Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Gondoltatok-e már arra, hogy...

Gondoltatok-e már arra, hogy szüleitekkel, de még inkább nagy- és dédszüleitekkel, idős hozzátartozóval értékmentés céllal riportot készítsetek?

Figyelt kérdés

Vagy akár idős szomszéddal: milyen volt az élet abban a korban, amelyben ők éltek, ők indultak útnak az életben, ők voltak fiatalok?


Sajnos nekem ez, illetve ennek hiánya akkor jutott csak eszembe, amikor a nagyszülők már meghaltak. Így visszahozhatatlanul elvesztek, elmentek velük együtt azok az élettörténetek, ezekből leszűrhető tanulságok is, amiket elmesélhettek volna.



2022. jún. 8. 16:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is utólag jutott eszembe.

Most már az "utolsó órában" (években) vagyunk azt illetően, hogy olyanokkal beszélhessünk, akik felnőtt szemmel látták a második világháborút.

2022. jún. 8. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az apám öreg, rendszeresen felveszem a sztorijait diktafonnal, amiket 30 éve mesél.
2022. jún. 8. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Igen, erre gondoltam, hogy diktafonnal, hangfelvételt. Vagy esetleg egy füzetbe leíratni velük néhány érdekesebb emlékezetesebb sztorit.
2022. jún. 8. 19:17
 4/12 A kérdező kommentje:

Vagy pl ha újdonsült barátnődnek szeretnéd bemutatni a családodat, a nagyszüleidet, dédszüleidet, de már sajnos nem élnek. Akkor hiába mutogatod őket fotókon, egy ismeretlennek az semmit sem fog jelenteni, látja de nem fűződik hozzájuk számára az égvilágon semmi.


Ha viszont hallhatja a hangjukat, a történeteiket, akkor már valóban megelevenednek őelőtte is a családi történeteitek, jobban meg tud ismerni, jobban be tud illeszkedni a családba, jobban kedvelhet ezek által.

2022. jún. 8. 19:46
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
De én is gondoltam már erre. De nincs bátorságom hozzá, de nálunk is a faluba vannak olyan öregek, jó hallgatni ahogy beszélnek, és egy idős ember elettapasztalata annyira tanulságos.
2022. jún. 8. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Nekem élnek a nagyszülők negyvenes években születtek de amikor külön kitértem ezekre a dolgokra, hogy meséljenek nem meséltek, hogy nem jut semmi eszükbe egy pár dolgot összeírtam már. Viszont olykor emlegetnek dolgokat maguktól is ha hasonló téma jön szóba.

Dédnagyanyámat míg élt próbáltam rászedni, hogy beszéljen nekem magnóra a régi dolgairól de az Istennek sem ment bele.

Szóval nem megy mindig könnyen.

2022. jún. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

hát igen, nyilván nem úgy kell bevezetni, felvezetni a dolgot, hogy beszéljenek, és hogy ez legyen az emlék, amikor már nem lesznek :| hiszen ilyenkor gyomorgörcsöt kap minden jóérzésű ember, és nem jut eszébe semmi


hanem úgy kell bevezetni, hogy ez tudományos vizsgálat részét képezi, gyűjtőmunka, forrás gyűjtés, vagy iskolába kell, beadandónak, tanulmányi versenyre, stb


legjobb, ha mindig van az embernél egy kis diktafon, főleg ha a nagyszülőkhöz látogatnak, és ilyenkor ha beszélgetés, adomázás, emlékek felidézése alakul ki spontán módon, akkor be lehet kapcsolni

2022. jún. 8. 20:58
 8/12 anonim válasza:

Igen!! Nagy Ádám YouTubernek van egy ilyen videó sorozata a hat lépés nevű csatornán, ő a nagyszüleit kérdezi ki és a videó alatt van egy kérdés sor, amik nagyon jó támpontot adnak.

Mi tesómmal terveztük, hogy kifaggatjuk a nagyszüleinket és fel is vennénk. Sajnos az idősebbik nagymamám nem rég hunyt el, vele beszélgettünk már a gyerekkoráról, de nem vettük fel sajnos.. Szóval a nyár folyamán tervezzük kifaggatni a másik nagyszülőket, sőt lehet a szülőket is és a távoli idős rokonokat, pl mama testvéreit. Lehet csak hangot rögzítünk és képet nem, mert nincs semmilyen felszerelésünk a telon kívül. De biztos nagyon tanulságos lesz, már várom nagyon. :)

2022. jún. 8. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Mamam meselt regen a munkahelyrol, allami gazdasag, tsz, ganz, stb. Ugy tudnam csak felvenni ha lenne egy beepitett kamera amit nem lat mert nem szeret kamera elott szerepelni.
2022. jún. 11. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
így van, látszólag hétköznapinak, banálisnak hangzó történetek, események idővel érdekesekké válhatnak, valóságos kincs lesz az idős hozzátartozó hangja, ha meg tudjuk azt mutatni mondjuk a dédunokájának, akit már tegyük fel nem láthat
2022. jún. 12. 23:50
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!