Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan ejted ezeket a szavakat...

Hogyan ejted ezeket a szavakat? EGYÜTT, ÓVODA

Figyelt kérdés
A kérdésem, hogy új ejted-e a szavakat, ahogyan a helyesírásból következne (tehát, rövid "gy"-vel az elsőt és hosszú az első "ó" a második szóban), vagy természetesebb, ha máshogy ejted.
2023. ápr. 11. 12:42
A kérdező szavazást indított:
EGYÜTT: eGGYütt, ÓVODA: Óvoda
EGYÜTT: eGGYütt, ÓVODA: Ovoda
EGYÜTT: eGYütt, ÓVODA: Ovoda
mindkettőt úgy, ahogy le van írva (rövid "gy", hosszú "ó")
31 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:

eGGYütt, eGGYetlen, eGGYenként, eGGYesével, mindeGGY, mindeGGYik, eGGYáltalán, eGGYetértés, eGGYüvé (tartozás), eGGYezkedni, egyszereGGY, huszoneGGYezni, eGGY ágyban, "eGGY életem, egy(!) halálom"... de! egyremegy...

Ha a GY hangot magánhangzó követi, akkor a kiejtésben általában olyan nyomatékot kap, mintha írásban kettőződne GGY-vé...

2023. ápr. 15. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#1: lehet, de mindig ott a hiperkorrekció lehetősége.

Meg nem tudom, egyes területeken nem fordul-e elő más változat.

2023. ápr. 15. 07:43
 3/5 anonim ***** válasza:

Mit értesz a hiperkorrekció lehetőségén? Valamiféle nem természetes álmodorosságot a kiejtésben?

Persze hogy egyes területeken vannak anomáliák, ezt nevezik helyi dialektusnak, tájszólásnak, nyelvi sajátosságnak... Erre szolgál a szavazásod, behatóbb szociológiai kutatás nélkül.

2023. ápr. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#3: hiperkorrekció alatt itt most arra gondoltam, hogy valaki, kiindulva abból a tévhitből, hogy a magyar helyesírás mindig pontosan tükrözi a kiejtés, a kiejtését a helyesíráshoz igazítja.


A dialektusokkal meg nagyjából tisztában vagyok, de azzal nem, hogy a konkrét példákat lehet-e területileg így behatárolni. De mivel ezzel kapcsolatban nem kértem válaszokat, így így jártam.


Egyébként érdekes az eredmény: az "Ovoda" tűnik a gyakoribbnak, és bevallom, én is így ejtem, de mindig bizonytalan voltam, hogy így kellene-e. A szótár szerint hosszú "ó" a sztenderd: [link]

2023. ápr. 17. 07:54
 5/5 anonim ***** válasza:

Köszi a magyarázatot a hiperkorrekcióra.

Írásban igen, a hosszú -ó- "kötelező" az óvoda szóban, mert "kisdedóvó" volt az valaha, és az "óv, óvni, megóv" szóbokrába tartozik. De megszoktam, teljesen automatikusan használom az "ovodások, ovónéni, megyek az oviba..." kiejtését.

Az egyelőre szavunkat is sokan "egyenlőre" ejtik, miközben ez a közel helyesebb változata, szemben az "eggyelőre" kiejtéssel. Az "egyelőre" kiejtés (nyomaték nélküli -gy-) meg már végletesen affektáltnak tűnik. De minden változóban van, ugyebár? Vagy ügyebár...? (Utálom, amikor Bayer Zsoca "ügyézik"...)

2023. ápr. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!