Ha egy írott köznyelvi szöveget beszélt köznyelvi szöveggé kell átkonvertálnom, akkor pl. az 'olyan' szót ly-nal vagy j-vel kell írni?
ly.
Hacsak nem argóban akarsz írni.
A kérdés fő oka, hogy a beszélt köznyelvi szövegben úgy írjuk le a szavakat, ahogy kiejtjük őket. Tehát pl. a 'földünkben't 'földüngben'nek írjuk, az 'egy'et 'ety'nek stb.
És mivel az ly-t is j-nek ejtjük, ezért zavaros számomra.
Akik a nyelvjárásokat vizsgálják, a szöveget úgy írják le, ahogy hallják, nem pedig köznyelvi formában. A feladatom az, hogy a nyelvjárási szöveget átírjam írott köznyelvi szöveggé (magyarul megmondva a helyesírási normáknak megfelelően leírva), majd ezt a szöveget beszélt köznyelvi szöveggé (úgy, ahogy a szavakat valójában kiejted és nem ahogy leírva vannak). Ennek az 'értelme', hogy ezt a hármat összehasonlítsam egymással, és a konklúzió lényege, hogy a nyelvjárások beszélt nyelvi változatok, az írott köznyelvtől nagyban különböznek (mint ahogy a beszéd és az írás is különbözik), de a beszélt köznyelvtől már nem térnek el olyan mértékben, mint ahogy sokan feltételezik.
"öcsi"
alapgetően a kérdést attól kéne megkérdezned, aki a feladatot feladta.
ha mégis "ránk szorulsz", akkor:
az én szerény (és tananyagokkal NEM megalapozott) véleményem, hogy jelenleg úgy van tekintve, hogy a köznyelvben a j-t és az ly-t ugyanúgy ejtjük (csak másképp írjuk), tehát azt javaslom, hogy ezeket ne konvertáld egymásba a beszélt nyelvi szöveggé konvertálás során, hanem írd helyesen.
akármelyiket is választod, kíváncsi lennék majd, hogy melyik volt (/ lett volna) a jó választás – kérlek, oszd majd meg velünk is! :-)
"A beszélt köznyelv leírásakor sokkal több mindent másképp kellene írnunk a kiejtés szerint, mint amire a
helyesírás szabályai "késztetnek"minket...
Éppen ezért a beszélt köznyelv és a nyelvjárások (amik szintén beszélt nyelvváltozatok) között már kevesebb
különbség van, mint az írott nyelv és a nyelvjárások között."
Tehát végül az lett a válasz, hogy hang alapján kell leírni a beszélt köznyelvi szöveget.
ezt eddig is értettük... a kérdés az volt (ami a te eredeti kérdésed is volt), hogy egy ilyen feladatban van-e különbség a j és az ly (kiejtése) között, vagyis pl. egységesíteni kell-e j-vé, vagy mi a jó eljárás.
ezek szerint ezt nem sikerült megtudni?...
OK, köszi.
És ez azt jelenti, hogy az összes hasonulást is úgy kell?:
"aszt monta", "zsepkendő", "dobosztető" stb.?
hú, egy ilyenkonverzió önmagában is melós lehet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!