Milyen történelmi események következtében került gyakorlatilag a spanyolok által "meghódított", illetve kizsákmányolt Amerikának az a része spanyol kézről brit fennhatóság alá, amelyen ma gyakorlatilag az Amerikai Egyesült Államok terül el?
A kettő között azért van különbség.
A spanyolok gyarmatosítottak, az angolok viszont a gazdasági befolyásukat terjesztették ki.
A kérdésedre válaszolva pedig, a függetlenedés nem úgy megy, hogy elkergetjük a gyarmatosítókat és minden happy. Komoly pénzek kellenek az államszerkezet kiépítéséhez. Ezt pedig csak államkölcsönökből lehet fedezni. Nagy-Britannia pedig örömmel adott kölcsönt. Amikor NAgy-Britannia a II. vh. urán bedőlt, akkor meg a helyét átvette az USA.
Ami az USÁ-t illeti, az sosem volt spanyol uralom alatt. Csak a 4 délnyugati állama, valamint Florida.
Floridát az USA megvette Spanyolországtól, a délnyugati államok pedig Mexikó részeként függetlenedtek Spanyolországtól, Mexikótól pedig már megszerezte az USA.
Ami a spanyol és az angol gyarmatosítás összefüggéseit illeti, közük sincs egymáshoz.
Az egész világon csak két terület volt ahol egyáltalán határos volt egymással egy angol és egy spanyol gyarmat, ez pedig Florida és Georgia határa és Belize, beékelődve Spanyol-Amerikába. Az USA területén (Florida-Georgiát leszámítva) közéjük ékelődtek a francia gyarmatok és a gyarmatosítatlan préri.
A kezdeti időkben a spanyolok és a portugálok inkább délen gyarmatosítottak, az angolok és a franciák inkább északon. Mire pedig az angolok már délre is elkalandoztak, a Spanyol Birodalom már az összeomlás szélén állt.
Még az általad linkelt térképen sem lennének átfedések, mivel a 13 angol gyarmat a keleti parton volt Floridától a kanadai határig.
De annyiból még téves is, hogy Louisiana sosem volt spanyol gyarmat. Még a nevét is XIV. Lajos francia királyról kapta.
Az USA?
Louisianát Napóleontól vették meg, Floridát a spanyoloktól két részletben (először a ma Nyew Orleans-tól a floridai határig terjedő partsávot alkotó Nyugat-Floridát, aztán a tulajdonképpeni Floridát is, amit akkor Kelet-Floridának neveztek), Texas függetlenedett Mexikótól és az 1850-es években felvételét kérte az Unióba, Új-Mexikót, Arizónát és Kaliforniát az amerikai-mexikói háború során szerezték meg, a többit pedig egyszerű kolonizációval. Akik éreztek magukban elég erőt hozzá, azok vettek egy földdarabot bagóért nyugaton, felkerekedtek, elmentek oda, letelepedtek, földet műveltek és megvédték magukat fegyverrel az indiánoktól. Aztán amikor már elég sokan voltak, és megvolt a területi szervezettségük, akkor kérték a felvételüket az Unióba és ennek keretében megszerveztek ott egy új (tag)államot. Ilyen egyszerű.
Alaszkát a ruszkiktól vették meg, Hawaii-t pedig a flotta szállta meg és kikényszerítették a királytól, hogy kérje a felvételét az Unióba, de ez már jóval később volt.
Közvetlenül a spanyoloktól csak Floridát és Puerto Rcot szerezték meg, az előbbit vásárlásal, az utóbbit az 1895-98-as spanyol-amerikai háborúban. De ezt már az USA tette és nem az angolok.
Amúgy még hozzátenném...
"Nyilván közrejátszhatott a hatalmas Spanyol Birodalom világuralmi státuszának a meggyengülésében, és ezzel együtt a britek feltörekvésen a nagy armada elsüllyesztése, illetve a tizenöt év múlva megkötött londoni egyezmény is, amely elviekben véget vetett a két birodalom közötti tartós viszálykodásnak."
Ha valami hozzá is járult, ez tuti nem, ugyanis a Nagy Armada 1588-as pusztulásakor angol gyarmatok gyakorlatilag (még) nem léteztek.
Anglia akkor még csak perifériális kis királyság volt. Hatalmas teljesítmény volt tőlük, hogy megverték a Spanyol Birodalmat. Kb. olyan volt, mintha ma Irak bucira verné az Egyesült Államok haderejét.
Az angol flotta már viszonylag fejlett volt és vezettek felfedező utakat, de ezek csupán melléktevékenységek voltak az Amerikából érkező spanyol kereskedőhajók kifosztása közben.
Ha bármi szerepet is játszott ez az egész angol-spanyol konfliktus a gyarmatosításban, az az volt, hogy nagyot lendített az angol gyarmatosítás kezdeti fázisának beindulásán, ugyanis, egyes történelemszemléletek szerint a történelem kihívások és az arra adott válaszok sorozata. A spanyol-kihívás a Nagy Armada által tengeri világhatalommá tette Angliát, vagy legalábbis megindította az arrafelé vezető úton. Viszont ennek az egésznek ahhoz, hogy kinek hol legyen gyarmata, semmi köze nem volt. Ez már csak személyes vélemény, de szerintem ha az angolok 1588 után közvetlenül megpróbálták volna megszerezni valamely spanyol gyarmatokat (Florida, Kuba, Mexikó egyes részei stb.) a spanyolok úgy elverik őket szárazföldön, mint annak a rendje. És, mint az angolok az I. világháborúban is megmondták, a hajóiknak nincsenek kerekei, tehát nagy kiterjedésű szárazföld elleni hadműveletnél lótúrót sem érnek-
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!