Az eszkimók milyen kulturális, etnikai és nyelvi kapcsolatban vannak a kínaiakkal?
Ázsia felől jöttek valóban, és Alaszkán, ill a ma Kanadához tartozó részeken át szóródtak szét egészen Grönlandig. A legészakabbra élő eszkimók - akiket valóban Polar Eskimos néven is említ a szakirodalom - kb a 80. szélességi körig jutottak, ez Grönlandra esik, valóban az Északi Mágneses Sark közelébe (ami nem azonos a földrajzi északi sarkkal, a jégmezőkön nem alakultak ki eszkimó települések).
Az eszkimó nyelv inkorporáló típusú: nagyon erős ragozási lehetőségek vannak, az ige ragozása nemcsak az alany, de a tárgy személyét is képes kifejezni (bizonyos formában ez a magyarban is létezik). A kínai izoláló nyelv, nincsenek ragok, a szórend fejezi ki a nyelvtani kategóriákat (ebben tipológiailag az angolhoz áll közel). Ezzel szemben az eszkimó nyelvben a szórend szabad.
Leegyszerűsítve a dolgokat, az eszkimó nyelveket magyarhoz hasonlatos nyelvekként képzeld el, a kínaiban meg az angolhoz hasonló tipológiai vonások vannak.
Nyelvészeti módszerekkel csak kb. pár tízezer évre lehet rokonságot megállapítani. Ennél régebbi esetleges rokonság nyelvészeti eszközökkel már kimutathatatlan. Pár tízezer év alatt túlságosan megváltozhat az alapszókincs is, a nyelvtan is ahhoz, hogy a rokonságot akár pro, akár kontra bizonyítani lehessen.
Példa: a magyar nyelv rokonsága a szamojéd nyelvekkel még bizonyítható, a jukagir nyelvvel való rokonságunk már határeset, erős sejtés van rá, de nincs bizonyosság, a törökségi nyelvekkel és egyéb ázsiai nyelvekkel való nyelvrokonságunk pedig már bizonyíthatatlan (akár igaz, akár nem). A szamojédoktól csak nemrég váltunk külön, a jukagirok esete bizonytalan, a többi szibériai nép eredete pedig méginkább a túl messzi múlt homályába vész.
Hasonlóan, a kínai és az eszkimó nyelvi rokonság már bizonyíthatatlan (ha volt egyáltalán): a nyelv nem képes ilyen hosszú időn át tárolni az emlékeket, a nyelv pár tízezer év alatt a teljes felismerhetetlenségi lecserélődik, tudományos eszközökkel is kimutathatatlanul.
A genetikai vizsgálatokhoz nem értek, és nem is ismerem az ezzel kapcsolatos fejleményeket sem. Annyit tudok, hogy az eszkimók valóban Ázsiából jöttek, és nem is olyan régen mint az indiánok, hanem valamivel kevésbé régen. A mai élő ázsiai eszkimók már nem a régi ázsiai eszkimók leszármazottai, hanem visszavándorlásból erednek, de valaha asz eszkimók Szibéria keleti részének nagyobb területén éltek, mint ma, csak később kiszorították őket a csukcsok. A csukcsokkal egyébként ma is elég intenzív kulturális és nyelvi kapcsolatban élnek a mai szibériai eszkimók. Ezt jól is lehet vizsgálni, hisz pár ezer évre visszamenőleg nyelvi összehasonlítható eszközökkel is vissza lehet látni. Ami viszont régebben volt, mint pár tízezer év, az már nem vagy csak nagyon kivételes esetben vizsgálható nyelvi összehasonlító eszközökkel. Például a szibériai ket nyelv és az atapaszk indián nyelvek rokonsága is határeset: erős sejtés van rá, de ez nem bizonyosság, a kérdés megosztja a nyelvészeket.
A genetikai vizsgálatok felvethetnek új fejleményeket, ezekről nem tudok sokat, ebben Te többet tudhatsz, én az ezzel kapcsolatos cikkek közül csak egy-kettőt olvastam.
A mágneses sarkokban nem voltam pontos, a lényeg, hogy többféle értelemben vett mágneses sark is létezik, ezek még a szárazföldekre ill. azok közelébe esnek (Kanada, Grönland). Ezeken az vidékeken élnek eszkimók, a földrajzi északi sarkon nem, a jégen tartós település nem jött létre.
Nyelvészeti módszerekkl még igazolhatók olyan érdekes kérdések, mint az ausztrál bennszülöttek eredete, egymással való rokonsága (az ausztráliai nyelvek nagyrésze egymással rokon). Szibériában viszont olyan népek élnek, amelyek eredete ennél r égebbi időkre esik, ráadásul Szibéria mindig is egy elég mozgalmas őstörténetű, kavargó világ volt, nyelvcserékkel, népvándorlással. A legtöbb izgalmas kérdés már nem vizsgálható nyelvészeti módszerekkel, így mindmáig eldönthetetlen maradt. Nem tudjuk, hogy Szibéria (ill Ázsia) külön nyelvcsaládjai kapcsolatban álltak-e valaha egymással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!