Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Milyen Husveti hagyomanyokat...

Milyen Husveti hagyomanyokat ismertek?

Figyelt kérdés
2010. márc. 31. 09:51
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Locsolkodás. :)
2010. márc. 31. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%
tojás keresés...
2010. márc. 31. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
41%
fiúk elmennek a lányos házhoz,mondanak egy versikét, meglocsolják a lányokat,hogy el ne hervadjanak, kicsit megcsapkodják a lányokat virgáccsal aztán kapnak érte festett tojást.
2010. márc. 31. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
2010. márc. 31. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Locsolkodás utáni hajmosás!
2010. márc. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A locsolkodók elöli menekülés. Pontosabban a büdös kölni és a kizsákmányolás ( a tizenévesek, már nem tojást, hanem pénzt kapnak - legalábbis, elég gyakori ) elől való menekülés!
2010. márc. 31. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
76%
A locsolkodás másnapján a lányok visszalocsolnak :D
2010. ápr. 8. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Itt Erdélyben, Maros megyében vannak falvak, ahol a fiúk a "jó lányoknak" éjjel virágos koszorút tesznek a kapujukra/kerítésükre, a "rosszaknak" pedig felforgatják az udvarát és összehordják mindenféle szeméttel.


Bár hagyomány, és az első fele mindenképp szép, valahol megkérdőjelezném etikai szempontból az utóbbi rész, ami a "rossz lányokra" vonatkozik. Ez a jó lány rossz lány fogalom nekem nagyon olyannak tűnik, mint a polgárosods előtti magyar világban a falusi "igazságszolgáltatás" mely az alapján működött, hogy ki mennyiben felelt meg a falu iratlan szabályainak.


Az emberi magatartást elsősorban a közvélemény ítélte meg. Aki nem alkalmazkodott a közösség szabályaihoz, amelyek gyakran nem is a törvényhez voltak igazítva, hanem sajátos helyi elképzelésekhez, azt a közösség elutasította, előbb-utóbb elköltözésre szorult.


A közvélemény szinte mindig nyilvánosság előtt fejezte ki az ítéletét, ennek jellemző formája a kibeszélés, a kapcsolat megszakítása, a csúfolás, megfélemlítés, a szóban forgó személy külsejének elváltoztatása (például a hajának levágása). Ezt a világképet nagyon jól tükrözi már csak az a tény is, hogy a falu, város képéhez gyakran hozzátartozott a szégyenoszlop, helyenként bitófa. A felső bíróság is gyakran az elítélt lakhelyén hajtatta végre annak megbüntetését, nevelési céllal. Az ilyen alkalmakon a helyi lakosság mindig jelen volt, vagy meggyőződésből vagy szórakozási céllal.


A 19. század elején megritkult a megszégyenítő büntetések száma, de igazán a század második felében kezdett csak kimenni a gyakorlatból.

2010. ápr. 10. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!