Budapesten van olyan városrész, ami "önálló", van saját központja?
A Hungária körúton kívüli + budai kerületekben járva mindig az a benyomásom, hogy alvó városrészek. Van bolt a közelben, esetleg pláza, de igazi központ nincsen. Sőt igazából mint a kulturális életért, mind a szórakozásért be kell menni a belvárosba.
Mondok két ellentétes kerületet:
Újpest, munkás kerület lakótelepekkel. Újpest-központ igazából egy ronda, forgalmas útkereszteződés, ami csak azt a célt szolgálja, hogy metróval bejuss a belvárosba. (És esetleg oda menet vagy hazamenet bemenj a Burger Kingbe.)
Hegyvidék, burzsuly kerület. Szép csendes zegzugos utcák vannak a hegyoldalakban részben villákkal, részben 70-es évekbeli lakóházakkal (amelyben egy lakás ma már szintén vagyonokat ér). De ha az itt lakók akarnak valami életet, szintén bemennek a belvárosba. (Ki-ki busszal, vagy terepjáróval). Bár van egyébként a kerületnek egy városközpontja az önkormányzati épületével szemben. Ez egy kb. 30 méteres letérkövezett tér egy játszótérrel, egy kávézóval, meg egy villamosmegállóval, amivel tényleg be lehet jutni a belvárosba (vagy legalább a Moszkva térig).
Na most a kérdésem, hogy van olyan külvárosi városrész, ami nem belvárosfüggő, hanem tényleg rendelkezik saját pezsgő élettel? Legyen az kultúra, szórakozás, akármi. (Az egy dolog, hogy pláza van a külvárosokban is. Az is fontos persze, hogy mozizni meg vásárolni nem kell nagyon messzire menni, de az azért nem minden!)
Az összes külvárosi résznek volt régen saját kis központja, a nagyobb területeknek több is.
Gépkocsi alig volt, a tömegközlekedés meg lassú volt, az emberek többnyire ott éltek, dolgoztak, ahol laktak, ezt a lakótelepek felépítése is segítette.
Laktam Rákosszentmihályon, Újpesten, Kőbányán, Lágymányoson /meg a Margit hídnál is/ és mindenhol volt ilyen központ, voltak vásárlási, szórakozási lehetőségek, éttermek, klubok, sok helyen sétáló rész is, kulturális, művelődési központok, de a legtöbbje eltűnt a régi rendszer felbomlásával, mert ezek nagy része nem piaci alapon szerveződött, hanem államilag dotált volt, beleértve a sportlétesítményeket, sőt az ipari részeket is.
Természetesen a belvárosi rész mindig vezetett ezen a téren, de a metro kiépítése előtt bajos volt bejutni a centrumba, azóta sokkal könnyebb, így ez is hozzájárult ezeknek a külső regionális központi részeknek a lezülléséhez, mert a forgalmuk is fokozatosan csökkent, mivel elérhetővé vált a bejutás a belső kerületekbe.
Újpestről akkor költöztem el, amikor még nem járt oda a Metro, Lágymányosra mentem lakni és dolgozni is, aztán sokáig nem mentem oda vissza, talán 15-20 év múlva és egészen elképedtem, hogy lepusztult az a környék, sajnos ez van.
Ahová nem jár a Metro, ott még ma is van valami, bár komoly állami támogatás hiányában vegyes a kép, a kulturális rész csökkent, viszont ami üzleti alapon működik, az javult a múlthoz képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!