Miért volt a nőknek régen kevesebb joguk? Miért gondolták régen a férfiak, hogy a nők kevesebbet érnek?
Amit civilizációnak nevezünk, egy kulturális fejlődés. Ez a fejlődés egyszerre volt technikai és szellemi. Amíg a technika elsődleges volt a megélhetés céljából, a dolog magától értetődött a korábban kifejtett biológiai okok folytán. Ez a helyzet egyben kulturális értékké is vált.
Ahogy a fejlődés folytán kezdett egyensúlyba kerülni a technikai (fizikai) és a szellemi tevékenység fontossága, kiderült, hogy a két nem (addig félreértett) teljesítőképessége is kezd egyensúlyba kerülni.
Sem futó, sem bokszoló, sem súlyemelő férfi világrekordot soha nem fog nő megdönteni, mert ezekhez fizikai erő kell. Azonban vannak női Nobel díjasok, minden területen (minden! itt nincs kivétel) eredményes kutatók, és ekkor kiderül, a női képességek sok területen jobbak a férfi képességeknél. Ahogy a fejlődés során a haladáshoz, jóléthez a fizikai erőszükséglet és a szellemi erőszükséglet kezd egyensúlyba kerülni, úgy derül ki egyre nyilvánvalóbban, hogy a két nem egyenlő, csak más.
Természetesen van történelem, van emlék, van hagyomány, amely ezt az új helyzetet befolyásolja. ÉS emiatt, amíg a csökött szellemi képességűek sokan vannak, addig ők próbálják a fő irányt is meghatározni. Azonban az ő idejük lejárt. A harc még tart, de az eredmény el van döntve. Természetesen az emberiség nem homogén, ahol a fejlődés még alacsony szinten áll, a fizikai erőszükséglet nagyobb, ott a férfi dominancia éis létezik. Ahol azonban a kultúra eljutott egy bizonyos (szellemi) szintre, ott a dominancia egyre csökken. Megvan még a hagyományban és az új felismerésben rejlő ellentét és ennek harca, de tűnőben.
Mert a természet működését generálisan az erőtörvények határozzák meg. Amíg az emberiségben a fizikai erő volt a meghatározó, addig értelemszerűen a két nem szerepe is alá-főlérendeltségben állt. Amint a szellemi erő kezd meghatározóvá válni, a különbség nem tűnik el ( ha mégis, az rohadtul unalmas lenne), viszont az erők kiegyenlítődnek, így az emberiség haladási iránya is a két nem egyenlőségén (de semmiképpen nem egyezőségén) fog alapulni. Sok helyütt ez már jelen idő, de ezen helyek mérete rohamosan nő. Az utóvédharcok meg érthetők. Akinek pedig érthető, egyben szórakoztató is.
azert•csak•legyunk•kulonbozoek•egymastol•ez•az•ujm
ODi•egybemosasdi•elegge•illego•billego•labakon•all
Cagliguri!
Semmiféle egybemosásdi nincs. Továbbra is vannak csak nők és csak férfiak által elvégezhető dolgok. Férfiak továbbra sem tudnak egy magzatot kihordani, vagy szoptatni azt, míg a nők (legyenek bármilyen edzettek), sosem fognak olyan fizikai erőnlétet elérni, amit akár egy átlag férfi is aktív sportolással mégis csak, és számos szakma van továbbra is, nem csak a katonaság, ahol a fizikai erőnlét kulcsfontosságú. Szerepek sem fordultak meg, pusztán felismerték, hogy a gyerekvállaláson kívül számos dologra alkalmasak a nők sőt, még alkalmasabbak is férfi társaiknál. Például a nők előtt az orvosi egyetemek nyitottak meg először a felsőoktatási intézmények közül, hiszen eredetileg is az ápoló, gyógyító tevékenységeket zömmel nők végezték. Ma egy átlagos magyar orvostanhallgató évfolyamnak a kétharmada nő. Ezt onnan tudom, hogy pár évvel ezelőttig én magam is részese voltam egy ilyen évfolyamnak. Attól még pl villanyszerelőnek, kőművesnek, vagy kovácsnak általában férfiak mennek, többek között a fizikai igénybevétel miatt.
Számos női tudóssal, gondolkodóval büszkélkedhetünk. Hogy magyar példánál maradjunk, ott van mindjárt Polgár Judit, aki még a férfi sakkozók között is kiemelkedő és a világ legjobb női sakkozója. Hugonnai Vilma, első magyar orvosnő. Lomb Kató, ismert poliglott, aki tizenakárhány nyelven beszélt és fordított aktívan, több könyv szerzője is. Egyik másik olyan teljesítmény, amit a kedves férfi kollégák nem tudtak elérni.
Jut is, marad is. Senki nem vette el senki elől sem a helyet. Magyarországon egyelőre nincsenek kvóták, hogy hány nőnek, színes bőrűnek, ateistának kell lenni egy munkahelyen, mégis egyre több nő jut egyre magasabb szintekre, pusztán az önerejükből. Ezen nem megsértődni kell, hanem belátni, hogy ott lehet, hogy ő volt alkalmasabb és még az sem biztos, hogy alkalmassága összefüggésben van a nemével. Aki ezt nem képes elfogadni, az igen komoly önértékelési problémákkal küzd és sürgős segítségre van szüksége. És nem csak rád gondolok itt, vagy a hozzád hasonló irigy férfi társaidra, hanem azokra a nőkre is, akik félmeztelenül tüntetnek azért, hogy egy bulin még rájuk nézni se legyen szabad, mert az már szexuális zaklatás.
Kérdező! 8-as válaszoló vagyok. Mint fenti írásomból kiderült, nem vagyok történész, hanem orvos. Az antropológia iránt simán hobbi szinten érdeklődöm, a válaszomat is ezek alapján írtam meg.
# 14/14 Időpont ma 21:23
...he? Túl sok volt a pia?
8-as többet tud ugyan az átlagnál, de tájékozottnak azért nem nevezném, mert az átlagosnál szebben fogalmazza meg az elterjedt tévhiteket.
Az őskor társadalmáról nem sokat tudunk, de nem túl valószínű, hogy a nőket elnyomták volna. Még az ókor elején is olyan jogokkal bírtak a nők, amikkel pl. a 19. századi Angliában nem, ideértve a magántulajdon feletti szabad rendelkezést, végrendelkezést, peres ügyek intézését, de dolgozhattak is, ha akartak. A nők jogainak visszaszorulása a görög-római korral állt be igazán, a korai kereszténység nagyban javított rajta (ezt ma furcsa elképzelni, mert a vallás ma nem az emberi jogok propagálásáról híres, ami viszont közvetlenül előtte volt az ókorban, ahhoz képest előrelépés volt). A középkorban még mindig sok olyan joguk volt a nőknek, ami az újkor elejére teljesen eltűnt, aztán a 19. század végétől kezdett megint fordulni a helyzet. (Összességében a történelem folyamán a társadalmi osztály mindig többet számított, mint a nem, de ez ma is így van.)
"A várandós nő néhány hónap után már nem tudta kivenni a részét bizonyos fizikai munkákból (...) Babával a melleden pedig még inkább rászorulsz a többiek, például a kedves apuka segítségére."
Ne vetítsük vissza a nukleáris családot a neandervölgyiek korába. A nagycsaládokban/törzsekben, amikben éltek, mindenki részesült mindenki munkája eredményéből, emellett nyilván nem az összes nő volt egyszerre terhes.
"Bizonyos államokban, ahol eleve a katonaság kiképzése élvezett prioritást (Spárta) kifejezetten hátrány volt nőnek születni, mert nem tudsz bevonódni a harcokba."
Ez egyértelműen nem igaz, a görög városállamok közül Spártában volt a legtöbb joga a nőknek, épp mert úgy tartották, hogy az edzett, erős nő szüli a legjobb harcost.
"A kereszténység elterjedését követően pedig egyházi méltóságok kifejezetten prédikáltak a nők ellen, a női bűnt hirdették, ugye az ősbűn, ahol Éva az, akit el tudott csábítani a kígyó, ebből adódóan minden nő bűnösen születik, a nő az, aki elcsábítja a férfit (itt ugye visszakanyarodunk oda, hogy a férfiaknak nagyobb igényük van a testiségre és a szexre)"
A középkorban épp az volt a felfogás, hogy a nő a bujább, aki jobban igényli a szexet (a férfit inkább szellemi, a nőt inkább testi lénynek tartották). Az általad említett prédikátorok is erre hegyezték ki a mondanivalójukat, nem arra, hogy a férfiaknak nagyobb az igényük.
A vége jó annak, amit írtál, de a korábbi korszakokba nagyon visszavetíted a mai és a 19. századi gondolkodást.
Én nem úgy képzelném el a helyzetet, hogy a nőket direkt, dafke kizárták valamiből, konkrétan a közéletbe való beleszólásból, hanem egyszerűen a nők elve ott se voltak, mert otthon voltak a 8-10 gyerek meg a fakanál mellett. Ezért föl se merült ott a tanácsházán és egyéb helyeken, hogy a nőknek van, vagy nincs beleszólásuk, meg mért nincs...
Kb. mintha a tekepályán azon menne a vita, hogy mekkora legyen a kugligolyó, és akkor te meg előhoznád, hogy micsoda igazságtalanság, hogy nyolc kilométerre lévő evezőegyesület ebbe nem szólt bele. Mért, kellett volna?
Először még ki kellett a nőknek törni a konyhából az utcára, aztán vették észre, hogy hoppá, nincsenek jogaik az utca történéseit illetően. Akkor persze gyorsan, néhány évtized alatt kénytelen volt a világ reagálni az igényre, mert már tarthatatlan lett volna ez a fajta igazságtalanság...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!