Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a különbség a rumongro/oláh...

Mi a különbség a rumongro/oláh/muzsikus cigány között? Miről ismerhető meg, hogy melyik? Melyikükre mi a jellemző?

Figyelt kérdés
Például, ha végigmegyek a 7.-8. kerületen honnan tudhatom, hogy épp melyiket látom?

2020. ápr. 2. 20:54
 1/3 A kérdező kommentje:
Külső jegyek? Viselkedés?
2020. ápr. 2. 20:55
 2/3 anonim ***** válasza:
85%

Kb 7 másodperc volt gugliba....


A magyarcigányok (magyar cigányok formában is)[1] vagy magyar nyelvű romungrók közé tartozik a magyarországi cigányok többsége, mintegy kétharmada.[2] Többségükben a kárpáti cigányoktól származnak. Magyarország szinte minden jelentősebb településén élnek, és a Kárpát-medence több más magyarlakta vidékén (Felvidék, Kárpátalja, Székelyföld) is laknak. Külföldön önmagukat magyarnak vallják, míg szülőföldjükön általában cigányok, akik megkülönböztetik magukat a nem cigányoktól (gádzsók). Ennek ellenére a többi cigány csoporthoz képest szervesebben integrálódtak a magyar társadalomba. A magukat magyarcigánynak nevező csoportnak közismert a lovári nyelvű romungro megnevezése, de ugyanakkor a csoport mint muzsikus cigány is ismert. Ez utóbbi kifejezést hagyományosan nagy előszeretettel alkalmazták magukra nézve azok a romungro csoportok is, melyek gyakorlatilag nem foglalkoztak zenéléssel.

2020. ápr. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 mustafa33 ***** válasza:
88%
Aki jártas közöttük az látásra is, arcvonások szerint meg tudja különböztetni az egyes "törzseket". A kárpáti (hegyi) cigányok főleg Szlovákia északi és keleti részén sötét bőrű, sovány testalkatú, hosszúkás arcú, gyakran "krumpli" orrúak a dialektusuk is eltérő, régen tekenővájók voltak, fe eszközöket faragtak (kanaloši). Az oláh cigányok kövérebbek, világos bőrűek, kerek arcúak, a nyelvük inkább eltér a többitől, általában kereskednek régebben lóval, ma kocsikkal és más mindennel(lovári), vásári árusok, régen szekerekkel vádoroltak. A beások nyelve román alapú. Letelepedettek. Volt szerencsém nem találkozni velük, így kinézetükről nem tudok semmit. A romungrók szintén letelepedett cigányok, gyakran már nem ismerik a cigány nyelvet és csak magyarul beszélnek. Ez az legelterjedtebb csoport Magyarországon. Több alcsoportjuk van, a falusiak általában valamilyen mesterséget űztek mint kovácsok (kalderaši), kosárfonók, seprősök, falusi csordások. A városiak az alantasabb munkákat végezték mint budipucolók - gyepmesterek, árokásók, gyakran lesülyedtek a lumpen szintre, prostitúció, zsebesek... Városon ezeket látni inkább. A legszegényebb réteget nevezték dögösöknek, ezeket a többi csoport lenézte, nem keveredtek velük, a nevük sokat megmond. Bármelyik csoprotból lesülyedhettek. A muzsikus cigányokat hívták úri cigánynak, ezek eltérnek a többitől jobb kifejező készséggel, vislkedésben, kinézetben, ruházatban a többségi lakossághoz hasonlítanak. A romániai cigányokat a hagyományos viseletükről lehet felismerni. A fentebb leírtak nem törvényszerű szabályok, csak általánosítások, amiktől a realitás sokszor eltér és csak a felÎletes szemlélő szempontjából vannak leírva. A téma sokkal de sokkal mélyebb. A mai globalizált világban (és alvilágban) ezek a sztereotípiák kezdik elveszíteni jelentőségüket és más, új kritériumok szerint kezd megváltozni a cigány társadalom felépítése, élete és jellegzetességei.
2020. ápr. 5. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!