Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy szerző jog által védet...

Egy szerző jog által védet szám fledolgozása, "bass bossted" verziója is szerzői jogos?

Figyelt kérdés
Ha mondjuk egy bass bossted verziót használok fel a szerzői jog által védett számból, de a feldolgozást készítő személy engedélyével, akkor az eredeti kiadó nem szólhat bele a dologba? Ha nem kérek engedélyt a feldolgozótól sem, de nem "védette" le akkor minden további nélkül felhasználhatom? A válaszokat előre is köszönöm!

2018. okt. 24. 15:33
 1/5 A kérdező kommentje:
Upsz, elírtam. *Bass Boosted
2018. okt. 24. 15:38
 2/5 anonim ***** válasza:
Valószínűleg ő se kapott rá engedélyt és természetesen szerzői jogos. Mellesleg ezek a "bass boosted" "verziók" szánalmasak és szinte mindben torzításig erősítették a mélyhangokat.
2018. okt. 24. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged. Igazad van, bár vannak nagyon igényes munkák is!
2018. okt. 24. 16:19
 4/5 anonim ***** válasza:

Kizárt, hogy szerzői jogosak. A YouTube ellenőrző servere nem ismeri fel az eredeti ütemet, hangokat és előadókat. A YouTube teli van vele. Felfogható az eredeti "parodizálásának" is. Ha egy védett tv műsort parodizálsz, ahhoz se kell a TV-től engedélyt kérni, csak ha egy az egyben terjeszted az anyagot

[link]

2018. okt. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

a válasznak két oldala van: jogi és technikai.


jogilag minden jogvédett tartalom felhasználáshoz szükség van az eredeti jogtulajdonos engedélyére. hogy milyen mértékű átdolgozás az, ami már új önálló művet eredményez és emiatt nem kell engedély, az egy NAGYON bonyolult jogértelmezési vita, amin a bíróságok évekig el tudnak vitatkozni.

ráadásul zeneművek esetén két szintje is van a szerzői jogvédelemnek. az egyik a dallamra, kottára vonatkozik, a másik pedig az előadott szám hangfelvételére. ha te magad játszod el a zenét, akkor is jogot sértesz, mert a dallam eljátszásához is engedélyre van szükséged és ha kéri, akkor jogdíjat kell fizetned érte a szerzőnek. a tribute és minden mások számait játszó zenekaroknak ugyanúgy engedélyt kell kérniük az eredeti művek szerzőitől, mint azoknak, akik a már eljátszott zene felvételét játszák le változatlanul, vagy akik azt dolgozzák fel.


a szerzői jogvédelemhez és hogy új mű jöllön létre, ahhoz önálló eredeti jelleggel kell rendelkeznie az átalakítás eredményeként születő új műnek.

a paródia azért jelent általában kivételt a szerzői engedélyezés alól, mert az eredeti mű a paródia által teljesen új értelmezést nyer, teljesen feldolgozza, átdolgozza azt. viszont a zene, fotó és videó esetén, ahol például az idézés fogalma teljesen értelmezhetetlen, ugyanebből az okból a paródia is sokkal szűkebben értelmezhető.


a "bass boost" ha jól értelmezem, hogy mi ez, akkor csak emberi beavatkozás nélkül egységesen feltolja valamilyen értékkel a basszust. ezt egy bíróság sem fogja egyedi hozzátett értéknek és alkotói kreativitásnak értékelni. ez ugyanolyan, mintha világosítanál, vagy szaturációt növelnél egy képen. egy kicsit megváltozik tőle, de ettől még nem lesz eltérő alkotás és pláne nem jön létre új, önálló mű, csak az eredetinek egy átszerkesztett változata.

ha a bass boost nem ugyanolyan értékkel, mértékben és automatikusan van ráhúzva egy zenére, hanem pl. a zenéhez illeszkedően változik a torzítás mértéke, intenzitása, maga a módosítás követi a dallamot és ezeket a módosításokat nem gépi algoritmusokkal, automatikákkal, hanem kézzel szabályozva, igazítva lettek alkalmazva, akkor ESETLEG megállhat az egyedi, eredeti jelleg vizsgálaton. de azért mérget erre sem vennék.


ami miatt a YouTube mégis tele van bass boost változatokkal, hogy valószínűleg annyira már megváltozik tőle a zene, hogy az automatikus algoritmusok nem ugyanannak a zeneszámnak ismerik fel és így átsiklik az automatikus ellenőrző rendszeren. viszont, ha a a jogtulajdonos megtalál egy ilyen feldolgozást és bepanaszolja a YouTube-nál, akkor simán le fogják szedni és gondolkodni sem fognak rajta sokáig, hogy jár-e neked bünti az illegális zenehasználat miatt. ugyanez igaz lehet akkor is, ha egy beszélgetést veszel fel, ahol a háttérben megy egy zene.


továbbá nincs olyan, hogy "nem védette le". nem kell külön "levédeni" egy alkotást ahhoz, hogy szerzői jog védetté váljon. minden alkotást a keletkezése pillanatától megilleti a szerzői jogvédelem. fotó esetében, amikor megnyomod a gombot a fényképezőgépen, zene esetében, amikor lejátszod a zenét.

ezalól a kivétel az az eset, amikor mégsem keletkezik önálló, egyedi alkotás, ezért nem illeti meg a szerzői jogvédelem sem. például amikor a fotót egy igazolványkép készítő automata csinálja, aminek az alkotásába te semmilyen módon nem lehet beavatkozni, vagy amikor nem változtatsz egy zenén eleget az előadásakor, hogy az új művet hozzon létre - ha pedig a szükséges engedélyed sincs meg rá, akkor még szerzői jogot is sértesz a felhasználással, miközben új művet sem hozol létre.

2018. nov. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!