Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogy van Petőfi Nemzeti dala...

Hogy van Petőfi Nemzeti dala helyesen? Főleg olyat kérdeznék, aki ilyen irodalmár, nyelvész, tehát ért hozzá. Folyt. Lent.

Figyelt kérdés

Mostanság hallottam úgy szavalva, hogy

Rabok voltunk mostanáig, kárhozottak.

Ősapáink, kik szabadon éltek haltak, szolgaföldben nem nyughatnak.


Szerintetek ez a jó, vagy a megszokott változat?


Ha lehet tényleg olyan válaszoljon, aki konyít a dolgokhoz, köszönöm :)


2010. máj. 11. 18:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy verssel nem csinálunk olyat, hogy átírjuk, mert szerintünk úgy a jobb. A szavalás persze más eset, minden attól függ, hogy mit akarunk hangsúlyozni. Ennyire önkényesen szerintem nem szabadna hangsúlyozni, mert ahogy te leírtad teljesen más értelmet ad a versnek.

Tehát a kérdésedre válaszolva szerintem a megszokott változat helyes, mert Petőfi úgy írta le, ez az általánosan elfogadtott verzió. Ha belenézel Petőfi kritikai kiadásába, akkor elképzelhető, hogy találkozol a leírt változattal is. Azért nehéz a kérdés eldöntése, mert egy-egy vers többféle változatban él, ráadásul annyiféle nézőpont van az irodalomtudományban az ilyen kérdésekkel kapcsolatban (ti., hogy melyik változat az autentikus), hogy nincs egységes álláspont, és valószínűleg nem is lesz.

Másodéves magyar szakos

2010. máj. 11. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A kárhozottak után nincs pont.Helyesen : kárhozottak voltak ősapáink. ( nem mi )
2010. máj. 11. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

ezzel nekem is régóta problémám van, mert az eddig tanult változatnak nincs értelme: kárhozottak akik szabadon éltek, és nem nyughattak szolgaföldben?

De így viszont a kárhozottak után ponttal, értelme is van. én már régen arra jutottam hogy vagy Petőfi vétett hibát(nem írta ki a pontot), vagy a későbbi nyomdahiba miatt van. egyébként az utóbbi időben komoly kutatások voltak a márc 15.-i események kapcsán,ami a nemzeti dalt is érinti, miszerint az eredeti kézirat a nagy jövés-menésben eltűnt, így Petőfi sebtében fejből újraírta, sőt a végét már diktálta. ez is okozhatja ezt a problémát.

Bandigyerek

2010. máj. 12. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel csak az a probléma, hogy Petőfi a versei nagy részét fejben írta, és csak később jegyezte le őket. Például egy szekéren utazott valahova, nem volt nála papír és toll, így megjegyezte, majd később leírta. Lásd Kerényi Ferenc: Petőfi Sándor élete és költészete.

Első válaszadó

2010. máj. 12. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Hogyne volna úgy értelme. Most kárhozottak ősapáink, mert szolgaföldben kellene nyugodniuk, de nem nyughatnak. Ennyi.
2010. máj. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!