Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért ennyire befejezetlenek...

Miért ennyire befejezetlenek ezek a népmesék?

Figyelt kérdés

Van egy könyvem, Keleti szláv regék és mondák a címe. Ami feltűnt, hogy sok mese befejezetlen, vagy inkább összecsapott, vagy nem is tudom, mi a jó szó erre. Ha valaki kinyit egy magyar népmesegyűjteményt, akkor ott a meséknek van bevezetése, tárgyalása, befejezése, van egy bonyodalom, kidolgozott szereplők stb. De ebben a könyvben sok az ehhez hasonló történet:

Egyszer a pásztorfiúnak elkószáltak az állati. Addig kereste őket, amíg be nem sötétedett. Szent Iván éjjele volt és eppen virágzott a páfrány. (A szláv hitvilág szerint a páfrány virága csak Szent Iván éjjelén nyílik, éjfélkor és mágikus ereje van.) Ráragadt a cipőjére. Hirtelen megértette az állatok nyelvét. Aztán a virág leesett a cipőjéről és már nem értette többé az állatokat.

Nyilván ennél kicsit részletesebben ki van fejtve, de nem sokkal. Kb ennyi a történet. Nincs igazán bonyodalom, történet, befejezés. Persze nem mindegyik mese ilyen a kötetben, de nagyon sok igen. Ez miért van? És a magyar népmesék miért kidolgozottabbak?


2016. febr. 17. 06:24
 1/3 anonim ***** válasza:
79%
A magyar népmesék azért kidolgozottabbak, mert Illyés Gyula, Benedek Elek vagy mások "kidolgozták" őket.
2016. febr. 17. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A népmeséken belül is több műfaj létezik. Vannak olyan műfajok amikre a "kidolgozottság", másikakra a "kidolgozatlanság" jellemző.


A "kidolgozatlan" meséknek az a lényege, hogy kialakít benned egy érzelemvilágot, de nem vezeti le, hanem hagyja, hogy ez tovább rezegjen benned; elindít egy gondolatot, de nem viszi végig, neked kell tovább gondolni. Ez ezeknek a meséknek a lényege.


A "kidolgozott" mesék lényege pedig pont az, hogy le is vezeti az általa keltett feszültséget, meg is válaszolja a feltett kérdéseket.


Ez egy másfajta pszichés szükségletet elégít ki, mint az előző, de mindkettőre szükség van, mindkét megközelítés szükséges az egészséges személyiségfejlődéshez.


A magyar népmesekincsben is van példa mind a kettőre. Idővel a szépirodalmi ízléshez igazodva a "kidolgozott" mesék népszerűek lettek, a "kidolgozatlanok" pedig háttérbe szorultak. Alapjában véve mindössze erről van szó.

2016. febr. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2016. febr. 18. 10:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!