Elismert, számon tartott költő tényleg csak az lehet aki irodalmár és/vagy irodalomszakos? Egy szakács, pék vagy lakatos, ha netán akad érzéke és egyszerűen csak verseket ír, az nem elég?
Akárhányszor nézem a kortárs költők életrajzát, mindenki csak akkor kerül kötet-közelbe, ha addigra már több éve irodalmár is, esszéket ír, műfordítást végez, ilyen-olyan irodalmi szövetség tagja. Itt tanult irodalomtudomány és művelődéstörténet szakon, oda jár mesterképzésre médiaszakon, amott doktorált irodalomelméletből...
Azt megértem, hogy egy kritikusnak vagy szerkesztőnek mindez elvárás, de pusztán verseket írni és azt komolyan venni, ehhez miért ne lehetne elég a tehetség? Nem amit ő állít meg hisz magáról, hanem tegyük fel, tényleg az. Az életben nem lesz kitörési lehetősége, mert a kiadók belefulladnak a kéziratokba, az inetrenetes portálokon meg (például dokk.hu, poet.hu) szinte bármi felkerül és semmi érintkezési pontja nincs a számon tartott irodalommal. Az csak hobbi, szabadidő, fent van és annyi. És ezzel senkit nem szeretnék megbántani, meg nem a kézzel fogható könyv a szent grál, egyszerűen csak meglep, mennyire nincs senki a kortárs költők közé sorolt "élvonalban" aki nem ilyen-olyan képzés meg diploma miatt kapott volna esélyt rendes (nem POD alapú) kiadónál megjelenni.
De úgy is feltehetném a kérdést, tudotok olyanról, aki nem szakmai irányból szivárgott be az irodalmi életbe? Aki egyszerűen csak jól írt, érzéke volt hozzá és megtalálta a módját amivel ki is tudott törni? Hátha csak én voltam vak. Megeshet.
Azért, mert a költészetnek is megvannak a maga szabályai, amelyeket meg kell tanulni, úgy, mint minden szakmának.
Az jó érzék édeskevés. Orvos sem lehetsz csak azért, mert érzéked van hozzá, szülésznő és tanár meg cukrász sem. Mindenhez tanulni kell az alapokat.
József Attila volt a százmillióból egy, de irodalmár volt ő is, diploma nélkül.
Nádsa Péter pedig nem költő, ugyebár.
Nádas nem költő, hanem író, ez igaz. Ha a prózához nem kell egyetem, akkor a költészetben miért?
Persze irodalmat tanulni jó, ha az embert érdekli és műveli is azt. De nem feltétel.
Nyilván nem katyvaszt kell írni, hanem jó verset. És sok verset kell olvasni, figyelni, hogy mások hogyan dolgoznak. És irodalmi lapokat is érdemes olvasni rendszeresen, megismerni, hol tart ma a költészet, szóval munkát kell belefektetni.
De azt nem hiszem el, hogy ne lehet diploma nélkül jó költőnek lenni.
Amiről te beszélsz, az az utánzás. Olvasgatni sokat ... persze.
Komoly, egyetemi szintű tanulmányok és azzal járó tuás szükséges. Nem önmagában a "diploma".
Kezdetben a legtöbb költő utánoz, csak később találja meg a saját hangját. Ez egy fejlődés. Ehhez kell a tudatosság.
És nem olvasgatni kell, hanem olvasni "életre halálra".
És nem árt, ha a kezdő költő meg tudja mutatni a verseit egy tapasztaltabb költőnek vagy irodalmárnak, aki visszajelzi, hogy miben kéne még fejlődnie.
És valóban, egy egyetemi képzésén ez könnyebben kivitelezhető, hiszen ott nyüzsögnek a "nagy emberek", de nem feltétel.
Azt gondolom, ha valaki költő akar lenni, írjon verset, és fejlesszék magát folyamatosan.
Nincs szó arról, hogy szakács, vagy üveges ne lehetne elismert költő. Lehet!
Csak éppen nyilván azért szakács, mert azt szereti csinálni. És abban jó. A többiben műkedvelő.
Elismertnek lenni annyi, mint mások által ismertnek lenni, tevékenységemet ismerni, szeretni, érdekesnek tartani, odafigyelni rá. Amikor ezekből elég sok összejön, azt mondjuk, elismert lettem. Ebben az illetőnek annyi a szerepe, hogy olyant csinál, amire (egy adott korban) mások kíváncsiak. Egyéb ráhatása az illetőnek nem tud lenni, hiába akar.
Esterházy azért elismert, mert tette a dolgát, mással nem törődött. Csak éppen akadt sok ember, aki szeretett olvasni jó könyveket, így ráakadt. Elolvasta, tetszett neki, onnantól kereste. Azokat is elolvasta. Ez örömet szerzett neki és ezért erősen odafigyelt a munkásságára. Az ezeket az embereket valójában nem érdekelte, mit csinál ezen kívül Esterházy. Az is tetszett volna ha focizik (mint a testvére), ha golfozik, vagy széket farag.
Egyébként egy tevékenységet magas fokon űzni nem lehet mellékesen. Idővel lehet valaki egy hobbiban jó "mesterember", de a művészi tökélyhez vasakarat, és nagyon sok munka kell. Elhatározásból nem lehet. Márpedig az elismertség sok ember egymástól független azon véleménye, hogy jó neki azt a dolgot nézni, olvasni, birtokolni, vele együtt lenni. Nem egy dolgot, hanem a szerző sok dolgára vonatkozóan. Ezért ugyan nem kizárt, de gyakorlatilag esélytelen, hogy egy pék költőként legyen elismert. És ehhez semmi közük a szerkesztőknek. Ehhez kizárólag a péknek van köze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!