Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Honnan ered az a szokás, hogy...

Honnan ered az a szokás, hogy a szalagavatón / gombavatón a lányok menyaszsonynak öltözve keringőznek?

Figyelt kérdés
(Én magyartáncot jártam népviseletben, de lánynak, s nem asszonynak öltözve.)

2019. febr. 1. 12:11
 1/2 anonim ***** válasza:
95%

A menyasszonyi ruha eredetileg a királynők, hercegnők ruhája volt, a fehér szín jelenti a tisztaságot. Régen csak az uralkodók hordhattak fehéret, senki más nem engedhette meg magának mert nagyon könnyen koszolódott. 1, max 2 ruhája volt akkoriban az átlagembereknek. Ha az fehér lett volna, kb minden nap moshatta is volna. Fehér ruhát csak az tudott hordani aki nem dolgozott, a felsőosztály pont ezt mutatta a világnak (a hosszú köröm is annak a jele volt, régen még a nemes férfiak is meghagyták legalább egy ujjukon)


Később természetesen az udvarhölgyek is lemásolták ezt, minél macerásabb, kényesebb volt a ruha, annál magasabb státuszt jelentett (ti annál több személyzetre volt szükség, felvevéshez, mosáshoz, varráshoz stb) és innen ered az a hülye szokás is hogy egy nőnek ciki két egymást követő nap ugyanabban a ruhában megjelenni (megint státusz: nincs pénzed sok ruhára), ill. ciki ha egy másik nőn ugyanaz a ruha van mint rajtad (tehát tömeg cuccotok van, nem egyedileg nektek lett varratva)

A pórnép is egy idő után lemásolta ezt: a menyasszonyi ruha (ill a menyasszonyi torta is) a státuszt mutatja, csak ők életükben egyetlen napon tudták ezt megmutatni, nem úgy mint a nemesek minden egyes összejövetelen. Kb egyetlen nap érezhessék magukat királyoknak, királynőknek.


Tehát fordítva van ez valójában: a fehér kényes ruha tipikus volt pl. bálokon, a pórnéphez meg a viselet csak menyasszonyi ruhaként csurgott le.

A szalagavató a báli hangulatot próbálja idézni, ezért vannak “menyasszonyi” ruhában a lányok.

2019. febr. 4. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Még eszembe jutott hogy a magassarkú is az uralkodóktól ered, hiszen eredetileg királyok (is) hordták. A magasság amúgy is a magas státusszal van összekötve, a kisebb termetű királyok így “lenézhettek” mindenkire.

Ha csak a magasság lett volna a lények akkor elég lett volna az egész talpat egységesen vastagítani (mint a holdjárók), de a tűsarok még azt is mutatta hogy a viselője biztosan nem dolgozik, hiszen ilyen cipővel képtelenség. :)

2019. febr. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!