Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik szláv nyelvet tanulnád?

Melyik szláv nyelvet tanulnád?

Figyelt kérdés

2023. aug. 31. 16:11
A kérdező szavazást indított:
Orosz
Fehérorosz
Ukrán
Lengyel
Cseh
Szlovák
Szerb + Horvát + Bosnyák + Montenegrin
Szlovén
Bolgár + Macedón
Ruszin
39 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
69%
Az oroszt
2023. aug. 31. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
89%
Az orosz a leghasznosabb, de ha azt nem lehetne, akkor valamely szomszédunkét.
2023. aug. 31. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%
A szlovákot jelöltem, de egyébként a bolgár az jó élmény lehet a hátravetett névelővel, a balkáni nyelvareához való tartozó vonásaival és a redukálódott morfológiájával.
2023. szept. 1. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
A bolgár egész könnyű, de nekem a szlovák sem volt nehéz. Nekem az angol, spanyol, olasz nehezebb, mint a szlovák. Szerintem a szlovák jobban hajaz a mi nyelvünkre.
2023. szept. 1. 11:11
 5/14 anonim ***** válasza:
25%
Igen, a szlovákban, románban, cigányban, latinban pont azt szeretem, hogy ők is a ,,mieink''. Igyekszem ezekbe belekerülni (románba még nem sikerült mélyebben, a többiben eljutottam valameddig). A nemzetállamokat nem szeretem, a magyar nemzetállamot éppúgy nem, mint a többi utódállamot: itt a mi régiónkban szerintem eleve nem jó (bár máshol sem, azthiszem). A másik kedvenc területem Szibéria, nyelvrokonaink, tobábbá a talán nem rokon, de a velünk haosonló tipológiájú nyelvek (jukagir, eszkimó, tunguz).
2023. szept. 1. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
83%

Szlovák. <3 (Valójában már el is kezdtem netről tanulni.) Van benne valami, ami megfogott. Mondhatni: "szerelem első hallásra". De nem tudnám megmondani, mi tetszik benne.

Nem mondanám, hogy szebb lenne más nyelveknél, szerintem minden nyelv kb. ugyanannyira szép (vagy inkább ugyanannyira átlagos).

Mondjuk zenékben néha tud nagyon szépen hangozni – vagy éppen nagyon aranyosan. Persze csak akkor, ha a zeneírónak van érzéke jól összeválogatni a szavakat, hogy azok ne csak jelentésükben legyenek kifejezőek, hanem jól is hangozzanak együtt.


Egyébként az orosz és a lengyel is érdekes lehet.


Ez utóbbi eléggé ijesztőnek tűnik a sokféle betűvel (amiket nehéz lenne nem összekevernem) és az egymáshoz nagyon hasonló kiejtésű hangokkal. Van például 3-féle "zsé", 2-féle "es" és "csé", amik között nem nagyon hallom a különbséget.


Orosszal kapcsolatban annyit tudok, hogy egyszer régen Duolingón megtanultam a cirill betűket. Meg valaha tudtam köszönni. A hangsúlyozás, és az emiatt kiejtésben "a"-szerűvé váltó "o" abban a rövid együtt töltött időben nem voltak a barátaim.

2023. szept. 5. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
67%

Sajnálom, hogy nem tanultam meg az oroszt.

Anno a tanárok kb 5-10 órával jártak előttünk a tanfolyamon. A tankönyvek primitívek voltak, nem tudtak tanítani sem.

Talán még az óra előtti jelentésre emlékszem.


Nos, ez a nemzedék 90-től át kellett nyergeljen angolra vagynémetre.


Megint csak 5-10 órával jártak előbbre a nyelvtanfolyamon, mint a diákjaik.


És csodálkozunk, hogy az általánosban nem tudják megtanulni legalább alap szintű vizsgára?!

2023. nov. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Legszívesebben mindet. 😁

De már elég lesz, így is beszélek párat belőlük.

Cseh, lengyel vagy szlovák kellene még, hogy a nyugati családból is legyen egy.

2023. nov. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:

Ha a jelenlegi helyzetet illetve tendenciákat számításba vesszük, nem valószínű, hogy Oroszország, még ha esetleg meg is nyeri a háborút, hamar talpra fog állni. Az orosz gazdaság nagyon megsínylette a már majdnem két éve húzódó konfliktust a nyugattal, és semmi esélyét nem látom, hogy a nyugati cégek a közeljövőben visszatérjenek Oroszországba, ahogy bizonyosan orosz tőke sem fog nyugatra áramolni a következő évtizedben...

Mindebből kifolyólag (hacsak nem hírszerző tisztnek vagy politikai elemzőnek készül az ember) nem gondolom, hogy megérné megtanulni az orosz nyelvet. Hosszú távon természetesen még változhat a helyzet.


A szláv nyelvek közül tehát a második legnagyobbat, a lengyelt ítélném meg a jelenlegi leghasznosabbnak, illetve még a szlovák is jól jöhet, hiszen utána már könnyebb megtanulni bármelyik másik szláv nyelvet, ha később arra van szüksége az embernek.

A délszláv nyelvekkel kapcsolatban megint sok a kétségem, egyrészt a volt Jugoszlávia utódállamaiból (kivéve Szlovéniát) hatalmas léptékű a kivándorlás, ebből kifolyólag jelentős mértékben fogy a népesség. Ötven éve még kifejezetten hasznos volt megtanulni a "szerbhorvát" nyelve(ke)t, ma viszont már csak nyaralni járunk Horvátországba, ahol az emberek amúgy is rá vannak kényszerülve egy közvetítőnyelv (jellemzően német) megtanulására. A szlovént pedig a beszélők számának csekély volta illetve az ország igen kis paraméterei miatt egyből elvetném, ahogy a bolgárt is...

All in all, a lengyelt választanám.

2023. dec. 22. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#9


És az ukránról mit gondolsz?

2023. dec. 22. 20:12
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!