Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért beszélnek a marshall-szi...

Miért beszélnek a marshall-szigetekiek ilyen kacifánotsan? Egy Sopron vagy Veszprém lakosságú ország szórakozik azzal, hogy valaki tanulja meg ezt?

Figyelt kérdés
[link]

2024. ápr. 3. 13:16
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem szórakoznak ők semmivel; külön ország, külön kultúrával, amihez a külön nyelv is hozzátartozik. Lényegtelen, hogy milyen nagy az ország vagy mennyi a lakosság.
2024. ápr. 3. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Laikus hallásra nemigazán más mint a többi ausztronéz nyelv(indonéz-maláj, tagalog/filipinó, jávai, maori stb.). Azokat pedig több száz millió ember beszéli, egy nagyon sikeresen terjeszkedő nyelvcsaládról van szó.
2024. ápr. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Minden nyelv, amit 1-nél több ember beszél, számomra nagy nyelvnek tekinthető. Sajnos az én elmúlt 20 évemben több olyan nyelv is terítékre került tanulás szempontjából, amely azóta kihalt (szirenyiki eszkimó), vagy kihalófélben van (szibériai eszkimó). Az, amivel a legmesszebb jutottam, azt szerencsére talán még száz-kétszáz ember beszéli, de ők 50 éves kor körül meg afelett vannak, és nem tudni, a fiatal generáció körében létezik-e még aktív nyelvelsajátítás.


Van még egy különös, nyelvtani szempontból érdekes algebrai jelenségeket felmutató pápua nyelv is (yimas), amely érdekelne, nyelvtani külölegességei, elvi érdekessége miatt, de pl. azt is csak egyetlen faluban beszélik (meg egy abból lefűződött kis társ-faluban), összesen talán 100 ember. Pápua Új-Guineában valami 800 nyelv létezik, és ezek változatosság szempontjából is igen tarkák: csak kb. 60 teljesen külön nyelvcsaládba lehet besorolni őket, ennél közelebbi rokonság nem állapítható meg. Persze ez csak kiragadott példa, de jól tükrözi az emberiség törtéelmének nagy részét kitöltő őskor valószínű állapotát.


Igazából bármennyire különös lehet ez a művelt euroatlanti polgári közönség számára, valójában ez felel meg a természetes állapotnak: az emberiség történelmének 99%-ában az ember kisközösségekben élt, és a nyelvek meg nagy számban léteztek, úgy, hogy egy-egy nyelv tipikusan igen kicsiny volt. Persze manapság már nem igy van, és ma valójában a történelem egyik legnagyobb nyelvkihalási hullámát éljük át globális értelemben, az igazán kis vadnépek nelvei évről évre rendre tűnnek el. Ez azonban nem veszélytelen folyamat. Az ember antropológiai, evolúcióbiológiai értelemben soknyelvű majom. Ma a kulturális, nyelvi és természeti változatosság nagyon gyors léptékű csökkenése veszélyeket hozhat, akár kollektív elmebetegségek megjelenését is magával vonhatja, ennek már meg is vannak a jelei (populizmusok, áltudományok terjedése, tekintélyelvű, diktatorikus rezsimek reneszánsza, a demokrácia és az átláthatóság töékennyé válása, a világméretű szegénység újraéledése).

2024. ápr. 4. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Egy bizonyos méret alatt sajnos kb. arról van szó, amit írsz: a gyerekek nem tanulják meg nemes őseik szent nyelvét. Ez a marshallese nyelvet valószíínűleg még nem értinti, részben mert elég nagy, részben mert eleve egy nagy nyelvcsalád tagja is egyben. Azonban a természeti népek többnyire ennél kisebb nyelvei nagyrészt pont ennek a fajta kihalási folyamatnak esnek áldozatul. Ennek több oka is van. A yimas esetében részben az angol, de nagyobbrészt inkább az ottani kreol nyelv szorítja ki a kis falu eredeti nyelvét. A másik ok az, hogy pl. a yimas poliszintetikus nyelv, tehát morfológiai értelemben igen terjedelmes, rengeteg benne a szabály, rag, a ragozott szavak sokszor igen terjedelemesre is tudnak hízni. A nyelv megtanulása erőforrásigényes. Ez a törzsi tsadalom idején nem volt gond, - a gyerek élete természetes módon zajlott a családban és a helyi természeti környezetben, többnyire igen kifinomult és sajátos endemikus kulturális felépitményt létrehozva - ma viszont a gyerekek életét nagyrészt a többnyire idegen terepen zajló iskola határozza meg. Elvileg persze lehetne erre valami megoldás, a gyakorlat azonban sajnos rövidlátó.
2024. ápr. 4. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mit keres a néger a kulcsszavak között? Ők Afrikából származnak eredetileg, neked a Marshall-szigetek Afrikában van? 🤦
2024. ápr. 30. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Régi 60-as években még létezett szóhasználat, előfordult még talán szüleim, bácsijaim könyveiben, talán egyes iskolai tankönyveiben is, hogy nem szigorúan a nagyrasszokhoz illeszkedően használták.
2024. máj. 1. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Már csak 40 ezres az "országuk".
2024. máj. 2. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!