Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Saját fotó kiállítás?

Saját fotó kiállítás?

Figyelt kérdés
Meg szeretném kérdezni,hogy megy ez, hol érdemes elkezdeni? Mennyi kiadással jár,a képek előhívatásán felül? Mire számítsak? Ha a kiállításon szereplő képeket el szeretném adni, kell-e adóznom utána, kell-e nyugtát írnom? Vagy nem is tehetem meg hogy csak úgy eladjam a szellemi termékeim, külön engedély kell?

2015. aug. 2. 00:19
 1/3 anonim ***** válasza:

Fotó kiállítása bárkinek lehet, aki talál hozzá helyet, ahol kiállítják a képeit és vállalja a vele járó költségeket. Ha elég jók a képeid, akkor nem neked kell fizetni érte, hogy kiállítsák, hanem a galériák fizetnek érte, hogy kiállíthassák a munkáidat, akár még a képek nagyítását, nyomtatását és egyéb költségeket is ők fizetik. Persze a részletek megállapodástól függnek és minden attól függ, hogy neked fontosabb, hogy kiállítsák a képeidet, mert elismerésre vágysz (ilyenkor minden költséget neked kell állni és akár még a lehetőségért is plusz díjat számolnak fel neked), vagy a galériának fontosabb, mert látnak benned és a munkáidban valamit, például üzleti lehetőségeket (ilyenkor hajlamosabbak átávllalni a költségekből, illetve megelőlegezni, mert a várható eladásokból megtérül majd nekik). Nyilván minél ismertebb és elismertebb vagy, annál esélyesebb, hogy akarni fogják a kiállítást a galériák és nem csak akkor teszik ki a képeidet, ha te fizetsz érte, hogy megtegyék.

Kiállítást nem csak galériákban szoktak rendezni, hanem akár kávézókban, éttermekben, sportcsarnokokban és plázákban is, de ilyen helyeken talán kevésbé fordul meg olyan közönség, akik fizetni tudnak és akarnak is a képekért. Ettől persze így sem kizárt, hogy el tudod adni a képeket, de az esélyeid eltérőek lehetnek. Az eladás szempontjából az sem mindegy, hogy csak kiakasztod a képeket és reméled, hogy rátalál és elviszi valaki, vagy olyan helyen teszed ki, ahova eleve azért mennek emberek, hogy képeket vegyenek, illetve hogy akár te, akár galéria alkalmazottjai, vagy az ügynököd külön foglallkozik vele, hogy a képeidet/kiállításod kiajánlja, bemutatja potenciális vevőknek, hogy ezzel növelje az eladás esélyeit.


Hogy mennyi kiadással jár a képek elkészítése, az attól is függ, hogy mennyi képről van szó, milyen méret, milyen technológia, hol csináltatod, milyen keretezést, paszartúzást alkalmazol, hol készülnek és hol van a kiállítás, mennyire nehéz és milyen távolságba kell szállítani őket, stb. Célszerű lehet előbb a kiállító helyet kiválasztani, mert ez nagyban befolyásolhatja, hogy mennyi kép fér el, vagy hogy milyen képeket érdemes ott kiállítani. Nem utolsó sorban a galéria akár segíteni is tud a nyomatok elkészítésében, hiszen valószínűleg vannak ilyen kapcsolataik, akár még kedvezményeik és egyéb megállapodásaik is.


A képek eladásához engedély nem kell, az alkotásait bárki eladhatja és megilleti érte a jogdíj. Hogy milyen gazdasági formában teheted ezt meg és annak megfelelően hogyan kell utána adóznod, azt viszont a könyvelőddel (ha nincs, keress egyet) tisztázd, mert minden pénzmozgás után adózni kell és természetesen nyugtát/számlát, vagy egyéb a hatóságok által elfogadott dokumentumot kell biztosítani. Ilyen dokumentum lehet akár egy adás-vételi szerződés is, de mindenképp tisztázd előre, hogy milyen módon tudod meglfelelően leadózni.

Ha ügynökségen/galérián keresztül értékesíted, akkor ők adják el és velük kell valahogyan rendezni a feléd történő kifizetést. Ők akár közvetlenül bérszámfejthetik is neked a pénzt, mint beámrelyik munkahely, de nem sokan szeretnek ilynenel foglalkozni, mert nekik sokkal kényelmesebb, ha te számlázol és nem nekik kell bajlódni az adminisztrációval.

Ahhoz, hogy számlázhass (vagy nyugtát állíthass ki) vagy cég/vállalkozás kell (ehhez neked vagy egy alkalmazottnak kell lennie fotós végzettségnek), vagy elvben (fotó)művészként válthatsz ki ilyesmire alanyi jogon is adószámot, sőt elvben magánszemélyként adásvételi szerződést is le tud a vevő is meg te is könyvelni adózáshoz, de hogy ez pontosan hogy működik és hogy számodra melyik a legkedvezőbb megoldás, azt tisztázd egy könyvelővel. Az aktuális lehetőségekről és szabályokról mindenképpen célszerű könyvelővel egyeztetni, hiszen ők abból élnek, hogy naprakészek az ilyen kérdésekben.


Minden kép értékesítésnél fontos tisztázni és ajánlott szerződésben is rögzíteni, hogy mit is ruházol át a vevőre, magát a kinyomtatott papírkép egy példányát, vagy a kép, mint szellemi alkotás reprodukciós és felhasználási jogát és hogy az limitált, vagy korlátlan. Ha kiállítod és műtárgyként értékesíted a képet, akkor általában csak azt az egy kópiát értékesíted, amit a vevő nem sokszorozhat, nem reprodukálhat, más formában nem használhatja fel és ilyesmire ő senkinek sem adhat engedélyt. Ha viszont egy kép- (akár sotckfotó) ügynökségnek adod el a képet, akkor őket nem a papír kópia érdeki, hanem a kép sokszorosítási lehetőségeit akarják másoknak eladni, hogy a képet akár újságokban, dekorációra, akár termékek, vagy bármi más hirdetésére felhasználhassák.

Fotó műtárgy kereskedésnél az is szempont lehet bizonyos esetekben és bizonyos körökben (meg a hozzá tartozó árfekvéseknél), hogy a kép analóg vagy digitális technikával készült és hány példányban lett sokszorosítva. Ha az eredeti negatívról/fájlból korlátlan számban nagyítható/nyomtatható kép egy tucatkópiáját adod el, az jóval kevesebbet ér, hiszen sorozatgyártott tömegtermék, mint egy limitált kópia (például adott méretben csak 10-100 darab számozott példány készült és kötleezettséget vállalsz, hogy több nem is fog), vagy akár egyedi példány, amihez analóg technika esetén akár a negatívot is odaadod (ezzel biztosítva, hogy tényleg nem fog több készülni belőle). Persze azt is jól be kell tudnod lőni, hogy a te célközönségednek mire van igénye és a te képeidet hogyan és milyen formában lehet vagy érdemesebb eladni. Egy országos, vagy világhírű fotós kpeiért talán fizetnek olyan összegeket, amiért érdemes limitált, vagy egyedi nyomatokat készíteni és kötelezettséget vállalni, hogy nem lesz több belőle, de ha te (még?) nem vagy ezen a szinten és talán az adott képed még nem is olyan színvonalú, hogy ezt indokolttá tegye, akkor talán nem is érdemes ilyesmivel foglalkozni, mert esetleg sorozatgyártva és mondjuk egy Tescoban (vagy bárhol nagy mennyiségben) árulva jobban fogy és jobb üzlet lehet.

2015. aug. 2. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Természetesen azt is alaposan át kell gondolni és le kell fektetni a szabályait, hogy a galéria/ügynök milyen részesedést kap, milyen kötelezettségeket vállal (pl. kiajánlja a képeidet, megnyitót rendez a kiállításnak, stb), miért vállal felelősséget (pl. képek ellopása, megrongálódása, kiállításának körülményeire, stb), milyen garanciákat ad (pl. anyagi felelősséget és kárpótlást vállal, biztosítást köt a képekre, stb)
2015. aug. 2. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ:)
2015. aug. 2. 12:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!