Az angol illetve német nyelvben a 11 és 12 számok miért rendhagyóak?
10: Nagyon elbeszélünk egymás mellett :)
Szóval ahogy a 2-es írja:
eleven: Old English endleofan, literally meaning “[ten and] one left [over],”
twelve: from twelf, meaning “two left”
Ez pedig pont azt mutatja, hogy nincs külön nevük, hanem a "tíz és egy" meg a "tíz és kettő" óangol kifejezésekből fejlődtek ki.
Édekes a maja és az eszkimó rendszer, a húszas és az ötös kombinációja:
quinary-vigesimal system (base-20 counting system with a sub-base of 5)
De igazából az a lényeg, visszatérve az eredeti kérdésre, hogy a mezőgazdaság tömeges megjelenése előtt a nyelvekben nem létezett a mai értelemben vett korlátlan számolás. Ausztrál nyelvekben öt-hatig voltak számnevek, és azok is nehézkesen az egyből, kettőből, legfeljebb még a háromból mint alapszóból voltak kirakosgatva, ezeket nem is igen használták. A többmillióéves eredetű ősi vadász-gyűjtögető életmód fejlett matematikát hozott ugyan magával, de az inkább a családi kapcsolatokra, leszármazásokra volt kihegyezve, nem a számolásra.
A számnevek kialakulása mindenütt kalandos történet volt, és fokozatosan alakultak ki (kivéve a nyelvcsere és a szélsőséges hódítás eseteit).
Ez talán szépen látszik épp az eszkimó számneveken. ,,Fejes'' (1), ,,követő'' (2), három, négy, ,,kéz'' (5), másodtöbb (6), harmadtöbb, negyedtöbb (9), felsőtest (10) (értds: az ember felőteste a két kezével), felsőtest fejes többlettel (11), felsőtest követő többlettel (12), felsőtest hármas többlettel, felsőtest négyes többlettel, akimiak (15) (ennek etimilogiáját nem tudom, de ez a 15). Szóval igy mennek a dolgok, aztán jön a huszas, vagyis ,,egész ember'' (értsd: ember a felsőőtestével, vagyis mindkét kezélvel és a lábujjaival együtt)
A számolás mindenütt valamiféle kényszer volt, vadnépek nem számolnak. Aztán valami elv alapján összetákolták a dolgot, kényszerből, ahogy a gazdaságmegszülte az igényt. Egyes kutatások szerint a mezőgazdaság nem diadalmenent volt, hanem kényszerehelyzetekre való reaálás, és paradox módon csúna éhezések kisérték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!