hittem, a szóvégi r fonéma még élő ott is, ahol nem ejtik ki, és elkülöníthető példapárokat lehet még felhozni a fonológiai letárolásának a létére. Köszönöm szépen válaszodat. A szibériai eszkimó nyelvet leíró könyvek szószedetei tele vannak absztrakt, közvetlenül ki nem ejtendő fonéma-jelekkel, amik a szabályok adott kontextusában aktiválódnak. Ezeket vagy azért őrzi az íráskép, mert a nyelvészek tudatosan bevezették őket, mert jól kódolnak szabályokat, amelyek nélkülök rejtélyesek lennének, vagy pedig néha nyelvtörténeti okokból, mert a hagyományőrzés veletlenül pont jól lekódol egy szabályt is.
2024. ápr. 23. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!