Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Az Operahazban a hangszereken...

Az Operahazban a hangszereken van erosito, vagy a nyers hangjuk tolti be ugy azt a gyonyoru epuletet?

Figyelt kérdés

2016. okt. 19. 21:50
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem feltétlen a hangszereken van, inkább bizonyos részlegek ki vannak hangosítva. Vagy az árokba szerelt mikrofonok segítségével, vagy a szintén ott tárolt álló mikrofonokkal megoldva. Ha csak önmagában szólnának kihangosítás nélkül, nem lenne elég, mert az alapjában véve halkabb hangszereket a hangosabbak elnyomnák.
2016. okt. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Abban igaza van az elsőnek, hogy általában nem a konkrét hangszereket szokták bemikrofonozni, hanem a megfelelő tereket.


Az viszont, hogy a halkabb hangszerek nem érvényesülnének mikrofon nélkül - nos ez azért vitatható.

Ne feledjük, hogy például az Operaház és a színházaink jelentős része még akkor épült, amikor nem volt semmiféle elektromos hangosítás, mégis voltak színvonalas zenés előadások.


Egyrészt van a teremnek egy megfelelően kialakított akusztikája, másrészt pedig a zenészeknek olyan szinten kell(ett) tudni bánni a hangszerükkel, hogy ezt a technikai jellegű feladatot meg tudják oldani.

2016. okt. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
#2: bármilyen akusztikát is hozol be, hangosítás nélkül egy fuvola sosem fog úgy kihallatszódni, mint például egy klarinét, vagy egy fagott (főleg, ha kevés is van belőle), akármilyen erősen is fújja a behatárolható keretek közt.
2016. okt. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%

# 3


Ugye azért nem akarod bemagyarázni, hogy az elektromos áram előtt nem is volt zenés színház? Vagy hogy akkor a zenészek csak maguknak játszottak, a közönség nem is hallotta őket? :D :D :D

Ez nem a humor kategória.


Minek kéne egy fuvolának túlharsognia a fagottot? Nem kell.


Amíg a fuvola szólózik, a többi halkan játszik, vagy elnémul. Amikor meg nem szólózik, akkor csak zenei aláfestést ad, nem is szabad, hogy felismerhetően kihallatsszon az összhangzatból.


Hallgass csak meg egy-két operát, hogyan is van ez. Nem véletlenül úgy hangszerelték őket, ahogy. (De azt hittem hozzáértővel beszélgetek, elnézést.)

2016. okt. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:
90%

"bármilyen akusztikát is hozol be, hangosítás nélkül egy fuvola sosem fog úgy kihallatszódni, mint például egy klarinét, vagy egy fagott"


Ezzel a zeneszerzők is tisztában voltak:) A zeneművek úgy vannak megírva, hogy tökéletesen hangzanak hangosítás nélkül is. A hangosítás nehézségét pont az adja, hogy minden hangszer egyformán "részesüljön" belőle, hisz a darab úgy íródott.

2016. okt. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
88%

Hagyományos szimfonikus koncerten, vagy operaelőadáson koncertteremben, vagy színházban SOHA nincs SEMMIFÉLE hangosítás. Részleges sem.

Csakis szabadtéren (de pl. Martonvásáron a nyári Beethoven esteken nem!), sportcsarnokban, crossover produkciókban (Havasi, Horgas Eszter, Illényi Katica, Mága, stb.) és operettben (ott se mindenhol és legtöbbször csak az énekeseket)

A klasszikus zenében ugyanis nincs rá szükség. Az operában a zenekart nemhogy hangosítani nem kell, de többek közt azért is vannak árokban, hogy tompuljon a hangzás (nem hangerőben)

Amellett az akusztika igen rafinált dolog. Vajon miért van a szimfonikus (és opera) zenekarban 30 hegedű és csak 2 (vagy esetleg 3) fuvola? Ha a Müpában a darabbeli fuvolaszólót pl a teljes vonóskar kíséri (nem ritka dolog), miért hallani mégis? Ha James Galway, vagy Emanuel Pahud a szólókoncertjén odaáll a majdnem 100 fős zenekar elé, ki kell hangosítani? (A válasz: nem)

De például az is érdekes kérdés, hogy ha a 30 hegedűs egy fortissimo állásban egyszerre játszik, az miért nem 30-szor olyan hangos, mintha egy játszaná? Ha ugyanis így lenne, a teremben mindenki megsüketülne.

2016. okt. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#6: tény, hogy a müpaban nem voltam, de én még nem játszottam olyan helyen, ahol ne lettünk volna valamilyen módon kihangosítva..vagy a teljes zenekar lengő, vagy oldalmikrofonokkal, vagy csak a zenekar egy része (fúvósok)
2016. okt. 21. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg van, a Zeneakadémián is, a Müpában is mindig, de azok a mikrofonok nem hangosításra, hanem rögzítésre kellenek. A Müpában álló kamerák is vannak, ott a stúdió minden koncertet fölvesz. A felújítás előtt a Zeneakadémia stúdiója is rögzített mindent (valószínűleg most is). Ahol nem mindent vesznek föl, ott is bennmaradnak a mikrofonok, hogy ne kelljen minden koncert előtt beszerelni és beállítani.
2016. okt. 21. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:

Bár lazább értelemben de ide tartozik:


Epidavros, Greece: Perfect Acoustics

[link]

2017. szept. 28. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!