Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A művészet, a könyvek miért...

A művészet, a könyvek miért mennek szembe saját magukkal? Ti hogyan látjátok ezt a kérdést?

Figyelt kérdés
Azaz sok versben megírták. A legjobb példa erre Kölcsey Ferenc Vanitatum Vanitas, hogy a könyvek, a tudás mennyire felesleges. Vagy vegyünk egy másik példát, ami messzire vezet Aldous Huxley Szép új világ, amelyben ha jól emlékszem a könyvek pusztulásáról is ír többek között. Ray Bradbury 451 fok Fahrenheit írása szintén a könyvek pusztulásról ír egy utópisztikus regényben. Másik példa Szabó Lőrinctől a Kalibán. Ezek mind-mind saját magukra reflektálnak, azaz a művészetre. Kicsit furcsának tűnik számomra, hogy egy író a saját művészete, művészetével, művészeti produktumaival menjen szembe. Ha megírja valaki a könyvek pusztulását ez egy paradox állítás akárhogy nézzük. Miközben olvasunk valaminek a pusztulásáról, mégis a tárgy a kezünkben van, azaz a tárgyi, materiális világban élünk és nem valamiféle fiktív, elképzelt jövőben. Várom a reakcióitokat.
2015. máj. 6. 11:20
 1/4 schocko ***** válasza:
..hja...lehet...
2015. máj. 6. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt nem apróztad el. Ennél bővebb taglalása ennek a nehezen körülhatárolható, komplex kérdéskörnek.
2015. máj. 6. 12:40
 3/4 schocko ***** válasza:
...hát ööö...a könyvek, mint megfogható, szagolható, meggyújtható matériák éppen exodusukkal vannak elfoglalva, de a szellemi alkotás formája nem kell, hogy békjózza a művészetet, illetve nomen est omenos sorsuk mégsem teljedik be, hiszen a technológia lett hóhérjuk s nem az elbarbárosodás...
2015. máj. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A művészet meghaladja a rációt, s mint olyan megtűri az ellentmondást. Sőt, adott esetben azzal világít rá a dolgok lényegére. Az ember beszélhet elmúlásról, a saját haláláról, ugyanígy egy író a könyvek, de akár az irodalom végéről is. Mi van ebben paradox?

A tárgyi világ valóságnak tekintése csupán a materializmus hite. Egy irodalmi alkotás kapásból nem materiális. Aldous Huxley Szép új világa olvasható összefűzött papírlapokon, a számítógép monitorján vagy e-book olvasón, hallgatható hangoskönyvben, és még ki tudja hányféleképpen juthat el a befogadóhoz. Nem különösebben függ a matériától, röhögve megjelenik bármilyen alakban - mert nem matéria. A matéria csak abban játszik szerepet, hogy az alkotást ki lehessen kommunikálni - elvégre a művészet kommunikáció. A matéria a kommunikációs csatorna, a telefonkábel. A materializmus pedig csak a kábelen belüli rezgést vizsgálja, és rámondja, hogy a kábel az egyetlen létező, nem foglalkozik azzal, hogy annak végein készülékek és beszélők is vannak. Ha a beszélő, mint lehetőség szóba jön, akkor kábelen belüli rezgés produktumának tekinti - hát, ha ilyet hall a művész, nem is csoda, hogy a Vanitatum Vanitas és a "könyvek pusztulása" téma felé hajlik a tolla. :)

2015. máj. 7. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!