A szláv nyelveknél nem jelölt morfológiailag a feltételes módban, hogy jelen vagy múltra van utalás? Lengyel, szlovák, ukrán?
Tudnátok segíteni, hogy a feltételes módot, hogy képezik a lengyel, ukrán, szlovák nyelvben? Mert ha jól tudom annyira már nincs nagy különbség a múlt és a jelen között, az inkább a kontextusból derül ki.
Előre is köszönöm!
Tudsz angolul? Ez lehet segít, én nem tudok szlovákul, szóval nem igazán értem. :D [link]
Ha annyira nem, megkérdezhetem róla a szlovák barátnőmet. :)
Nem nagyon lehet ezt a magyar nyelvel összeegyeztetni.
esetleg irok példát hatha az segít:
Megcsinálta volna - urobil by som
Megcsináltam volna tegnap - urobil by som to včera
Megtenném ismét - urobil by som to zas
A szlovák nyelvben nem jelolt konrétan mikor de ha odateszed h például tegnap akkor megertik mit is akarsz.
2. válaszoló: Igen, én is ezért "kutatom", mert nincs különbség nagyon, mm kontextus függő az egész. Múlt idő kell + by -> asszem xd
Köszönöm!
A szlovák nyelvben elvileg létezik a múlt idős alak is, de nem használható minden igénél, aminél meg lehetne, inkább elkerülik még az anyanyelvi beszélők is.
Pl.:
megcsinálnám - urobil by som
megcsináltam volna (ezt) - bol by som (to) urobil
- ez helyett inkább úgy használják, ahogy már előttem leírták: jelen idős alak + múlt idei időhatározó (tegnap, egy hete stb.)
Úgy tudom, a lengyel nyelvben nem lehet múlt idejű feltételes módot képezni. Viszont az az érdekes, hogy a jelen idejű feltételes módot az ige múlt idejű alakjából képezik. Példa:
"Chciałbym pomagać." - "Szeretnék segíteni." A chciałbym a chcieć-akarni jelen idejű igéből lett képezve, úgy, hogy múlt időbe került (chciał), megkapta a feltételes mód jelét (by) és az E/1-es személyragot (m).
Azt is mondhatnánk, hogy "Chcę pomagać" - "Akarok segíteni." de feltételes móddal kedvesebb a mondat. Magyarul is szebben hangzik, ha azt mondjuk, hogy szeretnék, mint azt, hogy akarok.
Másik példa:
"Przeczytałbym." - "Elolvasnám."
Jelen idejű ige: czytać
prze - el-
czytał - ige múlt idejű alakja E/3-ban, hímnemben
by - feltételes mód jele
m - E/1-es személyrag. Ez fejezi ki, hogy ÉN.
Elég bonyolult, de a lényeg: múlt idejű alakkal jelen időt fejezünk ki.
A szlovákban is úgy van ahogy az előző a lengyel példát írta.
A ruszinban van olyan, hogy a jövő időt múlt idejű igével semleges nemben, például az "esni fog" (az eső) : "bude padalo" - fog esett . De ha ott van a tárgy is az ige mult idő hím nem (mert az eső is hímnemű) "esni fog az eső" : "bude padal dizsgy" - fog esett az eső.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!