Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A "Látod, édesanyám" az...

A "Látod, édesanyám" az népdal vagy magyar nóta? Hogyan lehet eldönteni, hogy egy dal tényleg népdal, vagy inkább magyar nóta?

Figyelt kérdés

2016. jan. 26. 01:39
 1/3 anonim ***** válasza:
27%

Szerintem az a dal, amiben a "gépkocsi" vagy "motorkocsi" szó szerepel, az magyar nóta. Legfeljebb ismeretlen a szerzője, de attól még nem válik népdallá.

Bihari János például nagyon népszerű nótaszerző volt, és több, általa szerzett magyar nóta az emberek szerint népdal.

(az általad kérdezett dalt nem találtam Kodály népzene-gyűjtésében sem)

2016. jan. 26. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Kösz.


A gépkocsi talán lehet a szöveg megváltoztatásával is benne, nem tudom. Egy csomó népdalnak több szövege is van, ki tudja, melyik volt előbb.

Akkor ha népdalról van szó, azt meg kell találni, hogy ki gyűjtötte. És ha nincs meg, hogy ki gyűjtötte, akkor nem gyűjtötte senki, nem is népdal.


Ha meg magyar nóta, akkor van szerzője.

2016. jan. 26. 04:00
 3/3 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem azon múlik, hogy van-e benne gépkocsi, vagy nincs. :D


A népdaloknak nem tudjuk megnevezi a szerzőjét, a nótáknak viszont ismerjük a zeneszerzőjét, szövegíróját.


A népdaloknak meghatározott stílusjegyeik vannak. A nótáknál némileg különböznek ezek a stílusjegyek, illetve jobban érvényesül a szerző alkotói szabadsága. Ezeket a stílusjegyeket egy zeneértő ember nagyon könnyen felismeri.


De vannak határesetek, amikor tényleg nehéz eldönteni hogy népdal vagy nóta. Lehet egy olyan nóta, ami teljesen a népdalok stílusjegyeit követi, vagy lehet, hogy valójában folklorizálódott is.

2016. jan. 26. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!