Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Igazából mit jelent az, hogy...

Igazából mit jelent az, hogy "csitta vritti niródha"? "Szó szerint", amennyire lehet.

Figyelt kérdés

2023. okt. 2. 12:42
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Google
2023. okt. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Szó szerint azért nem lehet, mert mindegyik szónak saját jelentésbokra van, valamint a térbeli és időbeli távolság is megnehezíti a fordítást. Egyébként a tudat mozgásainak a megfékezését jelenti, ami Patandzsalinál a jóga célja.
2023. okt. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#2. Köszönöm szépen. Pontosan azok a "jelentésbokrok" érdekelnek. Ha van időd, kifejted? Nagyon köszönöm.
2023. okt. 2. 21:24
 4/10 A kérdező kommentje:
(Most láttam, hogy azt írta a Gyk a kulcsszavakhoz, hogy Káma-szútra 🤦‍♀️, holott azt adtam meg, hogy "szútra".)
2023. okt. 2. 21:26
 5/10 anonim ***** válasza:
Kevés vagyok én ennek a kifejtéséhez, egy szanszkrit szótár böngészgetése célravezetőbb lehet.
2023. okt. 3. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Hát, nem tudom.
2023. okt. 3. 23:26
 7/10 anonim ***** válasza:
2023. okt. 6. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ez patandzsali jóga szutrái között a második. A jóga definiálása.

A szavak jelentése egyrész a hindi szakrális irodalomból soktízezer oldalnyi

hindi eposz formájú bölcseletből körvonalazódik. Azaz az ő világképükben, világlátás rendszerükben érthető, ezért nem fordítható egyszerűen magyar szavakra közvetlenül.


jóga = kapcsolódás, iga

csitta = személyes tudatnak mondanám. Egyrészt a jelentése a szemkhja filozófiai rendszerben kerül meghatározásra. A világot 25 tattva alkotja. Három ebből az ahamkar(énképző) a manasz(elme) és a buddhi(értelem) - e három együtt a csitta.


és összefügg a reinkarnációs elképzelésekkel. A csittában rögzülnek az életek lényegi tanulságainak lenyomatai, és újjászületéskor ezek formálják a kiindulási paramétereket - élethelyzetet, késztetéseket, tehetséget.


Vritti = folyamat, gyakorlatilag minden, ami az evilágban "én"nek képzelt tudatunkban történik. Gyöke a vri, ami forgás, fordulat (azonos az orosz vert, és a magyar for gyökkel) mint a vízben a hő által gerjesztett fenti és lenti rétegek cserélődése - forrás, forgás. A vritti szanszkrit jelentésében benne van a ciklikusság is. Ez utal a csittában lenyomatként megmaradt késztetések tehetetlenségi erejére, mely ismétléseket eredményez.


nirodha - szó szerint kialvás, kioltás. De a fentiekből látszik, hogy a vritti az élet szerves része, tulajdon képpen az élet maga, így Patandzsáli szutráinak teljes értelmezését szem előtt tartva a jógi életében a cél a vrittiktől való elszakadás. A kapcsolat elvágása.


A végtelen ciklus melyből ki kell szakadni így néz ki: klésa (szenvedély, szenvedés) - karma (következményel bíró cselekvés) - vipaka (eredmény, a tett gyümölcse) - asayair (lenyomat, azaz késztetés)


A jóginak karmája se nem fekete, se nem fehér. Nincs neki, mert cselekvése nem céloz eredményt.

ápr. 3. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
#8. Nagyon köszönöm! 🙏🙏🙏
ápr. 9. 15:47
 10/10 A kérdező kommentje:

#8. Erre a kérdésre is válaszolsz, kérlek? ⤵️

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__alternativ-gyogyita..


Köszönöm!

jún. 9. 01:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!