Az irodalom (akár szép-, akár ponyva) miért van túlromantizálva az, hogy a fiatal, tapasztalatlan lány 10-20 évvel idősebb szociopatákat választ?
Szürke 50 árnyalata
Alkonyat
Jane Eyre
A bárányok hallgatnak
A Downton Abbeyben Anna és Mr Bates
A Manderley-ház asszonya
A lány szűz, kb. teljesen burokban élt, de beleszeret a gazdag, jóval idősebb férfi, aki alkoholista/megölte a feleségét/anyakomplexusa van/a padláson rejtegeti a feleségét/embereket eszik/vámpír, borzalmas a természete, és még van, hogy nem is jóképű.
Párat azért kiemelnék:
- Szürke 50 árnyalata: A sztori elején Ana 21, Christian 27 éves. És nem szociopata, hanem lelki sérült.
- Jane Eyre: Azért rejtegette a férfi a padláson a feleségét, mert őrült volt, és inkább ott tartotta, mintsem valami diliházban. Kissé más korban játszódik a történet, ha nem vetted volna észre. Nem lehetett csak úgy elválni, ráadásul anyagi okokból kényszerítették bele abba a házasságba, nem szerette a nőt, majd súlyosan meg is bolondult. Mr. Rochester sem szociopata, hanem megtört és magányos, és azért hallgatja el a feleségét, mert tényleg szerelmes Jane-be, és vele szeretne lenni.
Alkonyat: Mivel vámpíros történet, nem az a lényeg, hogy "idősebb pasi fiatal csajjal", és Edward sem szociopata.
Amúgy meg nem szeretem ezeket a történeteket, nem tartom ideális párosításnak és példaértékű szerelemnek a felsoroltakat (max. a Jane Eyre-ben). Egyrészt azért születtek, mert az író(nő)k erre a helyzetre izgulnak, másrészt pedig azért, mert amiből könyv/film lesz, és ráadásul ilyen témájú, abban sokszor van olyan szerelem, ami drámai, tele van ilyen-olyan komplikációkkal.
Azt is lehetne kérdezni, hogy miért van sok filmben normálisnak beállítva az, hogy egy férfi berezel a házasságtól, és szívesség a részéről az, ha feleségül veszi a párját, netán gyereket is vállal vele.
Mert ez is üzlet!
Olyat kell írni ami eladható.
A ;Trónok harca sem lett volna olyan sikeres ha nincs benne annyi szex meg erőszak és szemét cselszövések ...
Azért a modern irodalmat ne hasonlítsuk már össze a 100+ évvel ezelőtt íródottakkal. Régen tök "normális", átlagos dolog volt az, hogy egy nő egy jóval idősebb férfihez ment hozzá, abba az irányba terelték a szülei. Gyakran a szüleitől is ezt a példát látta. Az írók egy része meg nyilván arról ír, amit ő maga tapasztal.
Jane Eyre-rel kapcsolatban meg leírta már az előző válaszoló, hogy azért az nem olyan egyszerű, hogy "bigámista f... zárva tartja és rejtegeti a feleségét".
Persze, létező probléma a szociopata pasik romantizálása, de ez meg nem korkülönbséghez kötött. Az Üvöltő szeleket pl. jóval problémásabbnak tartom szerelem szempontjából, mint a Jane Eyre-t, pedig ott nem volt korkülönbség. És itt meg kb. az van, hogy 1) lehet, az író tényleg erre izgul, 2) arról ír, amit ismer. És igen, van olyan nő, aki a problémás pasasokra bukik, mert az titokzatos, rejtélyes, kihívást jelent stb. A kérdés itt sztem az, hogy maga a könyv ezt romantizálja-e, vagy bemutatja az árnyoldalait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!