Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A volapük mozgalom feltámaszth...

A volapük mozgalom feltámasztható?

Figyelt kérdés

2023. aug. 6. 10:16
 1/9 anonim ***** válasza:
55%

Már az eszperantó mozgatmat is minek erőltetni.


Sokkal vállalhatóbb és életszerűbb mesterséges nyelv az interlingua, azt igazi nyelvészek komoly munkacsoportja állította össze. Állítólag az újlatin nyelvet beszélők napok alatt nagyrészt értik, és hónapok alatt megtanulják.


Igen, a hazai pálya előnyei. Nem tudsz olyan mesterséges nyelvet, ami a világ minden nyelvét beszélőnek egyformán könnyű. Ha olyan mesterkélt és életszerűtlen lesz, mint a eszperantó, az is csak náhány európai nyelv között keresett (de nem igazán talált) valamilyen kompromisszumot.


A volapük már megalkotásakor is csak egy nyelvi érdekesség volt, szűk körben kifejezetten hobby szinten. Érdekes elképzelés, hogy a német szavait egyszerűsítsük egy szótagúra, kivéve az ázsiai nyelvekben nem létező hangokat, stb de az eredmény már az eredeti németre sem hasonlít annyira, hogy egyszerű legyen megtanulni. Politikai hátszele sem volt akkora, mint az eszperantónak a kommunista mozgalmi motor, ami a kezdeti viszonylagos sikereket segítette, de az is már kifújt.


Mindegyik felejthető, de mint mondom, az interlingua nyelvnek még lehetne jövője.

2023. aug. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Remélem feltámasztható lenne, és az eszperantóban is rokonszenves az a fajta bátorság, hogy felvállaltak egy bizonyos ,,a priori'' mértéket, vagyis hogy nem feküdtek le a kényelmesebb iránynak, hanem megalkották a saját idiomákat és nyelvtani konstrukciókat. Ez éppen mai korban nagyon becsülendő, amikor még a s*rt is csak előre megrágva lehet eladni.


A legtragikusabb amúgy az, hogy sok kisnép, főleg csekély fennmaradt vadász-gyűjtögető népek nyelvei, de más kisebb természeti nép nyelvei is sorra halnak ki, pedig pont ezek között vannak ott az egész emberiség egész 7millió éves történelmének lengyangyobb kincsei is.


Mindenesetre amellett, hogy ezek közül egyet-kettőt megpróbálok megismerni (alapvetően az udihe nevű tunguz nyelv, a jukagir, a szibériai eszkimó és lehetőleg legalább két uráli nyelv mondjuk a manysi és a finn terepére gondolok), szerintem a mesterséges nyelvekből is érdemes néhány karakteresebbet megismerni.


Az apriori vonulatból a Lojbannal foglalkoztam valamennyire, de a jövőben meg azért bele kéne vágni a hírhedt Ithkuilba. Az Ithkuil azért végre tényleg olyan, mint amilyennek végre egy nyelvnek lennie kell, és amely az emberiség nyelvi kincsének elhanyagolt kincseit is felvállalja, köztük a nemhivatalosan sokszor a ,,természeti népek''-nek tulajdonított poliszintetikus tipológiájú nyelveket is.


A realisztikusabb vonalból egyelőre nem tervezet semmit (ido, interlingva, bár talán az interslavic érdekelhet), de ami meg a fiction vonulatot illeti, abból még a Quenya érdekes lenne.

2023. aug. 7. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
JAVÍTÁS: A realisztikusabb vonulatból egyelőre nem tervezeK semmit
2023. aug. 7. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem, a volapük mozgalom ma már nem támasztható fel, nincsenek meg hozzá a minimális emberi és anyagi feltételek, erőforrások.

Egy nyelv nemzetközi használhatósága NEM attól függ, hogy milyen könnyű vagy logikus egy nyelv, hanem a mögötte álló gazdasági erőtől. A nyelvhasználat húsbavágóan gazdasági és politikai-hatalmi kérdés. Az amerikaiak vért izzadnak, hogy ráerőszakolják a világra az ő nyelvüket, ami vérlázító és pofátlan előnyöket, privilégiumot jelent az angol anyanyelvű emberek és országok számára.

A mesterségesen elindított nyelvek közül az eszperantónak van olyan mennyiségű emberanyaga és erőforrása, aminek még van egy pici esélye szembeszállni az angol monopóliummal, más nyelveknek erre nulla esélyük van.

A lényeg megértéséhez ajánlom az alábbi képet: [link]

2023. aug. 7. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
4. Ez annyira a komcsi "angol az elnyomó hatalmi imperialista" szöveg, hogy le se tagadhatnád: öreg eszperantista vagy.
2023. aug. 7. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Bár az interlingua érdekes lehet, de én szeretem különtenni az egyes feature-öket, és külön-külön is megvalósítva látni őket a végsőkig.


Szóval nekem egyrészt van az amit az ,,igazi'' latin képvisel, és ide szerencsére már nemcsak a latin nyelvi eredeti összetettséget kell érteni, hanem azt is ami ma azt képviseli: a modern podcastokat, videóvlogokat, élőelőadásokat, műfordításokat, továbbá az újkori neolatin műveket, közöttük afféle utopikus ,,scifi''-szerűségeket. Itt a lényeg épp az hogy ez a ,,hordalék'' nagyon is okat felhalmaozott abból amit szeretek, afféle válogatást az emberiség kanyargós múltjából.


Másrészt meg van az, amit a ,,a priori'' törekvés képviselhet, de ebben igazából minden érdekel, a modernebb kísérletek is.


Az eszperantó amúgy tetszik, 1987-ben találkoztam először vele, már akkor megfogott, de később a latin, a német vitt el más irányokba, aztán 1997-től a természeti népek poliszintetikus nyelvei kezdtek érdekelni.


A járvány évei alatt újra visszatértem a latinra, némileg összeszedettebb formában. A közelmúltban újra elővettem az eszperantót is. Még nem tudtam teljesen minden ízében feleleveníteni, de álmodnom már sikerült rajta.


A Quenya a finnel és a latinnal került képbe nekem. Állítólag nem valami ronda öszvérnek, kentaur jellegű beteg hibridnek kell elképzelni: Tolkien szakmai értelemben is jó nyelvész volt, és elég jól, varratmentesen rakta össze latin és finn ihletésre.


Közelebbi konkrét céljaim nincsenek. Ami távatilag illeti, hát nagyjából úgy a 80-as évek közepe óta érdekel valamiféle valódi kommunizmus megteremtése, de ez inkább csak afféle néprajzi jellegű hajlam, a vadász-gyűjtögető természeti népek megismerése irányába. Egyébként szakmám inkább matematikai, és az is hasonlóképp érdekel önmaga belső értéke folytán. Az angollal különösebb bajom nincs, munkanyelv, de érdekelnek a vadnépek kisebb, természetes módon poliglott, soknyelvű közösségei.


A volapük tetszik részleges germános ihletése miatt, de ez inkább személyes jellegű, sváb családból származom.

2023. aug. 7. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#5 A nyelvi imperializmus fogalmát Dr. Robert Phillipson alkotta meg.


Mivel az angol több, mint egy régión belül használt kulturális elit közvetítő nyelv (amilyen a latin, görög vagy a szanszkrit volt), a globalizáció terjeszti, ezért - szerinte - veszélyezteti a helyi nyelveket.

2023. aug. 8. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A probléma a mesterséges nemzetközi nyelvekkel az, hogy mindig előbukkan egy-két ember, akinek a nyelv szabályai nem tetszenek, és kreálnak egy újabb nyelvet a végtelenségig. És megtehetik, mert az eredeti szabályokat is az alkotó önkénye határozta meg. Nekem az eszperantó céljai alapvetően szimpatikusak: csak az a gond, hogy a hatalmi szereplők helyzete ezt a kérdést már eldöntötte az angol javára.
2023. aug. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Egyszer kíváncsiságból "alkottam" egy mesterséges nyelvet az angol alapján, de egyszerűsített nyelvtannal, kidobtam a 12 igeidőt, a rendhagyásokat stb, és belevettem nemzetközi kifejezéseket, amiket szerintem 10 éven belül úgyis felszippant az angol, kidobtam a phrasal verb-öket, behelyettesítettem latin alapú nemzetközi szavakkal, az írásmódot "egységesítettem" szintén kidobva a rendhagyásokat....


Szerintem az angol 100 éven belül magától is kb ilyen lesz. És akkor a mesterséges nyelvek minden "előnyével" együtt lesz egy olyan nyelv, ami nem az lesz, amit ma angolnak hívunk, de addigra AZT fogjuk angolnak hívni.

2023. szept. 15. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!